Estetik Dergisi

6 ADIMDA SELÜLİTLERİNİZDEN KURTULUN!

6 ADIMDA SELÜLİTLERİNİZDEN KURTULUN!

Her kadının korkulu rüyası olan, güzelliğinize gölge düşüren selülitlerinizden 6 adımda kurtulabilirsiniz. Selülitle vedalaşmanın püf noktalarını sizler için derledik.

Selülit; deri altı dokuda biriken yağ topluluğudur. Bu yağ dokusuna bağlı olarak da bölgede sıvı birikir. Biriken sıvılar o bölgede dolaşımı yavaşlattığı için daha fazla yağ birikmesine yol açar ve bu durum kısır döngüye girer. Kadınları ortak paydada buluşturan sorunlardan biri olan Selülit, günümüzde her 10 kadından 8’inde görülüyor. Selülit, portakal kabuğu gibi görünen, bu benzerlikle özdeşleşmiş bir şekil bozukluğudur. Kimileri selülitten kurtulmanın imkansız olduğunu söyler fakat biz 6 adımda selülitlerden kurtulmanın formüllerini sizler için araştırdık. İşte yapmanız gerekenler:

1. ADIM

Günde En Az 2 Litre Su İçin…

Su, sağlıktır. Vücudunuza yapacağınız en güzel yatırım günde en az 2 litre su içmek olacaktır. Su içmek kan dolaşımını hızlandırarak, yağ dokularının deri altında birikmesini önler. Ayrıca her cilt hastalığının altında yetersiz su tüketimi olduğunu da ekleyelim…

2. ADIM

Selülit Masajlarına Merhaba…

Selülit masajı yapmanız için gereken tek şey, soğuk pres yağlardır. Tek veya birden fazla yağı karıştırarak, sorunlu bölgeye hafif basınç ile güzelce yedirin. Dizinizden kalçanıza doğru yaptığınız ritmik hareketler, kan dolaşımını hızlandırarak selülitlerinize savaş açacaktır. Lavanta, jojoba, portakal ve kekik yağlarını kullanabilirsiniz.

3. ADIM

Cildinizi Fırçalayarak Lenfatik Sisteminizi Uyarın…

Hücre yenilenmesini hızlandırarak, selülit oluşumunu önleyen, hali hazırdaki selülit dokularını parçalayan, peeling etkisi ile daha pürüzsüz ve daha sıkı bir cilde kavuşmanızı sağlayan kuru fırçalama yöntemi olmazsa olmazlardan… Cilde detoks etkisi sağlayan bu yöntemi duştan önce kuru cildinize aşağıdan yukarıya doğru, orta basınç hareketlerle yapmanızı öneririz. Ayrıca duşta yapacağınız kese de önerilerimiz arasında…

4. ADIM

Çay, Kafein ve Şekerle Vedalaşmanın Zamanı…

Kafein; diğer adıyla selülit dostu… İçeriği nedeniyle selülite zemin hazırladığı bir gerçek. Yapay tatlandırıcılar, şeker ve renklendiriciler gerek sağlığınız, gerekse selülit savaşınızda uzak durmanız gerekenler listesinde en üst sıralarda yer alıyor. Şeker; vücut yapısını bozarak, selülite yol açıyor. Alkol ve sigara tüketimini azaltmanız da selülit oluşumunu engelleyecektir.

5. ADIM

Düzenli Egzersiz Yapın…

Hareketsizlik, selülit oluşumuna ortam hazırlayan en önemli etmenlerden bir tanesidir. Düzenli egzersiz, kan dolaşımınızı hızlandırır, kas oluşumunuzu destekler. Hayalinizdeki görüntüye ulaşmanıza giden kestirme yollardan biri olan egzersize günde 30 dakika ayırmanızı tavsiye ederiz.

6. ADIM

Ödem Atıcı Besinlerle Tanışın…

Vücutta biriken fazla suyun atılmasına yardımcı olan; maydanoz, kereviz, turp, semizotu, çilek ve greyfurt gibi besinlere öğünlerinizde yer açın. Lifli besinleri tercih edin ve tuz tüketimini azaltın. Çok geç saatlerde yemek yememek, porsiyonlarınızı küçültmek selülitten kurtulmak için önemli kurallardan biri diyebiliriz.

01/10/2020
Paylaş: