Estetik Dergisi

COVID 19 SÜRECİNDE TÜTÜN VE TÜTÜN MAMÜLLERİNİ BIRAKMANIN ÖNEMİ

COVID 19 SÜRECİNDE TÜTÜN VE TÜTÜN MAMÜLLERİNİ BIRAKMANIN ÖNEMİ

Tütün ve Nargile kullanımı, herkesin bildiği gibi, önemli sağlık sorunlarına yol açan ve insan ölümüne neden olan zararlı alışkanlıklardan. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre önlenebilir en önemli ölüm sebepleri büyük oranda tütün, alkol ve nargile kullanımına bağlı oluşan kalp ve damar hastalıkları, kanser, altta yatan astım, KOAH gibi solunum ile ilgili hastalıklar. Bu hastalar Covid-19 için yüksek risk grubunda olup, hastalığa yakalanma riski diğer kişilere göre 14 kat daha fazla.

Tütün, tütün mamülleri ve nargile gibi ürünlerin kullanımı solunum yollarının savunma mekanizmalarını bozmakta ve COVID-19 dahil pek çok solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlıklarına yakalanma riskini arttırmakta. Tütün ve tütün grubu tüketenlerde akciğer hücreleri yüzeylerinde gelişen değişiklikler sonucunda virüslerin solunum yolu hücrelerine girişi kolaylaşır. Salgın sürecinde yapılan tüm çalışmalarda tütün ve tütün grubu içenlerde ağır zatürre ve solunum yetmezliği ile seyreden COVID-19 vakalarının daha sık olduğu ve bu grupta ölüm riskinin daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır.

Sigara, akciğer dokusunda savunma sistemini bozar. Bu nedenle her türlü enfeksiyon daha kolay gelişir, ağır seyreder ve solunum yetmezliği oluşur. Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan COVID-19 salgınının yaşandığı bu günlerde birçok hastalığın da en önemli nedenlerinden olan sigaranın en kısa sürede bırakılması son derece hayati bir öneme sahiptir.

TÜTÜN VE NARGİLE KULLANIMI KORONAVİRÜS RİSKİNİ 14 KAT ARTTIRIYOR

Tütün, nargile ve alkol kullanımından kurtulmak için kararlı olmakla beraber bu sürede destek alabileceğiniz tüm yöntemleri tedavileri deneyin.

Bu süreç de bizler de farkındalık oluşturma çalışmalarımızı artırdık. Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olduğu için tütüne yönelik tedavi edici çalışmaları arttırdık. Araştırmalara göre kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) dediğimiz hastalığı olan kişilerin gerçekten bu süreci çok sıkıntılı yaşamalarından dolayı, halkımızı bilinçlendirmek istiyoruz. Özellikle sigarayı bırakmak isteyen herkesi merkezimize ya da online görüşmeye davet ediyoruz. Ücretsiz danışmanlıkla beraber nasıl bir yardım istiyorlarsa bu konuda destek veriyoruz, onlara yol gösteriyoruz, adımları anlatıyoruz.

Sağlıklı yaşamın bir bütün olduğu yaklaşımıyla hem sağlıklı alışkanlıkların kazandırılması hem de bağımlılıklarla mücadele edilmesi alanlarında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu süreci bir fırsata dönüştürerek, Sağlığınız için Sigarayı Bırakın çağrısıyla herkesi “Sağlıklı Yaşama” davet ediyoruz.

Sigarayı bırakmaya çalışıyorsanız, vücudunuzdaki nikotin ve diğer toksinlerden arınabileceğiniz bazı yiyecekler;

1- SU: hayat içeceğidir. Su, vücudunuzdaki toksinleri, cildiniz vasıtasıyla atmanızı sağlar. Nikotin, vücudu susuz bıraktığından, vücudunuza gereken sıvıyı yeniden depolamak için günde yaklaşık 8-12 bardak su içmeniz gerekmektedir.

2- BROKOLI: Brokolinin yapısında bolca B5 ve C vitaminleri bulunur; aynı zamanda da akciğerleri hasara karşı korur.

3- ISPANAK: Ispanak, tütünün tadını bozar; zaten yapısında birçok vitamin ve bolca folik asit bulundurmaktadır.

4- KURU OTLAR: Kuru otlar, vücuttaki nikotin oranınızı düşürürler ve yapılarında bolca A ve E vitaminleri bulunmaktadır

5- DUTSU MEYVELER: Dutsu meyveler, vücuttaki zararlı toksinlerin dışarı atılmalarını sağlarlar.

6- PORTAKAL: Portakalın yapısında bolca C vitamini bulunur; metabolizmayı güçlendirir, stresi azaltır.

7- KIVI: Sigaranın azalttığı A, C ve E vitaminlerini yeniler.

8- HAVUÇ SUYU: Havuç suyunun yapısında, vücuttaki nikotinin dışarı atılmasını sağlayan A, B, C ve K vitaminleri bulunur. Havuç suyunda bulunan ve cildin beslenmesini sağlayan zengin vitaminler, nikotinin matlaştırdığı cildin ışıldamasına yardımcı olur.

9- NAR: Nar, kan dolaşımına ve kanın hücresi sayısının yeterli seviyede tutulabilmesine yardımcı olur.

10- SARI KANTARON: Sigarayı bırakırken kişilerin zorlandığı sinirlilik, huzursuzluk ve yoksunluk krizlerinize yardımcı olur.

01/09/2020
Paylaş: