Estetik Dergisi

KOLAJEN NEDİR?

 KOLAJEN NEDİR?

İnsan vücudundaki temel proteindir ve cildin katı kütle anlamında %70’ini toplam organik kemik kütlesinin de %90’ını oluşturmaktadır.Vücuttaki kolajen miktarının artan yaşla
birlikte azaldığı, ayrıca kadınlarda hormonal değişikliklere bağlı olarak menopozun kemikteki yoğunlukta azalmayı tetiklediği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Yapılan çalışmalarda kolajen miktarının özellikle 30 yaşından sonra azalmaya başladığı varılan sonuçlardan en belirgin olanıdır. Aynı çalışmada ciltteki kolajen azalmasıyla kemikteki kolajen azalmasının da paralel olarak yürüdüğünü gösteriyor. İşte burada Kollajen peptidler kanıtlanmış besinsel ve fonksiyonel yararlarından dolayı devreye giriyor ve Rousselot tarafından geliştirilen Peptan® bu sorunların ideal çözümü olarak pazarda yerini alıyor.

Neden CollaZen kullanmalıyım?

Cilt Güzelliği
İçilebilir güzellik ürünleri arasında kollajen, etkisi kanıtlanmış fonksiyonel etken madde olarak star konumunda başı çekmekte. CollaZenTM içinde kullanılan Collagen peptid, dünyanın en
ünlü hammadde üreticilerinden biri olan Rousselot tarafından geliştirilmiş ve klinik çalışmalarla etkileri kanıtlanmış olan Peptan®’dır.

Peptan; Yaşlanma belirtilerine karşı savaşan güçlü bir anti-ageing etken maddedir.
Peptan; Yenilenme ve nemlendirme için üretilmiş bioaktif bir etken maddedir.
Peptan; Cildin kırışmasına, nemini kaybetmesine ve sarkmasına karşı bilimin verdiği cevaptır.
Collazen; cildin alt tabakalarını içerden güçlendirir ve yeniler; cildin nemlenmesini ve bu nemi içeride tutmasını sağlayarak cildin sarkmasının ve kırışmasının önlenmesine yardımcı olur.

Kemik ve Eklem Sağlığı
Kollajen peptidleri eklem rahatlığı, eklem hareketi, eklem esnekliği ve de kıkırdak matriks yapısının yenilenmesi üzerinde etkilidir; özellikle de Tip 1 Kollajen peptidler bu alanda başı çekmektedir.

Sporcu Desteği
Aktif olarak spor yapan kişiler için protein en önemli besin kaynaklarından biridir. Kollajen peptidler spesifik bioaktif protein olmaları sebebiyle iskelet ve kas sistemini destekleyen, spor yaralanmalarının riskini en aza indiren, iyileşme sürecini hızlandıran temel bir besin kaynağı olarak nitelendirilmektedir.

Sporcular tarafından tüketilen proteinler kolay ve hızlı emilebilir olmalıdır. Peptan®eşsiz bir enzimatik hidroliz işlemiyle üretilerek, vücut tarafından kolaylıkla emilebilecek çok küçük protein molekülleri içermektedir.

Saç ve Tırnak Sağlığı
Saçlar ve tırnakların hem içeriden (içilebilir Kollajen) hem dışarıdan (krem, serum,şampuan vb) desteklenerek sağlıklı olmaları sağlanmalıdır. Saç ve tırnak sağlığına zarar veren en önemli etkenlerden bazıları hava kirliliği, stres, sigara, sürekli fön çektirmek, güneş ışıkları vb olmakla birlikte yetersiz beslenme ve gerekli besin maddelerinin saç ve tırnaklara ulaşamamasıdır. Bu nedenle saç ve tırnaklarda kuruma, çatlama ve vitamin eksikliği sonucu çeşitli problemler ortaya çıkmaktadır.

Kolajen, insan vücudunda saç, tırnak, cilt ve kıkırdak dokusunun yaklaşık %80’ini oluşturan; cilt yaşlanmasını durdurarak geciktiren, kırışıklıkların oluşmasını önleyen, saç ve tırnakları daha güçlü, daha sağlıklı ve daha esnek hale getiren doğal bir aminoasittir.

 

01/03/2019
Paylaş: