Estetik Dergisi

LABİOPLASTİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER - Op. Dr. Özgül Özgan Çelikel

LABİOPLASTİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER - Op. Dr. Özgül Özgan Çelikel
Vajinal Estetik son dönemin popüler uygulamalarından. Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz Labioplasti nedir? Hangi sorunlarda başvurulması gereken bir işlemdir? Tüm bu merak edilen soruların cevabını alacağınız konuyu Op. Dr. Özgül Özgan Çelikel sizler için kaleme aldı.

Her kadın özeldir. Her kadının genital organları kendine özeldir.
Ancak bazı durumlarda fizyolojik gereklilikler ve psikolojik gereklilikler nedeniyle genital bölgenin görünüm ve işlevsel fonksiyonları değiştirilebilmektedir. Bölgeye yapılan işlemleri cerrahi ve cerrahi olmayan girişimler olarak ikiye ayırmak mümkündür. Cerrahi işlemler; en sık yapılan labiaminoraplasti (iç dudak estetiği), labiamajoraplasti (dış dudak estetiği), klitoroplasti, hoodoplasti, frenuloplasti, vajina daraltmadır. Genital bölge yağ enjeksiyonu ve ip ile vajinal askı daraltma da cerrahi olan işlemlerdir. Cerrahi dışı uygulamalar; lazerle vajinal daraltma, hyaluronic asit enjeksiyonu ve PRP ile yapılan mezoterapi uygulamalarıdır. Cerrahi ya da cerrahi dışı uygulamalarla vajinal gençleştirme G spot enjeksiyonu ile cinsel hazzı arttırma, orgazmı kolaylaştırma işlemleri de yapılabilmektedir. Vajinal yenileme işleminde tekrarlayan vajinal enfeksiyonu olanlar ile vajinal kuruluk yakınması olanların özellikle fayda gördüklerini belirtmek isterim.

Konuyla ilgili olarak plastic ve rekonstrüktif ayrıca kozmetik jinekolog Prof. Dr. Adam Ostrenzski’den aldığım eğitim, çok sayıda hasta tecrübesi ve bilimsel araştırmalarımın katkısıyla hasta talebi ve muayenelerim doğrultusunda ihtiyaç duyulan işlemleri yapmaktayım. Estetik girişimler öncesinde hastanın ne istediği dinlenmeli, hangi işlemler gerekiyor detaylı konuşulmalı ve fotoğraflar alınmalıdır.

En sık yapılan ve talep edilen iç dudak estetiği ameliyatıdır. Hastalar pantolon, iç çamaşırı, mayo giyememe, bölgenin sürekli nemli kalmasına bağlı enfeksiyon-koku, cinsel ilişkide anotomik engel oluşturması, özgüven eksikliği, eş ya da partnerin isteği nedeniyle başvurmaktadırlar. Ameliyathane koşullarında yapmayı tercih ediyorum. İşlem öncesi mutlaka çizim yapıyorum. Ameliyat süresi 30-40 dakika arasında değişmektedir. Genital yapıya uygun olarak ameliyata klitoroplasti, hoodoplasti veya frenuloplasti eklenmelidir. Aksi halde sonuçtan hasta da hekim de memnun kalmayacaktır. 

Labioplasti birkaç farklı teknikle uygulanmaktadır. Yine iç dudak yapısına ve renk değişimine göre hangisinin uygun olduğuna karar verilmelidir. Uygulanan ameliyat, estetik görünümün yanı sıra günlük ve cinsel yaşamdaki mevcut şikayetleri de ortadan kaldırmalıdır. Yani hem estetik hem de fonksiyonel olmalıdır. Ameliyattan sonra 3 gün istirahat etmek iyi olacaktır. Tam olarak iyileşme 6. Haftada mümkün olmaktadır. Cinsel ilişkiye eğer farklı bir komplikasyon olmadıysa 6. Haftadan itibaren izin verilmektedir. Bölge oldukça esnek ve damarlanma açısından zengin olduğundan ameliyat sonrası önerilen hijyen, istirahat ve ilaç uygulamalarının titizlikle yapılması gerekmektedir. Mutlu olmak ve mutlu etmek için, kendini ehil ellere emanet etmek isteyenlerle buluşmak üzere, sağlıkla kalın...
Sevgilerimle... 

Op. Dr. Özgül Özgan Çelikel
02/02/2021
Paylaş: