Estetik Dergisi

BREZİLYA POPOSU - KALÇA BÜYÜTME OPERASYONU

BREZİLYA POPOSU - KALÇA BÜYÜTME OPERASYONU

Brezilya popo estetiği olarak da bilinen “yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme ameliyatı”, vücudunuzun çeşitli bölgelerinden alınan istenmeyen yağların kalçalarınıza enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen vücut şekillendirme, diğer bir deyişle liposuction ile kombine edilmiş kalça büyütme ameliyatıdır. Bu ameliyatla kalçalarınızın daha dolu ve yuvarlak hatlara sahip olmasının yanında vücudunuzun genel hatlarının da daha dengeli bir hale getirilmesi amaçlanır. Hastadan hastaya değişmekle birlikte, sırt bölgesi, bel ve çevresi, baldırlar ve karın, yağ alımı için yaygınlıkla seçilen bölgeler arasında yer alır. Günümüzde daha dolgun ve yuvarlak şekilli kalçaların kadınsılık ve cazibe algılarıyla yaygın bir şekilde ilişkilendirilmekte olması, bu ameliyatın popülerliğini oldukça arttırmıştır.

Uygun Adaylar Kimlerdir?
Kalçalarının şeklini ve/veya hacmini beğenmeyen, sağlık durumu iyi bireyler bu ameliyat için uygun adaylardır. Her ameliyatta olduğu gibi hastaların gerçekçi beklentilere sahip olması ve ameliyatı anlaması çok önemlidir. Sağlık durumunuz iyiyse, kalçalarınız vücudunuza oranla küçükse ve daha dengeli bir görünüm istiyorsanız, kalça şekliniz çok düz ya da köşeliyse ve daha kıvrımlı bir görünüm istiyorsanız, yaşlanma ya da kilo verme sonrası kalçalarınız sarkmış veya hacim kaybetmişse, kıyafetleriniz ve/veya mayolarınız vücudunuza istediğiniz gibi oturmuyorsa, bu ameliyat için uygun adaylar arasında olabilirsiniz. Vücut geliştirme sporu ile ilgilenip, kalçalarında istedikleri hacmi egzersiz yoluyla elde edemeyen bireyler de bu ameliyatı sık tercih eden adaylar arasındadır.

Ameliyat Öncesi
Kalça büyütme ameliyatına karar verdikten sonra doktor seçiminiz çok önemlidir. Her cerrah tarafından gerçekleştirilmeyen bu ameliyat çok az doktor tarafından sıklıkla uygulanmaktadır.Tüm sorularınızla birlikte doktorunuza bu ameliyatı ne sıklıkla gerçekleştirdiğini sormaktan kesinlikle çekinmeyiniz. Muayene sırasında doktorunuz vücudunuzu değişik açılardan inceleyecek ve yağ alımı ve enjeksiyonu için en ideal noktaları seçip ameliyatınızı buna göre planlayacaktır. Ameliyata hazırlanırken sizden eğer içiyorsanız sigarayı bırakmanız, aspirin gibi kanı sulandıran ilaçları kesinlikle kullanmamanız ve doktorunuzun tüm tavsiyelerine harfiyen uymanız beklenir. Ameliyat öncesi tarafınızdan kan testi ve birtakım ilaçların kullanılması da istenebilir.

Ameliyat
Önce ameliyat sırasında oluşabilecek acı ve rahatsızlığı minimuma indirmek için hastaya lokal anestezi uygulanır. Ameliyat esnasında öncelikle fazla yağ dokusu, seçilen bölgelerden kanüller aracılığıyla emilerek alınır. Alınan yağ dokusu daha önceden seçilmiş olan bölgelere enjekte edilecek yağ hücrelerini izole etmek üzere işlenir ve saflaştırılır. İşlenip hazırlanan yağ hücreleri sonrasında daha doğal ve pürüzsüz bir sonuç elde etmek amacıyla hedef bölgenin farklı noktalarına ve katmanlarına yine kanüller kullanılarak enjekte edilmektedir.

AMELİYAT SONRASI
Ameliyattan hemen sonra destekleyici korse giymeniz gerekmektedir. Bu korse ödem ve şişlik oluşumunu minimuma indirmek ve en iyi sonucu elde etmek adına ameliyatı takip eden 3-4 hafta süresince giyilmelidir. İlk 2 hafta popo üstüne fazla oturmamaya ve sırt üstü yatmamaya ve aşırı fiziksel aktivitelerden uzak durmaya özen gösterilmelidir. Ameliyatta alınan ve graft edilen yağ miktarına bağlı olarak oluşan şişme ve ödem bir kaç hafta içerisinde yok olmaya başlar. Hastaların çoğu iki hafta içerisinde işlerine bir ay içerisinde de normal günlük hayatlarına dönebilmektedir. Kalçanızın nihai görünümünün oturması 6 ay kadar sürer.

01/10/2010
Paylaş: