Estetik Dergisi

DOĞADAN GELEN GÜZELLİK

DOĞADAN GELEN GÜZELLİK

Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistan cevizi yağı, tüm bakım uygulamalarında kullanılabilir olmasıyla oldukça popüler. Kadınlar, Hindistan cevizi yağını özellikle saç bakımında kullanıyor. Saçlara parlaklık ve yumuşaklık kazandırmaya yardımcı bu yağ, maske ve krem gibi kullanılabilir. Cilt bakımında kullanıldığında ise kırışıklığa karşı bakımda ve nemlendirmede etkilidir.

Susam Yağı:

İnce telli, sönük saç, kirpik ve kaşlarınızdan şikayetçiyseniz susam yağının besleyici etkisinden yararlanmanızı öneririz. Ayrıca Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden cildi koruyarak cildin yaşlanmasını da geciktiriyor.

Lavanta Yağı:

Vücuttaki kötü kokuyu atar, kasları gevşetir, stresi ve baş ağrısını azaltır. Banyo suyuna 3-4 damla koyularak veya cilde masaj yapılarak kullanılır.

Limon Kabuğu Yağı:

Mikrop kırıcı, cildi sıkılaştırıcı özelliğiyle yağlı ciltlerde tonik olarak kullanılabilir. Cildi yağdan arındırır, sivilcelenmeyi ve akneyi giderir, temizler. Nemli pamuğa 2 damla damlatılarak cilde masaj yapılarak sürülür.

Kantaron Yağı

Kantaron yağı, ciltte oluşan birçok soruna karşı oldukça etkili bir bakım ürünü olarak uygulanıyor. Cildi pürüzsüzleştirmeye yardımcı olurken, bebeklerde pişik bakımında da kullanılıyor. Cilde elastikiyet kazandıran kantaron yağını tüm vücudunuza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Yara izlerinin geçmesinde de oldukça etkilidir.

Argan Yağı:

Esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlar (A, C, E vitamini, polifenoller, linoleik asit, omega-6 ve steroller dahil) bakımından zengin olan argan yağı, saç diplerine uygulandığında saç diplerini de nemlendirir. Böylece kuru saçlardan kaynaklanan kepek sorunları ortadan kalkar ve saç hücrelerini onarır. Cildi nemlendirip onaran argan yağı, yaşlanma karşıtı bir yağdır. Aynı zamanda egzama ve sedef hastalığına iyi gelir.

Jojoba Yağı:

Saçları ve saç derisini besler, sebum yağ dengesinin sağlanması ve korunmasına yardımcı olur. Saçların dolgun, parlak ve canlı görünmesini sağlar. Ciltteki gözenekleri tıkamadan yoğun nemlendirici etki yaratır. Aynı zamanda içeriğindeki A ve E vitamininin sağladığı antioksidan etkilerin yanında güçlü yağ asitleri sayesinde kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur.

Kakao Yağı:

Gebelik döneminde oluşan çatlakları önlemek için kakao yağı kullanabilirsiniz. Cildi yumuşatıp, elastikiyet kazandırarak çatlamasını önler. Ayrıca hızlı bronzlaşmayı sağlar. Susam yağı ile karıştırılarak kullanıldığında güneş, deniz ve kumun cilde zarar vermesini önler. Cilde masaj şeklinde uygulanmalıdır.

Portakal Yağı:

Yağlı ve sivilceli bir cilde sahipseniz portakal yağıyla tanışmalısınız. 3-4 damla ile cilde masaj yapılması kan dolaşımını düzenler, sivilcileri kurutur, cildi sıkılaştırarak daha sağlıklı bir görünüm sağlar. Ayrıca Selülit görünümünü de azaltır.

Tatlı Badem Yağı:

Badem yağının faydaları aslında saymakla bitmez. İçeriğindeki A, B, ve E vitamini sayesinde cildi nemlendirir, parlaklık sağlar, yeniler ve kaşıntıyı giderir. Gözaltında oluşan morlukları azaltır. Cilde elastikiyet kazandırarak, çatlak oluşumunu önler. Saçları besleyerek canlı bir görünüme kavuşturur. Saç, kirpik ve kaşların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Zeytinyağı:

Yemeklerden, salatalara vazgeçilmez bir tat olan zeytinyağı, cilt bakım ve tedavilerinde de kullanılmaktadır. Özellikle kuru ciltler için saf zeytinyağı güçlü bir nemlendiricidir. İçerdiği E vitamini sayesinde saç bakımında da kullanılan zeytinyağı, nemlendirici ve besleyici etkisiyle sıkça tercih edilmektedir.

Biberiye Yağı:

İçerdiği antioksidanlar sayesinde ciltteki yaşlanma faaliyetlerini yavaşlatıp, cilde elastikiyet kazandırır. Cilt temizliğinde oldukça etkili olan biberiye yağı aynı zamanda rahatlatıcı bir etkiye de sahiptir.

Gül Yağı:

Cildi yağdan ve kirden arındırarak, canlanmasını sağlar ve yaşlanmayı yavaşlatır. Egzama ve açık yaralarda tedavi edici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda doğal makyaj temizleyici olarak kullanılabilir. Ciltte oluşan kızarıklıklara iyi gelir. Hoş kokusu ile kötü kokuları uzaklaştırır.

30/09/2020
Paylaş: