Estetik Dergisi

MEME ESTETİĞİ İLE YENİ BİR HAYAT - Op. Dr. Mustafa Nihat Koç

MEME ESTETİĞİ İLE YENİ BİR HAYAT - Op. Dr. Mustafa Nihat Koç

Memeler,  cinsel kimliğin gelişiminde ve bebeğin beslenmesinde çok önemli bir role sahip olmakla birlikte aynı zamanda dişiliğin de estetik göstergelerinden biridir.

Bu nedenle normalden büyük ya da küçük bir meme psikolojik ve fiziksel sağlık sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. Büyük memeler sırt, bel, omuz, boyun ve kol ağrılarına neden olmasının yanı sıra meme altında kaşıntı, döküntü veya mantar gibi olumsuz sağlık sorunlarına da sebep olabilmekte.

Ağırlığa bağlı olarak omurgalarda eğilmenin sonucunda estetik görünüm açısından da olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bunların yanı sıra belki de en önemli sorunun insan yaşamını olumsuz etkileyen psikolojik sıkıntılara sebebiyet vermesi diyebiliriz. Hastalar dış görünümlerinden rahatsız oldukları için özgüven kaybı yaşarlar. Bu da beden imge algısında bozukluğa yol açar.  Bu durum gençlerde daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Tedavi ettiğim bir hastamın yaşantısından örnek vermek gerekirse; 12 yaşındayken en büyük dileği güzel memelere sahip olmak iken memelerinin çok hızlı büyümesiyle yaşamının nasıl bir kabusa dönüşmeye başladığını bana yazarak paylaşmıştı. Bu durumdan dolayı sosyal yaşamını kısıtlayarak önce sportif aktivitelerden uzak durmak zorunda kalmış. Çıplak görünmekten rahatsız olduğu için yüzme gibi aktivitelerden de uzak kalmayı tercih etmiş. Kendine uygun kıyafet bulmakta çok zorlandığı için modayı takip edememiş, arkadaşlarıyla sosyal ortamlarda buluşmaktan kaçınarak erkek arkadaşlarından da uzaklaşmış. Sonrasında sırt ağrıları başlayınca başka nedenlerle tetkik ve tedaviler uygulanmış ancak başarılı olunamamış. Ağrı memelerine kadar ulaşmış hatta merdiven inip çıkarken memelerini desteklemek zorunda kalmış. Meme küçültme estetiği yapıldıktan sonra hayatını yaşamaya başlamış ve bu mutluluğunu da benimle paylaşmak için böyle bir yazı yazmış.

Memenin büyüklüğü kadar sarkık veya küçük olması da ciddi sorun olabilir. Özellikle emzirme sonrası memenin içinin boşalması da çok sık karşılaştığımız durumlardan biridir. Kadınlar bu deformasyondan çok rahatsız olurlar. Son yıllarda gelişen cerrahi teknikler ve teknoloji sayesinde meme sorunları kolayca çözümlenebilir hale geldi. Süt bezleri en az etkilenecek şekilde tedavi planı yapılarak memenin fonksiyonunun bozulması engellenir. Asimetriler giderilebilir, şekil bozuklukları düzeltilebilir.

Meme büyütme ameliyatları son yıllarda en sık yapılan estetik işlemlerin başında gelmektedir. Bu ameliyatta hedef, doğal görünümlü bir meme elde etmektir. Usta ellerde tedavi iyi planlandığında mükemmel sonuçlar elde edilebilir. Protez seçimi de sonucu etkileyen faktörlerden biridir. Silikon yapılı protezlerin teknolojisi çok gelişmiş ve reaksiyon yapmamaktadır. Yumuşak yapıları sayesinde dokuya uyumu mükemmel olmaktadır.

Yuvarlak ve damla şekilli protezler vardır. Kişinin vücut ölçüleri ve meme dokusuna göre protezin şekil ve büyüklüğü seçilir. Kas altı veya kas üstü konulacağına karar verilir. Meme dokusuna hiç dokunmadan yerleştirilen protezler süt vermeyi etkilemez. Sütün içeriğini değiştirmez. Bu işlem sanılanın aksine ağrılı bir işlem değildir. Birkaç gün içinde normal yaşantıya dönülmektedir. Ağır sporlar 3-4 hafta sonra yapılabilir. Meme protezlerinin kitle oluşturduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.

Sonuç olarak burun gibi görünür olmasa da meme kadınlar için en önemli estetik yapıların başında gelir. Bu ameliyatlardan sonra hastalarımdaki ruhsal ve bedenen iyileşmeyi görmek ise beni çok mutlu etmektedir.

05/03/2021
Paylaş: