Estetik Dergisi

VÜCUDUMUZDA OLUŞAN ÇATLAKLAR

VÜCUDUMUZDA OLUŞAN ÇATLAKLAR

Vücudumuzdaki çatlakların aşırı ve düzensiz büyüme, kilo artışından kaynaklanıyor olması, bu deforme durumunun sadece genişleme sonucu oluştuğuna dair doğru olmayan bir çıkarıma yol açıyor. Derideki fazla gerilimin, elastikiyet ve kolajen bağlarının bozulmasının çatlaklara neden olduğu değişmez bir gerçek.

Ciltteki çatlaklara neden olan, gebelik, hızlı ve düzensiz büyüme, steroid ve doğum kontrol haplarının kullanımı gibi etkenler; hormonal anormalliğe sebebiyet veriyor. Hormonların değişimi sonucu, ciltteki elastin ve kolajen lifleri zarar görüyor. Gözenekli ve hassas bir ağ yapısına sahip olan bu lifler bozulmaya başladığında ise vücut yırtıkları meydana geliyor. Buna nemsizlik, hareketsizlik ve düzensiz beslenme eklendiğinde kuruyan ve bakımsızlaşan, cilt çatlaklara karşı koyamıyor.

Vücut yırtığı tedavisi; zarar görmüş elastin ve kolajen liflerinin onarım sürecinde, ihmal edilmemesi gereken bir durum. Birbirini tamamlayan kolajen ve elastin lifleri sayesinde ciltteki yaralar çabuk iyileşirken, elastin hasar gördüğünde iyileşme süreci yavaşlıyor. Bu durum da çatlakların kalıcı hale gelmesine neden oluyor.

VÜCUT DÜZENLİ BİR ŞEKİLDE NEMLENDİRİLMELİ
Cilt bariyerinin korunması ve cildin nemi hapsetmesi için düzenli nemlendirici kullanımı en önemli madde olarak ilk sıramızda yer alıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde ekstra dikkat edilmesi tavsiyelerimizden…

EGZERSİZ VE MASAJ
Düzenli bir şekilde yapılan egzersiz ve masaj cildin elastikiyet kazanmasını sağlıyor.

BOL SU TÜKETİLMELİ
Su, cildin can suyu. Bol su tüketimi ile nem oranı artan cilt, olası hasarlara karşı daha dayanıklı hale geliyor. Ayrıca cildin onarım sürecini de hızlandırıyor.

CİLT ÇATLAKLARI İÇIN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER
Çatlak tedavisindeki etkileriyle bilinen tatlı badem yağı, hint yağı, kalendula yağı ve aloe vera jeli içeren ürünlerle çatlaklara karşı etkili sonuçlar elde edebilirsin. Ayrıca yara ve çatlak izlerini azaltmada çok büyük rol oynayan E vitamini ağırlıklı bakım ürünlerini kullanmanızı da tavsiye ediyoruz.

01/09/2020
Paylaş: