Estetik Dergisi

LİPOSUCTİON HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ Op. Dr. Tuba Hilal Güçlü

LİPOSUCTİON HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ Op. Dr. Tuba Hilal Güçlü

Op. Dr. TUBA HİLAL GÜÇLÜ

Yanlış bilinen bir şey var; liposuction kilo verme ameliyatı değildir. Liposuction şekil verme ameliyatıdır.

Liposuction Eğilimleri…

Liposuction yaptığımız hastaların sayısı coronadan sonra ciddi bir artış gösterdi. Hastalar diyorum çünkü cinsiyet fark etmeksizin aynı oranda kadınlar kadar erkeklere de liposuction ameliyatı yapıyoruz. Erkeklerde özellikle meme ve son zamanda popüler olan halk arasında baklava denilen, karın bölgesine özel şekil verdiğimiz Hi-Def tekniği için talepler gitgide artıyor. Kadınlar ise en çok bel ve göbek bölgesinden şikayetçi. Sırt yağlanmaları da taleplerde ön sıralarda geliyor. Bunun nedeni ise paterni, yani elma tipi şişmanlama diyebiliriz. Bacak ve popo küçültme operasyonları yıllar öncesine göre çok azaldı. Çünkü büyük popo artık daha fazla beğenilen, makbul gören bir form oldu. Ama basen bölgeleriyle ilgili yine de kadınlarımızın bir kısmının takıntıları var. Basen bölgesi, diz içleri, bazen kalın ayak bilekleri için de liposuction yapıyoruz. Liposuction yaptığımız bir diğer bölge de gıdı bölgesi. Yüzde gıdı olması kişiyi olduğundan yaşlı gösteriyor. Liposuction tekniğiyle gıdı bölgesindeki yağların azaltılarak küçültülebilmesi gayet mümkün. Ayrıca yüz bölgesine yaptığımız bir başka operasyon daha var, son zamanlarda çok fazla ilgi gören, yanaklara uygulanan Bişektomi ameliyatı. Bu operasyonda, yanakları kalın gösteren bir yağ yastıkçığı vardır, o yağ yastıkçığını çıkartarak yanak bölgesini inceltiyoruz. Hollywood ünlülerinin çok yaptırdığı bir operasyon olması nedeniyle, insanlar arasında Hollywood yanağı olarak biliniyor.

Ameliyatlar genel mi yoksa lokal anesteziyle mi yapılıyor?

Gövdeyle ilgili geniş alanlarda, özellikle yağ miktarı fazlaysa mutlaka genel anestezi altında olması gerekiyor. Çok küçük bölgelerde ise, örneğin gıdı gibi, lokal anestezi tercih edebiliyoruz.

Bir insandan ben maksimum 6lt. yağ alıyorum. Fazlasını alıp kişinin genel sıvı elektrolit dengesini, yağ metabolizmasını bozup kişiyi tehlikeye sokmak istemediğim için daha fazla yağ almıyorum. 6kg. Nedir ki kilolu bir insanda? Diyebilirsiniz. Evet, hiçbir şeydir. Ama burada yanlış bilinen bir şey var ki o da “liposuction kilo verme ameliyatı değildir. Liposuction şekil verme ameliyatıdır”. Siz ideal kilonuzda iken yapılması uygun olan bir ameliyattır. Eğer kişi, liposuction olmayı düşünüyorsa ideal kilosuna gelmesi, hatta bu kiloyu mümkünse 6 ay devam ettiriyor olması ideal koşuldur. Eğer hasta bu döneminde ameliyat olursa, bel bölgesinde asla gitmeyen yağ fazlalıklarından, geri gelmeyecek bir şekilde, kalıcı olarak kurtulmuş olur.

Ameliyat Süreci…

Ameliyat süresi birkaç saat alır. Hastalar ameliyat sonrası bir korseyle uyanırlar. Diren konulmaz ama idrar sondaları olabilir. En az 1 gece hastanede geçirirler. Taburculuk sonrasında korseyi takmaya en az 1,5 ay devam etmeleri idealdir. Bu arada bol su içerek vücutlarının sağlığını, dinçliğini korumaları gerekiyor. Ağrılı bir ameliyat mı? Ameliyat sonrası ağrı yaşanıyor mu? Hiperestezi dediğimiz bir durum olabiliyor. Kişinin cildi aslında ağrılı olmayan bir dokunma uyarısını ağrı olarak algılayabiliyor. Bu dönem 1 ayı bulabiliyor. Ama sonuçlara baktığımızda hastalar bu ilk dönemleri hiç hatırlamıyorlar. 1 yıl sonrasında iyi ki olmuşum şeklinde geri bildirimler alıyoruz.

Liposuction sonrasında kilo alırsak tekrar yağ toplanır mı ?

Tabi ki toplanabilir. Yağ hücreleri sadece sayı arttırarak çoğalmazlar, yağ hücrelerinin büyüklüğü artarak yağ hücreleri çoğalır. 2 yaşından sonra yağ hücrelerinin sayısının artmadığını düşünüyoruz bilimsel olarak ama yağ hücrelerinin büyüklüğü artar. Gözle görülmeyen yağ hücreleri kadar, yumurta büyüklüğüne gelmiş yağ hücrelerinin vücutta bulunması mümkündür. O yüzden liposuction olduğunuz bölgede kilo aldığınızda yine kalınlaşma olabilir, fakat vücudunuzun diğer bölgeleri kadar olmayacaktır. Çünkü vücudunuzun diğer bölgelerindeki yağ hücresi sayısı azalmamıştır ama liposuction olduğunuz bölgede azalmıştır.

Liposuction sonrasında hastaları mutsuz eden gördüğümüz en rahatsız edici sonuçlardan bir tanesi, ondülasyon dediğimiz ciltte katlantı ve düzensizlikler olması. Bunlar, liposuction en homojen teknik kullanılarak, alet ya da teknoloji kullanılarak yapılmış olsa bile, olabilmektedir. Bunları düzeltmek için bazı profesyonel masajla, aletli bakımlar gerekebilir. Bu süreçte doktorunuzun takibinden çıkmamanız lazım ki, bu yönde doğru zamanda yapacağı tavsiyelerle ilerde oluşabilecek sıkıntılardan kurtulabilin. Bunlar dikkatten kaçmaması gereken önemli hususlar.

Şişlikler morluklar ne zaman geçiyor?

1 ay kritik bir süre. 1 aydan sonra rahatlıyorsunuz. Ama korsenizi erken zamanda çıkarmıyorsunuz. Ne kadar uzun takarsanız o kadar güzel şekillenebilirsiniz. Tamamen doktorunuzun önerisine uyarak devam etmek gerekiyor. Genellikle bu ameliyatlar korselerden dolayı kış aylarında daha çok tercih ediliyor. İçerisinde elastan bulunan bu korseler sıcak tuttuğu için yaz dönemlerinde tercih edilmiyor, Eğer geniş bir bölge söz konusuysa, korseler kıyafetlerin içinde rahatlıkla saklanabildiği için de kışın bu ameliyatları daha çok tercih ediyorlar.

Yeni bir liposuction ameliyatından çıktım. Bizim için gerçekten yorucu bir ameliyat. Çok kısa süren bir ameliyat da değil. Sizin yağlarınızı vakumlarken biz de yağ yakıyoruz, güzel kol kasları geliştiriyoruz. 

01/10/2020
Paylaş: