Estetik Dergisi

DOLGULASAK MI? DOLGULAMASAK MI? - Dr. Betül Okkan

DOLGULASAK MI? DOLGULAMASAK MI? - Dr. Betül Okkan
Dolgulasak mı dolgulamasak mı? 
Dudak dolgusu yüzyılın en güzel buluşu değilse nedir?
Herkese merhaba. Bu ay, çok merak edilen bir konu olan dudak dolgusu ile ilgili kafalardaki soruları yanıtlayayım dedim ve hemen sizin sorularınızı kendime sıraladım. Okuyun bakalım.
Dolgu nedir? İçinde ne var?
Dolgu dediğimiz şey aslında vücutta var olan Hyaluronik Asit (ben kısaca HA diyeceğim) denen bir madde. Bilim insanları onu biraz geliştirerek hacim ve şekil vermede kullanabileceğimiz bir hale soktular. HA vücutta zaten var olan, sürekli yapılan ve yıkılan bir madde olduğu için zararı yok ama içindeki yardımcı bazı maddelere karşı (BBDE) bazen alerjik tepki olabiliyor.  Büyük firmalar bu maddeleri de temizleyerek alerji oranını neredeyse sıfıra indirmiş durumda. Ancak piyasada çok miktarda farklı dolgu markası ve daha da kötüsü çok miktarda SAHTE dolgu olduğu için dolgu yaptırırken güvenilir bir yer olmasına mutlaka dikkat edin.
İnternette bir sürü öncesi sonrası paylaşan biriyle görüştüm. Randevu aldım. Ucuz da yapıyor. Galiba doktor değil ama fotoğraflar güzel. Yaptırsam mı?
Dolgu insanı rezil de eder güzel de demiş atalarımız. Ufak tefek müdahaleler bizi çok daha hoş gösterebildiği gibi abartılmış dolgular maalesef hoş olmayan görüntüler ortaya çıkartabiliyor. Güzel olmak hevesiyle gittiğiniz yerden ağlayarak çıkmanız da mümkün. Çünkü maalesef her dolgu her bölge için uygun değil. Yani dudak için üretilmiş veya firmaların dudakta kullanılabilir dediği ürünün kullanılması çok önemli.  Mesela sosyal medyada bir akım var; Rus Volüm.  Sayfalarca öncesi sonrası görüyorsunuz. Çok beğeniyorsunuz. Gidip yaptırıyorsunuz. Sonra da ağlayarak bir doktora gidiyorsunuz bunu düzelt diye. Çünkü yapan kişi doktor değil. Çünkü yapan kişi dudak için uygun olmayan malzeme kullanıyor. Çünkü dolguyu, ver coşkuyu tarzında değil doğru tabakaya doğru şekilde koymak gerekir. Çünkü dolgular su tutar. Ve sonra ne mi oluyor? Dolgular hakkında yeterince bilgisi olmadan yorgana yün doldurur gibi dudağa dolguyu basan kişilerin yaptığı dudaklar, dolgu su tutup şişince maymun totosuna dönüyor. Siz işlemden hemen sonra çekilmiş fotoğrafları görüyorsunuz, biz onbeş gün sonra şişmiş, yamulmuş halini görüyoruz.  Allahtan HA vücutta da yapılır ve yıkılır dedik ya, işte dolguları da aynı şekilde eritebiliyoruz.  Ama bazen kullandığımız Hyaluronidase denen HA parçalayıcı enzim sizin kendi dokunuzdaki HA moleküllerini de eritebiliyor. Yani dolgunun yapılması da eritilmesi de çok dikkatli yapılması gereken bir işlem.  Sonrasında pişman olmamak için güvenilir bir yere, bir doktora işlem yaptırın.
Bir seferde ne kadar dolgu konabilir? Şu resimdeki gibi olsun ama doğal görünsün istiyorum, olmaz mı?
 Bir seferde 0.5-2ml dolgu kullanılabilir.  Bu dudaklarınızın ne kadar ince veya kalın olduğuna göre değişir. Bir de ne kadar dolgun bir dudak istediğinize göre. Eğer dudağınız çok ince ise bunu birkaç seferde büyütmek daha güzel sonuç verebilir.  Yapılan işlem sonrasında kullanılan anestezik maddenin ve uygulamanın da dudakta bir ödemi olacaktır. Yani dudaklarınız önce çok şişecek birkaç gün içinde de ödem inecek ve ortalama bir hafta sonra son halini alacaktır. Yani çok şişti diye panik yapmayın. Ayrıca her dudak her şekle uygun olmayabilir, getirdiğiniz resme uygun bir dudağınız yoksa hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Uygulamayı yapacak olan doktorun kendi arşivinden sizin dudağınıza benzer dudaklara yaptığı işlemlerin sonucuna bakarak karar vermeniz daha doğru olacaktır.
Peki dolgu ne kadar kalır?
En çok sorulan sorulardan birisi bu. Kalıcılık markalara göre değişiyor. Çünkü her markanın teknolojisi farklı. Büyük firmalar kalıcılığı artırmak için sürekli yeni teknolojiler geliştiriyor ve tabii ki bu fiyatlara yansıyor. Dudakta kullanılan malzemelerin kalıcılığı ortalama 8-10 ay. Bazı firmaların dudak için özel olarak ürettiği serilerin kalıcılığı ise 18 aya kadar çıkabiliyor. Ama bu süre sonunda da tamamen eskiye dönmüyor. Dövme için alışkanlık yapar, bir kere yaptıran tekrar yaptırır derler ya, bence dolgu da aynı. Bir kere yaptıran daha 8 ay olmadan “hocam bir tık daha doldursak mı?” diye geliyor. Kendimden biliyorum, dolgun dudaklar nemlendirici bile sürseniz insanı mutlu ediyor. Bu yüzden olsa gerek herkes dolgun dudak istiyor.  Dolgun dudaklı güzel günler dilerim.
 
22/05/2021
Paylaş: