Estetik Dergisi

ÇARPIK DİŞLERE TELSİZ ORTODONTİ TEDAVİSİYLE ELVEDA DEYİN

ÇARPIK DİŞLERE TELSİZ ORTODONTİ TEDAVİSİYLE ELVEDA DEYİN

Kişiye özel şeffaf plaklarla, verimli ve neredeyse görünmeyecek derece estetik algıyla yapılan bu tedaviyle diş teli kullanmanıza gerek kalmaz. Ortodontik tedavilerde gelinen en son teknolojilerden biri olan şeffaf plaklar size özel üretilmiş “aligner” ile dişlerinizi düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir, en önemli tercih edilme nedeni, dişlerinizin çapraşıklığını düzeltirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

Diş teli olmadan dişler nasıl hareket ediyor?
Dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde şeffaf plaklar üretilir. Her bir plak 0.05 mm’ lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır ve sonrasında diğer plağa geçilir.

Diş hareketine göre nasıl şeffaf plaklar üretiliyor?
Kliniğimizde dişlerinizin hassas ölçüsü birkaç aşamalı olarak alınacak ve bu ölçüler CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılacaktır. Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir. Her bir 0.05 mm lik harekete göre şeffaf plak üretilir.

Tedavim öncesinde tedavi sonunu görebilecek miyim?
Evet. Tedavi planınız sanal ortamda oluşturulduktan sonra tedavi sonunu üç boyutlu olarak görebilirsiniz. İlgili planlama tedavi öncesi size maille gönderilecek ve onayınız alınacaktır.

Herkes şeffaf yaptırabilir mi?
Hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Fakat tedaviye uygun olup olmadığınız ancak doktorunuzun muayenesi sonucunda karar verilebilir. Genç hastalarda bütün süt dişlerinin düşmüş ve en azından 2. büyük azı dişlerinin kısmi olarak sürmüş olması gerekmektedir. Bu da ortalama 13-14 yaş civarına denk gelmektedir.

Avantajları nedir?

➤ Günlük yaşamınızı olumsuz anlamda kesinlikle etkilemiyor olmasıdır.
➤ Hemen hemen hiç görünmez ve tedavi süresince istediğiniz gibi gülmeye devam edebilirsiniz.
➤ Plaklarınızı yemek yerken, bir şey içerken ya da diş fırçalarken kolayca çıkartabilir, dilediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.
➤ Diş fırçalamanızı gerektiği gibi yapabilirsiniz.
➤ Tedavi metalsiz yapıldığı, yumuşak plaklar kullanıldığı için diş ve diş etlerinizi rahatsız edecek bir durum yaşamazsınız.
➤ Klasik ortodonti tedavisi sonrası olası çürükler veya dolgu ihtiyacı oluşmaz
➤ Hem gençlere hem de yetişkinlere rahatlıkla uygulanabilir.

Tedavi süresince ağrım olacak mı?
Dişlerin hareket edebilmesi için bir kuvvet uygulanması gerekmektedir. Şeffaf plakları ilk defa taktığınızda bir baskı hissedeceksiniz. Dişleriniz bu baskıya iki gün içinde adapte olacaktır.

Kontrol süreci ne sıklıkta olacak?
Kontrolleriniz ayda bir olacaktır. Her kontrolde dişleriniz kontrol edilecek, bir sonraki plaklar takılacak ve gerekiyorsa müdahale edilecektir. Şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilir. Örneğin tedaviniz için 20 plak üretilmiş ise tedaviniz 10 aylık bir süreye denk gelecektir.

Şeffaf plakları ne kadar süre ile takmam lazım?
Şeffaf plakları günde ortalama 20 saat takmanız gerekir. Sadece yemek yerken çıkartmanız önerilmektedir. Onun dışında çok önemli bir toplantı gibi en fazla 1-2 saatlik bir süre zarfında da çıkarabilirsiniz.

Bir şeyler içerken şeffaf plaklarımı çıkartmam gerekir mi?
Normal sıcaklıkta veya serin içecekler içebilirsiniz fakat çay gibi sıcak şeyler içerken çıkartmanız önerilir. Şeffaf plaklar thermoplastik olduğundan sıcakta deforme olabilir.

İnsanlar ağzımdaki plakları fark eder mi?
Tedavi olan hastalarımızdan aldığımız geri dönüşler kendileri söylemediği sürece kimsenin ağızlarında bir plak olduğunu fark etmediği yönünde.

Konuşmamı etkiler mi?
1-2 günlük alışma dönemini geçirdikten sonra bir sıkıntı yaşamazsınız. Eğer bir toplantıda çok uzun süre konuşmanız gerekecekse 1-2 saatliğine plaklarını çıkartabilirsiniz.

Plakların bakımı?
Her sabah ve akşam plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçası ile temizleyebilirsiniz.

Normal diş teli ile mi yoksa şeffaf plak ile mi tedavi daha kısa sürer?
Tedavi süresi vakaya göre değişmektedir. Fakat şeffaf plak tedavisinde bilgisayar teknolojisi kullanıldığından hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmaz. Hafif ve orta çapraşıklıklar da kullanıldığı için de tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresine göre daha kısadır.

Tedavi ücretleri pahalı mıdır?
Maliyet vakanın zorluğuna göre üretilen plak sayısına endeksli olmakla beraber klasik ortodonti tedavisinden daha yüksek değildir, orta dereceli problemli vakalarda daha düşük maliyetli de olabilir.

Tedavime hemen başlayabiliyor muyum?
Ölçü süreci, tedavi planınızın dijital sistemle oluşturulması ve plakların üretilip teslime hazır hale gelmesi 10 günde sonuçlandırılmaktadır.

Tedaviden önce bir hazırlık yapılması gerekiyor mu?
Tedaviye başlamadan önce bütün çürüklerin temizlenmiş olması, diş taşlarının temizlenmiş olması ağız içindeki tüm bakım işlemlerinin bitmiş olması gerekmektedir. Ölçü alındıktan sonra ağızda herhangi bir işlem uygulanmaz. Gerekiyorsa köprü, implant gibi protetik işlemler tedavi bittikten sonra yapılır.

Halaskargazi Cad. No: 165 Kat:3 Şişli İstanbul
0090 212 2255002 / 0090 541 6884898
info@turksmile.com / www.turksmile.com


 

01/03/2019
Paylaş: