Estetik Dergisi

SUDAN GELEN GÜZELLİK

SUDAN GELEN GÜZELLİK

Suyun iyileştirici gücünü hissetmeye ne dersiniz?

Suyun, masajın insana ne kadar iyi geldiğini bilmeyen yoktur. Amacımız kendimizi her zaman daha iyi, sağlıklı ve mutlu hissedebilmek. Bunun için sizlere önerilerimizle rehberlik etmeye devam ediyoruz. Okurken koltuğunuzda bile rahatlamaya hazırsanız başlıyoruz.

SPA nedir ve ne anlama gelir?

Latincede “Selus Per Aqua” yani “Sudan Gelen Sağlık” veya “Su ile Gelen Sağlık” anlamlarına gelen SPA Romalılardan beri uygulanan ve insanlara şifa veren bir su terapisidir. Zaman içinde Avrupa’ya yayılan SPA temel olarak su ile yapılan terapi ve bakımları kapsar.

Son zamanlarda Türkiye’de de yaygınlaşan, özellikle tatil için otel seçerken “SPA’sı varmıymış?” diye merak ettiğimiz bu tedavi, atmosferiyle bile insana huzur veriyor. Sadece şifalı suların değil; kokulu mumların, doğal taşların, aromatik yağların, müziğin, hatta dekorun bile SPA’da yeri var.

Spa bakımlarının selülit tedavisinden, cilt bakımına veya stres atıcı masajlara kadar çeşitli türleri var. Spa tam olarak nedir, ne işe yarar diye merak edenlere cevabımız ise şu olacaktır; spa masajları ve bakımları ile günün stresinden uzaklaşmak, canlanmak, rahatlamak, selülit tedavisi görmek, cilt bakımı yapmak, temizlenmek, yani her türlü terapiden faydalanmak mümkün.

Spa’nın Tarihçesi

Bütünsel bir anlayışa sahip olan SPA; sağlık, güzellik, zindelik ve huzur sağlayan bir terapi. Romalıların suyu tedavi aracı olarak kullanmayı nasıl akıl ettiklerini merak edenlere söyleyelim: Savaşlardan perişan hâlde ve yorgun dönen askerleri rahatlatmak ve yaralarını iyileştirmek için banyo inşa ettirmişler ve bugüne kadar gelen SPA’yı keşfetmişler. Daha sonra 14. yüzyılda Belçika’da kurulan bir merkezde yine savaş gazilerinin ruhsal ve fiziksel tedavileri yapılmış.

Zaman geçip Avrupa’da yaygınlaşmaya başlayan SPA kültürü, deniz sularının da kullanılması ile mineralli su içeren tedavilerden aromatik yağlarla yapılan masajlara kadar gelişmiştir.

Spa’da nasıl giyinilir, Spa kuralları nelerdir?

Spa bakımları sırasında ne giyileceği ve Spa merkezinin kuralları özellikle ilk kez giden müşteriler için merak konusu, hatta biraz gerginlik yaratan bir sorudur.

Bütünsel bir anlayışa sahip olan SPA; sağlık, güzellik, zindelik ve huzur sağlayan bir terapi.

Öncelikle, Spa merkezlerinde gerginliğe yer yoktur, kapıdan ilk girişinizden itibaren müzik ve atmosferin etkisiyle rahatlamaya ve gevşemeye başlayabilirsiniz.

Birçok Spa merkezinde müşterilere havlu, peştemal, bornoz ve terlik verilmektedir. Hamam veya Saunaya bikini, mayo gibi kıyafetlerle girilebilir ancak masaj sırasında vucüttaki dolaşımı etkileyecek lastikli malzemelerin giyilmemesi önerilir.

Spa kuralları ise oldukça basit ve aslında doğrudan müşterileri rahatlatmaya yönelik. Randevulara en az 15 dakika önce gelinmesi tavsiye edilir, böylece duş alma ve terapiye hazırlanma olanağınız olacaktır.

Sağlığınız açısından zorunlu olan bir nokta, vücuttaki sorunlu bölgeler ile ilgili masajdan önce kesinlikle bilgi verin. Bu bilgi, vücudun herhangi bir yerine yanlış bir işlem yapılmaması için önemli.

Masaj Çeşitleri Nelerdir?

Klasik Masaj (İsveç Masajı):
Genellikle vücudun güne zinde başlamasına ya da yaşamın gündelik yorgunluk ve sıkıntılarından kurtulmak amacı ile yapılan genel dinlenme ve gevşeme yöntemi olarak kullanılan masaj türüdür. Önemli olan masaj yaptıran kişinin rahat ve keyifli bir ortamda kendini zinde ve dinlenmiş hissetmesinin sağlanabilmesidir.

Thai Masajı:
Özellikle Tayland’da yaygın olarak uygulanmakta olan Thai masajının temel yapısını Hint Yoga ve Çin’in geleneksel tıbbı oluşturmaktadır. Çoğunlukla pres ve gerdirme hareketlerini kapsamaktadır. Giyinik olarak yarı sert bir zemin üzerinde yapılır.

Tembeller için yoga olarak da adlandırılabilecek bu masaj türünde en az altmış çeşit germe, çekme, esnetme ve bası hareketi uygulanır. En az bir buçuk saat sürer ve dört saate kadar uygulanan thai masaj türleri mevcuttur.

Aromaterapi Masajı:
Bitki özlerinden elde edilmiş karışımlarla hazırlanan masaj yağları kullanılarak uygulanan bir masaj yöntemidir. Masajın temposu düşük, hareketlerin şiddeti ise hafiftir ve daha çok rahatlatıcı, gevşetici ve dinlendirici özelliğe sahip bir masaj türüdür.

Refleksoloji:
Refleksoloji masajının temeli ayakların vücudun aynası olduğu öğretisine dayanır. Ayaklar insan vücudunu temsil eder ve her nokta vücutta bir bölgeye karşılık gelir. Bu bölgelerin masaj yoluyla uyarılması ile vücudun buna gereken tepkiyi verdiği inancı ile temellenir.

Belirli noktalara kişinin verdiği tepki ile bu temsil edilen bölgedeki problem saptanmaya çalışılır ve gerekli manüplasyonlarla bu bölgedeki sorun giderilmeye çalışılır.

İstanbul’un en iyi Spa merkezleri

Talya SPA

Talya SPA Anthill’ deki merkeziyle, Aroma Terapi Masajından, Bali Masajına, İsveç Masajından, Selülit Masajına, sekiz farklı masaj çeşidi sunuyor. Ayrıca cilt bakımı, hamam terapisi, cihazlı vücut bakımları da seçenekler arasında bulunmakta.

Four Seasons Hotel Bosphorus/ Spa&Hammam
Detoks, enerji ya da sadece bir masaja mı ihtiyacınız var? Four Seasons Bosphorus Spa & Hammam’ı deneyebilirsiniz.

Çırağan Palace
Kempinski/Sanitas Spa
Boğaz’ın imzası otellerden biri olan Çırağan Palace Kempinski içerisinde bulunan Sanitas Spa’da Balili terapistlerin usta elleri ile vücudunuzun gerginliğini atmanızı sağlıyor. Ayrıca bazı masajlarda kullanılan zeytinyağ ile vücuttaki toksinlerin atılması sağlanıyor. Yağ ve benzeri kozmetik ürünlerden hoşlanmayanlar için ise Sanitas Spa “La Stone Terapi” adını verdikleri taş masajını öneriyor.

Edition Hotel/Espa Spa

Edition Otel içerisinde 2 bin metrekarelik alanda hizmet veren Espa Spa misafirlerine kendi geliştirdikleri ürünler ile hizmet veriyorlar. Modern bir tasarıma sahip olan

spada Türk mimarisine de ait unsurlar bulunuyor. Merkezde 10 bakım odasının yanısıra çiftler için banyo, buhar duşu ve bir de Private Spa Suit bulunuyor. Espa’da aynı zamanda hamam, kar odası, sauna, termal suit, yüzen yataklar ve stresinizi attıktan sonra rahatlayabileceğiniz SPA cafe bulunuyor.

Hillside/Sanda Spa

Bali ve Türk deneyimli terapistlerin hizmet
verdiği, Hillside bünyesinde bulunan Sanda Spa misafirlerine 60’ın üzerinden terapi seçeneği ile hizmet veriyor. Sanda Spa’da en çok tercih edilen bakımlar arasında; yağmur ormanlarından esinlenerek tasarlanan “Rarest”, CEO masajı olarak bilinen “Executie Escape” ve toz kakao keseleri ile uygulanan “Cocoa Touch” bulunuyor.

Divan Hotel/Puri Spa

Geçtiğimiz senelerde yenilenip tekrar modern bir dekorasyon ile hizmet vermeye başlayan Divan Oteli‘nin içerisinde yer alan Puri Spa menüsünde; İsveç masajı, oryantal ayak masajı ve aromatik taş masajı yer alıyor. Ayrıca Spa merkezi içerisinde bulunan Sultan Hamamı’nı deneyebilirsiniz.

Les Ottomans/Caudalie Spa

Dünya’nın ilk Vinotherapie uygulamasını sunan Les Ottomans Otel içerisinde bulunan Caudalie Spa; aromatik yağların büyüleyici kokusu, içinizi rahatlatan melodiler ve benzersiz masaj deneyimleri ile sizlere cennetten bir parça sunuyor. Caudalie Spa’da mutlaka denemeniz gereken deneyimler arasında; Kırmızı Şarap Fıçı Banyosu, Ezilmiş Cabarnet Peeling’i ve Pulp Friksiyon Masajı bulunuyor.

Bu eşsiz deneyimlerin yanısıra spa sizlere Türk hamamı, kapalı yüzme havuzu ve buhar banyosu ile de eşssiz bir deneyimi taçlandırma imkanı sunuyor.

01/01/2020
Paylaş: