Estetik Dergisi

VAJİNA BEYAZLATMA

VAJİNA BEYAZLATMA

Çoğu kişi vajinal, koltuk altı ve yüz bölgesinde oluşan kararmalardan yakınmaktadır.

Bu bölgelerde yaşanan kararmalar görsel anlamda hiç hoş olmayan bir görünüme yol açar. Başlangıçta hafif olan bu kararmalar pek ciddiye alınmasa da zamanla daha da koyulaşarak can sıkıcı bir hal alabilmekte. Özellikle bölgeye uygulanan ağda ya da epilasyon, kararmalardaki başlıca nedenleri oluşturmaktadır. Kararmaları yok etmek için satılan bir çok kozmetik ürünü kimyasal içerik taşıdığı için, özel bölgeleri olumsuz

Bikini bölgesinde (vajinada) meydana gelen kararmaların nedenleri nelerdir?

Vajinada meydana gelen kararmalar koltuk altı bölgesinde de olduğu gibi yanlış ve kalitesiz yapılan ağda, jilet kullanımı, yanlış epilasyon aletleri, aşırı terleme gibi nedenlerden meydana gelebilir. Aynı zamanda vajinadaki kararmalar, bu nedenlerin dışında doğuştan da olabilir. Özellikle esmer tenli insanların bikini bölgesi (vajina) koyu renklidir.

Bikini bölgesi renk değişimlerinin meydana gelmesinin bir diğer nedeni de hormonlarda meydana gelen değişimlerdir. Özellikle hamilelik döneminde östrojen hormonunun fazla salgılanması bikini ve koltuk altı bölgesinde renk değişimleri ve kararmalara sebebiyet verebilir.

Lazer ile genital bölge (vajina) beyazlatma

Vajina beyazlatmada uygulanan lazer işlemi, hem büyük dudaklara hem de küçük dudaklara uygulanabilir.

Vajinada meydana gelen kararmalar koltuk altı bölgesinde de olduğu gibi yanlış ve kalitesiz yapılan ağda, jilet kullanımı, yanlış epilasyon aletleri, aşırı terleme gibi nedenlerden meydana gelebilir.

Genital bölge değişik nedenlerden dolayı zamanla esmerleşme, bölgesel veya geniş renk koyulaşması, siyahlaşma, özetle kararma sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu tür durumlarda lazer hem büyük dudaklara hem de küçük dudaklara uygulanabilir.

Günümüzde lazer ile renk açıcı tedaviler; genital bölge beyazlatma, renk ağartma, genital alan renk açma işlemleriyle uygulanabilmektedir. Lazerle genital alan renk açma ‘labial whitening’ veya ‘vulvar whitening’ olarak da bilinmektedir.

Dış genital alandaki lazer uygulamaları aynı zamanda genital alanda sıkılaştırma (vulva tightening) amacıyla da yapılmaktadır.

Lazer ile renk açma işlemi nasıl yapılır?

Lazer ile yapılan renk açma tedavileri ortalama olarak 15-20 dakika sürer. İşlem öncesi lokal anestezik etkili krem kullanılması ağrı hissini ortadan kaldıracaktır. Genel anestezi ihtiyacı bulunmamaktadır. İşlem sırasında verilen lazer ışığı sayesinde cildin dermis tabakasında yer alan ve esmerleşmeye neden olan melanin pigmentini üreten ‘melanosit’ hücreleri tahrip edilmekte, böylelikle genital ağartma, beyazlatma amaçlanmaktadır. Lazerle renk açma işlemi için genelde tek seans yeterlidir. Bazı durumlarda birden çok uygulama gerekli olabilir. İşlem son derece ağrısızdır. İşlemden hemen sonra kişi işinin başına dönebilir.

Genital lazer zararlı mıdır?

Hayır. Lazer ışığının cilde penetrasyonu 3-4 milimetreyi geçmez. O yüzden herhangi bir zararı yoktur. Kısırlık, adet düzensizliği veya cinsel istek üzerinde herhangi bir zararı kesinlikle yoktur.

Cinsel hayata ne zaman başlanılabilir?

Doku iyileşmesi genelde ilk bir hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Şişlik, ağrı veya su toplanması gibi bir durum yoksa bu dönemden sonra cinsel ilişki gerçekleşebilir.

Evde vajina nasıl beyazlatılır?

Vajinada terleme sonucu kararmalar sık karşılaşılan durumlar arasındadır. Bikini bölgesinde (vajina) terleme sorunuyla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız iç çamaşırı seçiminize özen göstermelisiniz.

Terleten iç çamaşırları yerine sağlıklı, terletmeyen iç çamaşırları tercih etmelisiniz.

Bikini bölgesi (vajinayı) beyazlatacak doğal yöntemler…

Limon suyu ve elma suyu ile bikini bölgesi (vajina) beyazlatma:

1 kahve fincanı elma suyu (%100 doğal olmalıdır) Yarım tatlı kaşığı limon suyu (%100 doğal olmalıdır)

Dolu bir yemek kaşığı vazelin (kremi yoğun kullanmak isterseniz vazelin oranını artırabilirsiniz)

Hazırlanışı ve uygulanışı: Kür için tüm malzemeler uygun bir kabın içine alınarak karıştırılır. Homojen şekilde karıştırılan malzemeler el yardımı ile vajinal bölgeye sürülür.(Vajina nemli ya da ıslak olmamalıdır) Karışımım fayda etmesi için bölgede tamamen kuruması beklenir.

Kür bölgede tamamen kuruduktan sonra nemli bir bez ya da kese yardımı ile kuruyan tabakası temizlenmelidir. Kürden arındırılan bölge iyice yıkandıktan sonra bebek pudrası ile pudralanarak işlem tamamlanır. Bu kür ciltte kararma olan her alan için uygundur.

Salatalık yöntemi ile bikini bölgesi( vajina) beyazlatma:

Limonun suyunu ve salatanın suyunu sıkın. İki suyuda birbirine karıştırın. Daha sonra bu bölgeye karışımı sürün ve 15 dk bekletin.

Aloe Vera Jel ile bikini bölgesi (vajina) beyazlatma:

Aloe Vera Jel ile vücudunuzda meydana gelen lekeleri ve kararmaları kısa yoldan yok edebilirsiniz. Aloe verayı ortadan ikiye kesin. Bikini bölgesine (vajinaya) uygulayın. Ardından yıkayıp durulayın.

Portakal ile bikini bölgesi (vajina) beyazlatma:

Portakalın kabuklarını ezin ve bir miktar yoğurtla karıştırın. Bikini bölgesi( vajina) kararması olan bölgeye belirli aralıklarla uygulayın.

Bal ile bikini bölgesi (vajina beyazlatma)

Balı süt tozunu ve bir miktar badem yağını karıştırın. Macun kıvamına getirdiğiniz karışımı kararma olan vajina bölgesine sürün.15dk beklettikten sonra yıkayın.

01/01/2020
Paylaş: