Estetik Dergisi

BURUN ESTETİĞİ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ - Op. Dr. Ahmet ALP

BURUN ESTETİĞİ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ - Op. Dr. Ahmet ALP

Rinoplasti nedir? Kısaca bilgi alabilir miyiz?

Yüzün estetik olarak en dikkat çeken yapısı olan burun, koku alma hissinin yanında soluduğumuz havayı ısıtma, temizleme ve nemlendirme gibi çok önemli görevlere de sahiptir. Burnun estetik görünümünü düzelten ameliyatları ”Rinoplasti” olarak adlandırıyoruz.

Burun Ameliyatlarında Cilt Yapısının Önemi Nedir? Sonuçları Nasıl Etkiler?
Öncelikli hedefimiz hastaya sağlıklı bir burun inşa etmek.
Yıllar sonrasında da hastanın burnunun düşüp çökmemesi ve sağlığını kaybetmemesi en önemli amacımız.

Rinoplasti ameliyatlarında biz, burun kıkırdak ve kemikleri üzerinde birtakım şekillendirmeler yaparak, cilde herhangi bir müdahale yapmadan ameliyat sonucuna gitmeye çalışıyoruz. Kalın derili hastalarda şu sorunu yaşamaktayız. Eğer burun çok kalın deriliyse yeteri kadar küçültemiyoruz, çünkü cilde müdahale edemiyoruz. Hastalar bu nedenle sonuçlardan mutlu olmayabiliyor. Tam da bu sebeple hastanın cilt yapısına uygun görmüyorsak bu ameliyatı çok tavsiye etmiyoruz. Ayrıca kalın derili hastaların iyileşme süreçleri daha uzun olabilmekte. Örneğin; burnu kapattıktan sonraki ilk hafta belki ameliyat öncesine göre daha büyük bir burun görülebiliyor. Mevcut şişlikler ve ödemler de eklendiği için... Bu hastalarımıza ameliyat öncesi tavsiyelerimiz şu şekilde oluyor. Burun ameliyatı sabır gerektiren bir işlemdir. Şayet sabrınız yoksa aklınızdan bile geçirmeyin diyoruz. Kalın derili hastalarda ilk 6 ay burun ucu çok
şiş kalmaktadır. Tavsiyelere şunu da ekliyoruz; ilk 6 ay burnunuzun büyüklüğü ve şişliğiyle ilgili yorum yapmayın. 6. Aydan sonra burun ucundaki şişlikler yavaş yavaş inmeye başlıyor, tam iyileşme süreci de rahatlıkla 2 yılı bulabiliyor.

Revizyon Rinoplasti son günlerde adını sıkça duyduğumuz işlemlerden. Hangi durumlarda uyguladığınız bir operasyon?
Rinoplasti operasyonunda çok küçük hatalar dahi belirgin asimetriler, solunum fonksiyonu bozuklukları, burun sırtı ve ucu üzerinde çıkıntılar çöküklükler şeklinde düzensizlikler olarak kendini gösterebilmektedir. Burun revizyon ameliyatı, en çok burnun gereğinden fazla küçültülmesi sonucunda uygulanmaktadır. Çünkü burnun fazla küçültülmesi hava kanallarının daralmasına ve buna bağlı olarak nefes alma şikayetlerine sebebiyet vermekte, ayrıca burun derisinin yeni yapıya adapte olamamasına, bunun sonucunda burun derisinin aşağı doğru sarkmasına yol açmaktadır. Bunun dışında burunun her iki bölümünde yapılan farklı girişimler sonucu oluşan asimetriler de sıkça rastlanan deformasyonlardan biridir.

Bu ve bunun gibi pek çok estetik ve fonksiyonel kusur sekonder ameliyatlarla giderilebilir. Minör revizyonlar lokal veya genel anestezi ile, majör revizyonların hemen hemen tamamı ise genel anestezi ile yapılır. Minör revizyonlar 30-45 dk sürerken, majör revizyonlar 3-6 saat sürebilir. Sürenin uzunluğunu deformitelerin çokluğu ve zorluğu, kaburga kıkırdağı, kulak kıkırdağı ihtiyacı belirler. Anestezi açısından risk belirtilmemişse ameliyatın süresi değil daima sonucu önemlidir.

Tipplasti operasyonu nedir? Hangi burun tipleri için önermekte ve uygulamaktasınız?
Tipplasti operasyonu, çoğunlukla burun delikleri çok büyük, çok dar, düşük veya asimetriye sahip hastalara uygulanmaktadır. Burun ucunun düşüklüğü, burun ucunun belirgin olmaması, burun ucunun ayrık olması, burun kanatlarının geniş olması, burun kanatlarının desteğinin zayıf olması, burun ucunun bülböz veya kare görünümlü yayvan olması gibi problemleri olan hastalarda bu müdahale ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Burnun kemer yapısında herhangi bir bozukluk olmayan, sadece burun ucu ve delikleri kısmında estetik ameliyat gerekliliği hisseden hastalara yapılan bir operasyon olan tipplasti, klasik rinoplasti işlemi içerisinde rutin olarak uygulanmaktadır. Öte yandan burunda sadece burun ucu deformitesi mevcut ise bu işlem tek başına da uygulanabilir.
 

1983 yılında Erzincan’da dünyaya gelen Ahmet ALP, lise öğrenimini gördüğü Erzincan Lisesi’nden 1999 yılında birincilikle mezun oldu. Pamukkale Üni. Tıp Fakültesi’nde başladığı lisans öğretimini, yatay geçişle geçtiği Dokuz Eylül Üni. Tıp Fakültesi’nde tamamlayan ALP, ilk görevini ise Erzincan Devlet Hastanesi’nde Pratisyen Doktor olarak icra etti. Ardından 2007-2012 yılları arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Hastalıkları Kliniği’nde Asistan Doktor olarak görev yaparak tıpta uzmanlık alan ve sonrasında Eyüp Devlet Hastanesi’nde Operatör Doktor olarak görev alan Ahmet ALP, şu anda ise Nişantaşı’ndaki kendi muayenehanesinde KBB Uzmanı olarak hizmet vermektedir.

“Obstrüktif Uyku Apne Sendromlu Olgularda; Depresif Semptomların Beck Depresyon Ölçeği ile Değerlendirilmesi” konulu tezini başarıyla tamamlayan Op. Dr. Ahmet ALP’in, birçok ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde de yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

Burun estetiği konusunda merak edilenler hakkında bilgi almak üzere Op. Dr. Ahmet Alp’in Nişantaşı’ndaki kliniğine misafir olduk ve sizler için rinoplasti trendlerini konuştuk.

04/03/2021
Paylaş: