Estetik Dergisi

PİEZO TEKNİĞİ İLE BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ) - Op. Dr. Ahmet ALP

PİEZO TEKNİĞİ İLE BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ) - Op. Dr. Ahmet ALP

Burun estetiğinde bir çok farklı teknik kullanılmakta. Peki, olmazsa olmaz veya sadece bir teknik kullanmak söz konusu mudur? Yoksa bir çok farklı yöntem ve teknik aynı anda kullanılabilir mi? Burun estetiği ve piezo tekniği ile ilgili merak edilen detayları Op. Dr. Ahmet Alp sizler için kaleme aldı...
 

En basit tanımıyla, burnun estetik görünümünü düzelten ameliyatlara ”Rinoplasti”.diyoruz. Estetik burun ameliyatlarında görünümü düzeltmek, tam mükemmel bir sonuca ulaşmak her hastanın dokusu ameliyata farklı cevap verdiği için her zaman mümkün olmayabilir. Tek bir organ olmasına rağmen yüzün orta hattına yerleşmiş iki tarafı olan bir yapı olan burnun simetrik olarak benzer bir görünüme kavuşturulması, mükemmel başarıyı zorlaştıran bir durumdur.

Bu ameliyat, fizik görünüşünüzü değiştirerek kendinize olan güveninizi arttırabilir ancak ameliyat olmaya karar vermeden önce beklentilerinizi çok iyi düşünmeniz ve bunu doktorunuzla paylaşmanız gerekir. Rinoplasti için en uygun adaylar mükemmel bir sonuç için değil, burun görünümünü düzeltme amacıyla başvuranlardır. Ameliyatın başarısı cerrahın bilgi, beceri ve tecrübesinin yanında hastanın yaşı, genel sağlık durumu, burun cildinin yapısı, burun görünümündeki bozukluğun derecesi, dokular ve hastaya ait bazı özel problemlere bağlıdır.

Ameliyat öncesinde sedasyon (sakinleştirici ilaçlar) yapılır. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında burun derisi; alttaki kıkırdak ve kemik dokulardan ayrılır ve istenen biçime getirilir. Biçimlendirme hastanın problemine ve cerrahın seçtiği tekniğe bağlıdır. Genellikle fazlalık oluşturan doku parçaları çok hassas kesicilerle çıkarılır. Çıkarılan dokular bazen de burnun başka bir kısmında mevcut olan eksikliklerin tamamlanması için kullanılabilir. Estetik burun ameliyatları kadınlarda 16-17, erkeklerde ise 17-18 yaşından itibaren yapılabilir.
 

PİEZO TEKNİĞİ VE TERCİH SEBEBİ...

Piezo tekniği konforlu ve hızlı iyileşme süreci, bu süreçte morluk veya ödem oluşumlarının engellenmesi ile herkesin tercih etmek istediği tekniklerden biridir, ancak bu teknik ile burun estetiği yaptırmak isteyenlerin bilmesi gereken çok önemli noktalar var.

Öncelikle piezo veya diğer bir deyişle ultrasonik burun estetiği deyince ne anlamamız gerektiğini açıklayalım. Piezo ses dalgalarıyla çalışan cihazın ismidir. Bu cihazın özelliği ses dalgaları oluşturarak sert dokuları kesme veya törpüleme yapabilmesidir. Bunu yaparken de yumuşak dokulara zarar vermiyor. Bizim piezoyu kullanma amacımız da bundan kaynaklanıyor. Yani burun kemiklerine şekil verirken çevredeki yumuşak dokuları tahrip etmiyoruz ve böylece daha az şişlik ve morluk oluşmasının yanında daha hızlı iyileşme süreci de oluşturuyoruz. Şunu da unutmamak gerekiyor, piezo başlı başına ameliyat sonucunu direk etkileyen bir teknik değildir. Yani piezo kullanılırsa burun ameliyatı sonucu daha iyi olacak diye bir algı oluşmaması gerekiyor. Fakat iyileşme sürecinde hasta konforunu artırdığını kesinlikle söyleyebiliriz. Piezo Burun Estetiği ancak kişinin burun yapısının uygun olması, operasyon sonrası beklentilerin bu teknik ile sağlanabilmesi ve elbette cerrahın bu teknikte deneyimi olması gibi çok önemli kriterlerin bir araya geldiği durumlarda tercih edilmelidir.


PİEZO BURUN ESTETİĞİNİN AVANTAJLARI…

Öncelikle buruna yapılması gereken müdahalenin Piezo Tekniği ile yapılıp yapılamayacağına karar verilmesi çok önemli. Operasyon sonrasında yumuşak doku deformasyonu çok az olduğu için iyileşme süreci kısalabiliyor. Ama sürecin kısalması dikkat edilmesi gerekenlere olan yaklaşımın değişeceği anlamına da gelmiyor. Piezo tekniği ile ilgili yaygın yanlış anlaşılmaların başında kişilerin gözlük takma ya da bölgeyi güneşten koruma gibi gereksinimlerinin de ortadan kalkacağını düşünmeleri gelir. Bu tür düşünceler sebebi ile kişileri bu teknikte ısrarcı olsalar bile sürecin doğru anlatılması avantajların yanı sıra kişinin ihtiyaçlarının, sağlıklı nefes almanın öneminin vurgulanması önemlidir.

Benim kanaatim kesinlikle burun estetiğinde tek veya olmazsa olmaz bir yöntem ve tekniğin olmadığıdır. Yani iyi bir sonuç almak için cerrahın en tecrübeli olduğu yöntemleri kullanması daha doğru bir yaklaşım olur. Bende kendi pratiğimde hastalarımın beklentisi, cilt yapısı veya daha önce ameliyat olup olmadığı gibi kriterleri göz önünde bulundurarak birçok farklı yöntem ve tekniği kullanmaktayım.

29/04/2021
Paylaş: