Estetik Dergisi

NEŞTERSİZ GÜZELLİK ALTIN İĞNE

NEŞTERSİZ GÜZELLİK ALTIN İĞNE

İleri yaş, mevsimsel değişimler, hava kirliliği, kimyasallar ve yaşam koşullarından olumsuz etkilenen cilt, diğer organlardan daha hızlı yaşlanır. Ciltte yaşlanma etkilerine bağlı olarak kırışıklık ile birlikte lekeler de oluşur.

Cildin sağlıklı ve genç görünümü için kullanılan lazer uygulamalarında, özellikle son yıllarda “Altın İğne” olarak bilinen “fraksiyonel radyo frekans radyo dalgaları” ön plana çıkmaktadır.

Cildin yüzeyine etki etmeden direkt olarak cilt altına ulaşılarak; cildin parlak, gergin ve sağlıklı olmasını sağlayan altın iğne uygulaması ile cilt üzerindeki birçok sorun da tedavi edilebilmektedir.

Altın İğne nasıl yapılır?

İşlem öncesi, uygulama alanı temizlenir ve anestezi etkisi olan krem uygulanır. Ucuna altın iğne aparatı takılan radyofrekans cihazı, cilde temas ettirilir. Ucunda çok sayıda mikro altın iğnecikler bulunan cihaz, cildi tarar. Altın iğneler ayarlanmış derinlikte cilde temas eder ve ani giriş çıkışlar yapar. Bu sayede cilt yüzeyine herhangi bir zarar vermeden cilt alt tabakasında kolajen ve elastin üretimi tetiklenir. Altın iğnelerin iletkenliği sayesinde cilt altına en yüksek enerji gönderilir. Eğer hasta mezoterapi kokteylleriyle daha fazla etkileşim almak istiyorsa, özel hazırlanmış, kişiye özel solüsyonlar bu evrede açılmış kanallara emdirilir. İşlem sonrasında ciltte, hafif, pembemsi bir kızarıklık oluşabilir. 1-2 saat içinde kendiliğinden geçer. Hasta uygulamanın ardından normal yaşamına dönebilir ve ertesi gün işine başlayabilir. Herhangi bir pullanma, soyulma ve kabuklanma olmaz, ilk seanstan itibaren gözle görülür sonuçlar elde edilir, uzun süre süren bir etkiye sahiptir, yazın da uygulanabilir, tüm cilt tipi ve cilt rengine uygu bir tedavi şeklidir, sonuçların başarısı klinik testlerle kanıtlanmıştır.

Altın iğne hastaya konfor ve ilk uygulamada ciltte canlanma etkisi sağlar.

Radyo frekans uygulaması ilk seanstan itibaren etkisini göstermeye başlar. İşlem sonrası cilt atlında onarım devam eder ve ciltte canlanma günden güne daha fazla belirgin hale gelir. Hedeflenen sonuca ne kadar seansta ulaşılabileceği, uygulanan bölgedeki problemin boyutuyla doğru orantılıdır. Uygulama yapılan bölgenin güneşten korunması gereklidir. Bunun için de güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.

Altın iğne hem yüz hem vücut için uygun

Altın iğne uygulamaları;

 • İnce kırışıklıkların giderilmesinde,
 • Vücuttaki sarkmaların toparlanmasında,
 • Cilt gençleştirmede,
 • Sivilce izleri, çukurluklar ve yara izlerinin giderilmesinde,
 • Yanık izleri tedavisinde,
 • Gözaltı morluklarının tedavisinde,
 • Hamilelik çatlaklarında,
 • Gözenek sıkılaştırmada,
 • Akne tedavisinde,
 • Cilt tonu düzenlemelerinde
 • Boyun ve dekolte bölgesini toparlamada kullanılmaktadır.

Altın iğnenin avantajları

 • İlk seanstan itibaren anında görünür sonuçlar elde edilir.
 • Uzun süreli kalıcı başarı elde edilir.
 • Tüm cilt tiplerinde ve renklerinde etkin olarak kullanılabilir.
 • Klinik açıdan sonuçların başarısı kanıtlanmıştır.
 • Hasta bir gün sonra normal hayatına devam edebilir.

Altın iğnenin yan etkisi var mıdır?

Bu sistemde kullanılan altın iğneler deriye girerken küçük delikler açmaktadır. Cilt sterilizasyonu iyi yapılmamış ve iğne uçları kişiye özel hazırlanmamış olarak yapılan uygulamalarda enfeksiyon ve lekelenme riski bulunmaktadır. Bu nedenle bütün dermakozmetik uygulamalarda olduğu gibi uzman doktor tarafından uygulanmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

Uygulama sonrasında ilk 3-4 saat içerisinde cildinizde kızarıklıklar olmaktadır. Takip eden 24 saat - 72 saat arasında ise kızarıklıklar geçerek pembeleşmeye başlamaktadır. İşlem sonrası dermatoloğunuzun tavsiye ettiği nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Seans yapıldığı gün yüz yıkanmamalı, seanstan sonra makyaj yapılmamalı, uygulamadan sonra hafif kızarıklık, şişlik olabilir. Ciltte kuruluk ve gerginlik görünebilir. Cilde nem veren kremler ve antibiyotik kremler seanstan sonra 3 gün süreyle uygulanmalı, seans yapıldığı gün güneşten kaçınılmalı ve güneş banyosu ya da solaryum yapılmamalı, seanstan sonra ciltte oluşan minik kabuklanmalar olabilir. Bu kabuklanmalar seanstan 3-4 gün sonra kendiliğinden düşerler. Kabukları oynamak ya da çıkartmaya çalışmak iyileşmeyi geciktireceği için önerilmez.

30/09/2020
Paylaş: