Estetik Dergisi

CİLDİN YAPI TAŞI HYALURONİK ASİT

CİLDİN YAPI TAŞI HYALURONİK ASİT

Elastin ve kolajen cilde güç ve sıkılık sağlarken, hyaluronik asit ise cildin dolgun görünmesine yardımcı olur.

Hyaluronik asit, cildin çatısını sağlamlaştıran temel yapı taşıdır. Zamanın etkisi ile kolajen seyrekleşir, hyaluronik asit stokları tükenir. Çizgiler görülmeye başlar. Altyapısı eksilmeye başlayan cilt aynı bir bina gibi çökmeye başlar. Cilt yapısının zamanla zayıflaması kaçınılmaz olsa da cildin altyapısını oluşturan maddeleri koruyarak cilde daha uzun süreli bir direnç kazandırmak mümkündür. Dr. Gülen Altun’dan aldığımız bilgiler ışığında hyaluronik asit hakkında sorulan soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Hyalüronik Asidin Faydaları Nelerdir?

Cildinizin genç ve kırışıksız kalmasına yardımcı olur. Su tutma ve cildi nemlendirme özelliği en önemli özelliğidir. Bu nedenle hyalüronik asit nemlendirici kremlerde kullanılmaktadır. Cilt pürüzsüz ve esnek tutmaya yardımcı olur. Hyalüronik asit akne izlerini önlemek için de yararlıdır.

Dokuların tamir edilmesi ve elastikiyetinin korunması hyalüronik asidin faydalarından biridir. Bu özelliği sayesinde cildin yaşlanmasını önlemektedir.

Kollajen liflerinin oluşumu ve bakımına yardımcı olur. Kolajenin azalması cildin elastikiyetini kaybetmesine sebep olur.

Uygulama ne kadar sürer ve ağrıya neden olur mu?

Doğru ellerde uygulandığı takdirde hızlı ve kolay bir uygulamadır. Uygulama öncesi teste ihtiyaç duyulmaz ve yaklaşık 10-15 dakika sürer. Acısız bir uygulama olup, uygulama öncesi lokal anestezik etkili bir krem kullanımı ağrı eşiği düşük olanlara yardımcı olabilir.

Tedavi sonrası değişiklikler ne zaman ortaya çıkar ve ne gibi sonuçlar gözlenir?

İkinci günden itibaren ciltteki kalite değişimi gözlemlenmeye başlar. Tedavinin ardından bol miktarda su içmesi önemlidir. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı, tedavinin daha başarılı olmasını ve uzun süre etkili olmasını sağlar.

01/01/2020
Paylaş: