Estetik Dergisi

OBEZİTE TEDAVİSİNDE AMELİYATSIZ ÇÖZÜMLER; MİDE BOTOXU ve MİDE BALONU Dr. Hakan Bozkurt

OBEZİTE TEDAVİSİNDE AMELİYATSIZ ÇÖZÜMLER; MİDE BOTOXU ve MİDE BALONU Dr. Hakan Bozkurt

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından obezite ve ameliyatsız tedavileri konusunda Dr. Hakan Bozkurt sizler için yazdı…İşte Obezite ve tedavisiyle ilgili merak edilen detaylar Dr. Hakan Bozkurt’un kaleminden…

Obezite tedavisinde hangi yöntemleri kullanacağımıza karar vermek için Vücut Kitle İndeksi( VKİ) dediğimiz bir skala’dan faydalanıyoruz.

Bu kapsamda VKİ’si 27 ile 35 arasında olan hastalarımıza ameliyatsız çözüm olarak mide botoxu veya mide balonu uygulamasını sunabiliyoruz. Her iki yöntem de hafif bir genel anestezi altında, endoskopik olarak yaklaşık 10-15 dakika gibi kısa bir sürede uygulanabilmesi ve hastaların hemen normal yaşama dönebilmelerine imkan tanıması ile ön plana çıkıyor.

İşlemden sonra 30 dakika kadar dinlenme periyodunu takiben taburcu edilip yaşamınıza dönebiliyorsunuz. Eğer hastamızın VKİ’i 32 ile 35 arasında ise ve aşırı yemek yemeyi seven bir yapısı varsa mide balonu uygulamasını ön planda düşünüyoruz. VKİ’İ 27-32 arasında olanlara ise mide botoxunu öneriyoruz. Mide botoxunda amacımız mide kaslarının kasılma özelliğini geçici olarak durdurmak ve midenin boşalmasını geciktirmek. Bu sayede hastalarımızda sürekli bir tokluk hissi oluşuyor ve diyete uyumu artarak acıkma krizleri ve kontrolsüz yeme atakları olmuyor. Yani daha kolay ve sancısız bir diyet mümkün hale geliyor.

Botox uygulamasını takiben 7 ile 10 gün içinde etkisi başlar ve 5 ile 6 ay kadar bu etki sürer. Bilinen bir yan etkisi olmayan mide botoksu uygulaması sonrasında mide kasları üzerinde hiçbir şekilde kalıcı bir fonksiyon bozukluğu olmaz.

Mide balonunda ise amacımız mide içerisine içi sıvı dolu slikon bir balon yerleştirerek mide hacmini küçültmek ve daha az miktardaki gıdalarla doymayı sağlamak. Mide içerisinde 6 ay veya 1 yıl kalan balonlar kullanıyoruz. 1 yıllık balonları daha kilolu kişilerde tercih ediyoruz. Bu sayede hastaların daha uzun sürede ideal kilolarına daha yakın değerlere ulaşmasına olanak sağlıyoruz. Tabi ki bu balonların süresi dolduğunda mutlaka bir sağlık kuruluşunda endoskopik olarak çıkartılmaları gerekiyor. Biz kliniğimizde çok sayıda hastaya bu yardımcı yöntemlerden birini uyguluyoruz.

Bütün hastalarıma dediğim gibi sizlere de bu işin başarı anahtarını vereyim. Hangi yöntemi uygularsak uygulayalım başarıya ulaşmanın yolu doğru beslenme alışkanlıklarını ve doğru dozlarda beslenmeyi öğrenmekten geçiyor. Bu yöntemler size bu alışkanlıkları edinene kadar rahat ve konforlu bir süreç geçirmenize yardımcı oluyorlar.

Mide botoxu veya balonu uygulaması ile vücut ağırlığınızın yaklaşık %15-20’sini verebilirsiniz.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Sağlıkla görüşelim.

Cep tel: 05327454557

İnstagram: @doktorhakann

01/10/2020
Paylaş: