Estetik Dergisi

DÜĞÜN ÖNCESİ ESTETİK SIRLAR

DÜĞÜN ÖNCESİ ESTETİK SIRLAR

Evlilik törenleri, uzun zamandır birbirini görmeyen insanların bir araya geldiği, tabii ki başrol oyuncusu olacak gelin ve damadın en iyi hissetmek istediği anlardır.

Evlilik günü herkes olabileceği en güzel haliyle görünmek ister.

Düğün öncesi çiftlerin gelinlik, damatlık, ayakkabı seçme, saç ve makyaj biçimi belirleme koşturmasına artık, daha güzel görünebilmek için yaptırılan ‘estetik’ uygulamalar da eklendi.

İlkbahar ve yaz ayları genellikle düğün için tercih edilen dönemler olduğu için evlilik için hazırlık yapan çiftler artık sadece düğün ve evin ihtiyaçları için değil, aynı zamanda kendi ihtiyaçları, kişisel bakım ve estetikleri için de çaba harcıyor.

Estetik uygulamalarının yapılacak işleme göre düğün tarihinden önce en uygun zamanda ayarlanması gerekmekte.

Düğün töreni öncesi yapılacak işlemin zamanlaması çeşitlilik gösterebilir. Örneğin dolgu işlemleri için törenden 3 gün öncesi yeterli olabilirken, meme protez ameliyatlarında 1 aylık bir süre gerekli olacaktır.
 

DÜĞÜNDEN 6 AY ÖNCE UYGULANMASI GEREKEN İŞLEMLER

SAÇ EKİMİ: Erkeklerin nadide aksesuarı olan saçların zamanla kaybedilmesi, düğün öncesi saç ekimi operasyonunda hızlı artışa neden oluyor. Operasyon sonrası da hızlı iyileşme kaydedilmesi damat adaylarını teşvik ediyor.

DİŞ VE AĞIZ ESTETİĞİ: Bu konuda yapılabilecek çeşitli uygulamalar var. Diş beyazlatma tedavisi, diş renginin açılması için yapılan bir işlem. Ortodontik tedaviyse çarpık veya konumu bozuk olan dişler ile alt ve üst çenenin üst üste gelmemesi gibi problemlerin giderilmesini içeriyor.

BURUN ESTETİĞİ: Yüzde ilk olarak göze çarpan burun olduğundan buradaki bir problem de operasyonla düzeltilebiliyor. Operasyon sonrası burnun tam şeklini alması altı ayı bulduğundan, uygulamanın mutlaka düğünden altı ay önce yapılması gerekiyor.

KEPÇE KULAK OPERASYONU: Topuz yaptırmaktan kaçınanlara kepçe kulak operasyonu iyi bir seçenek. Genellikle gelin adayları tarafından tercih edilen saç modeli olan topuz, yüz hatlarının daha ön plana çıkmasını sağlıyor. Ancak
kepçe kulak şikayeti olan gelin adayları topuz yaptırmaktan kaçınabiliyor. Kulak arkasına kesiyle yapılan bir operasyonla, kepçe kulak sorunu ortadan kaldırılabiliyor. Kesi, kulağın arkasında kaldığından belli olmuyor. Ameliyattan 2 gün sonra sargılar açılarak 4 gün saç bandı takılıyor. Yaklaşık 5-6 gün sonra rahatça sokağa çıkılabiliyor.
 

DÜĞÜNDEN 3-4 AY ÖNCE UYGULANMASI GEREKEN İŞLEMLER

KARBON PEELİNG: Düğün gününde pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyenler için, karbon peeling uygulaması sıklıkla tercih ediliyor. Bu uygulama ile ciltteki lekeler, büyümüş gözenekler, yağlanma düzensizliği, sarkmalar tedavi edebiliyor. Ağrısız ve enjeksiyonsuz oluşu ayrı bir avantaj sunuyor. Ortalama 30 dakika süren işlem sonrası ciltte hafif bir pembelik dışında yan etki gözlenmiyor. Genellikle hastaların ihtiyacına göre 7-10 gün arayla 5-10 seans uygulanabiliyor. Uygulama sonrasında lekeler giderilmiş, gözenekleri küçülmüş, gerginliği artmış, kırışıklığı azalmış bir cilt ortaya çıkabiliyor.

KİLİT ASKI - İPLE YÜZ GERDİRME: Bu yöntemle daha sıkı bir cilde ulaşmak çok daha kolay. Yaklaşık 45 dakikalık bir işlem olan iple yüz gerdirme işlemi ile ameliyata gerek duyulmadan gençleşme sağlanabiliyor. İşlemin tam olarak etkisini gösterebilmesi için düğün tarihinden 2-3 ay önce uygulamanın yapılması gerekiyor. İple yüz germe insan dokusuna uyumlu olan, özel üretilen iplerin ince bir iğne yardımı ile cilt altına yerleştirilmesine dayanan bir uygulama. Lokal anestezi ile uygulama yapma konforu sağlıyor. Uygulandığı bölgede hızlı bir toparlanma etkisi gösteriyor. Hastayı sosyal hayatında tutarak tedavi olanağı sunan yöntem, kadın - erkek tüm hastalarda güvenle kullanılabiliyor.

Yüzde ilk olarak göze çarpan burun olduğu için, buradaki küçük problemler kolaylıkla düzeltilebiliyor.
 

DÜĞÜN TÖRENİNİN HEMEN ÖNCESİNDE YAPILABİLECEK UYGULAMALAR

BOTOKS: Botoks, istenmeyen mimiklerin engellenmesinde ve mimikler ya da yaş almayla oluşmaya başlayan çizgilerin oluşmaması, artmaması için yapılıyor.

DOLGU: Yüzde hacim kazanılması gereken bölgelere
dolgu yapılabiliyor. Böylelikle yüzde daha genç bir görüntü elde edilebiliyor. Elmacık kemikleri yeterli dolgunlukta olmadığında, çene ucu küçük veya geride olduğu durumlarda dolgu işlemiyle çözüme ulaşmak mümkün. Ayrıca dolgu işlemiyle yaygın göz altı morlukları ve çökükler kısmen de olsa azaltılabilir.

CİLT TEDAVİLERİ: Cilt ve cilt altı dokusu 20’li yaşlardan itibaren yaşlanmaya başlıyor. Cildin ihtiyacı olan bakım ve tedavi türüne göre cilt bakımı uygulanarak gelin ve damat adayları düğün gününde lekesiz, parıldayan bir cilde sahip olabiliyor.

SAÇ BAKIMI: Gelin ve damatların yüzden sonra en çok dikkat çeken bölgesi saçları. Gür, parlayan ve sağlıklı saçlar için kısa sürede sonuç verebilecek farklı tedavi seçenekleri bulunuyor. Saç mezoterapisi ile adaylar düğün gününe hazırlanabiliyor. Saç mezoterapisinde saçlı dokunun 2-3 mm altına inerek, ince uçlu iğneler vasıtasıyla dokunun beslenmesini ve güçlenmesini sağlayacak vitamin, antioksidan ve hastaya özel farklı bileşimler içeren sıvı enjekte ediliyor. Böylece kısa sürede daha sağlıklı ve gür saçlara sahip olunabiliyor.

LAZER EPİLASYON UNUTULMAMALI: Düğünün hemen öncesinde ya da aylar öncesinden başlanabilecek olan lazer epilasyon güzelliğin önündeki istenmeyen tüyleri yok eden en başarılı yöntem. Gelinler için standart haline gelen bu uygulama, artık erkeklerin de vazgeçilmezi. Özellikle düğün töreni öncesinde istenmeyen detaylarla uğraşmamak için damat adayları 15 dakikada koltuk altı, yanak, kulak çevresi, elmacık ve boyun bölgelerindeki tüylerinden kurtulabiliyor.

AMELİYATSIZ BURUN ESTETİĞİ: Düğün öncesinde özellikle fotoğraflarda daha bütünsel bir görünüme sahip olmak için ameliyatsız burun estetiğine başvuran gelin ve damat adayı sayısı da oldukça fazla. Burun bölgesinin orantısı özellikle fotoğraflarda güzel çıkmak için önemli. Gelin ve damat adayları ameliyat istemedikleri zaman bu uygulamayı tercih edebiliyorlar. Uygulama sonrasında; kısa sürede geçen lokal şişlik, morluk, burun ucunda bazen 15 gün kadar sürebilen kırmızılıklar görülebiliyor.

Gelinlik çeşidine bağlı olarak, özellikle dekolte ve göğüs bölgesini dert eden hastalarda, memenin küçük olması durumunda, silikon protez ile meme büyütme ya da yağ enjeksiyonu ile meme büyütme düşünülebilir. Tam tersi gevşek cilt ve sarkmış meme durumlarında, meme küçültme ve dikleştirme ameliyatları faydalı olacaktır. Zamanlama 1 ay öncesi olmalıdır. Damat adayları, kadınların aksine memelerini küçültmeyi tercih ediyor. Normalden fazla büyüyerek kadınsı görünen erkekler, göğüs estetiği ile evlilik öncesinde dur diyor.

01/01/2020
Paylaş: