Estetik Dergisi

EGE’NİN İNCİSİ İZMİR

EGE’NİN İNCİSİ İZMİR

Konumuz İzmir ve yaz tatili! Unutulmaz bir tatil için bu sayımızda sizlere Ege’nin İncisi’ nin en cazip 4 beldesini tanıtacağız. Merkezi ve çevre ilçeleriyle özellikle son yıllarda gözdeleşen İzmir’e birkaç gün ayırmadan bu yazı geçirmemenizi tavsiye ediyoruz.

İZMİR

Ege’nin incisi diye anılan İzmir’e gelip körfezden etrafınıza bir bakış attığınızda kimi yapıların Osmanlı ve öncesi dönemlere dayanan, kimilerinin de modern, birkaç katlı, tipik kordon-boyu apartmanı görüntüsüyle karşılaşırsınız. Önünüzde dalgalanan Ege Denizi sizi irili ufaklı gemileri ve eğer şanlıysanız, suya açılmış yelkencileriyle karşılar. Eğer tarihe de biraz ilgiliyseniz, kentin çok kültürlü ve çok milletli yapısını da düşünür, yıllar içinde gecekondulaşan ve kentin sırtlarını kaplayan bir dönemin, Müslüman mahallelerinin, nasıl da merkez ile kontrast oluşturduğunu görürsünüz.

Kente toplu taşımayla 45 dakika uzaklıkta bulunan Adnan Menderes Havalimanı hem merkeze hem de çevre ilçelere ulaşım sağlıyor. Tarihi Kemeraltı Çarşısı; kuyumcuları, antikacıları, tekstil dükkanları, falınıza bakmadan sizi bırakmayan Türk kahvecileri ve lezzet denince akla gelen bir numaralı restoranlarıyla İzmir’e dair unutulmaz bir deneyim sunuyor. Kordon’da, Karşıyaka sahil yolunda yürümeden, Kıbrıs Şehitler Caddesi’nde eğlenip, Bostanlı’da güneşin doğuşunu izlemeden İzmir’den ayrılmaksa tatilinizin yarım kalmasına sebep olabilir!

ALAÇATI VE ILICA

İzmir denince akla gelen ilk duraklardan biridir Alaçatı. Çeşme yarımadasında, aynı isimle anılan ilçeye bağlı köy özellikle son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramakta. Eski bir Rum köyü olan yerleşke, bugüne kalan taş evleri, dar sokakları ve zeytinyağı ile ot ağırlıklı Akdeniz mutfağıyla otantik bir Ege köyü deneyimi sunuyor. Sezon içinde yoğun bir kalabalığa ev sahipliği yapan Alaçatı’da hem hareketli bir gece hayatı yaşarken hem de Türkiye’nin güney illerine göre daha serin bir denizde rahatlamak mümkün. Alaçatı aynı zamanda Türkiye’nin bir numaralı rüzgar sörfü merkezi olarak da biliniyor.

Sığ ve dalgalı deniziyle, rüzgar sörfçülerinin favorisi olan Alaçatı’da bu sporun derslerini almak da mümkün. Alaçatı’nın kuzeyinde bulunan Ilıca Plajının Ege’nin Maldivler’i olarak anıldığını belirtmeden geçmemek gerek. Hem ücretsiz hem de ücretli seçenekleri bulunan Ilıca Plajı’nın namı dünyaca biliniyor. Konaklama için ise Alaçatı’daki butik otelleri önerebiliriz. Eski taş evlerin dönüştürülüp hizmete açılmasıyla köyün çeşitli noktalarında konumlanan butik oteller Alaçatı deneyiminizi en üst seviyede yaşamanızı sağlayacaktır.

Alaçatı’nın kuzeyinde bulunan Ilıca Plajının Ege’nin Maldivler’i olarak anıldığını belirtmeden geçmemek gerek.

ÇEŞME

Çeşme merkez ilçenin diğer beldelerine göre daha fazla imkan sunuyor. Kıyı boyundaki cafe ve barları, yat limanı, meşhur sakızıyla yapılan kurabiyeleri, zengin çarşısı ve tabii ki tarihi kalesi Çeşme’yi yarımadanın merkezi olarak tutan unsurlardan. İzmir merkeze olan bir saatlik uzaklığı ve bitmek bilmeyen gece hayatıyla Çeşme, yörenin en güçlü çekim noktası. Yarımadanın ucuna doğru uzanan Dalyan, Aya Yorgi Plajı, meşhur gece kulüpleri ve Yunanistan’ın Sakız (Chios) Adasına olan günübirlik feribot seferleriyle Çeşme misafirlerine harika bir tatil sunuyor.

İzmir merkeze olan bir saatlik uzaklığı ve bitmek bilmeyen gece hayatıyla Çeşme, yörenin en güçlü çekim noktası.

ŞİRİNCE

İzmir denince akla gelen noktalardan biri de hiç kuşkusuz Şirince. Bol çeşitli meyve şarapları, yokuşlu ve dik sokakları, çift katlı köy evleri ve yemyeşil vadisiyle Şirince Türkiye’nin belki de en görmeye değer köyü. Köye dair son yıllarda en ilginç hikaye ise 21 Aralık 2012 efsanesine dair oldu.

Maya takvimine göre 21 Aralık 2012 tarihinde yaşamın sonunun, kıyametin geleceği ve bundan kurtulacak olan iki yerden birinin Şirince olacağı söylentisinin yayılması dünyanın dört bir yanından insanların o tarihte Şirince’ye akın etmelerine, konaklama fiyatlarının rekorlar kırmasına ve köydeki konaklama noktalarının bir ay boyunca tam dolu olarak hizmet vermesine sebep oldu! Fakat Şirince’nin kendisine dair hikayeler dışında da çok yoğun ziyaret aldığını belirtelim.

Özellikle hafta sonları ailelerin ve şarap tadımı yapmak isteyenlerin gözde noktası olan Şirince’ye gitmeden önce konaklamanızı ayarlamayı unutmayın. Köylü kadınlar tarafından yapılan organik ürünler ve takılar da bu gezinizden kalan en anlamlı hatıralarınız olabilir.

01/01/2020
Paylaş: