Estetik Dergisi

GÜZELLİĞİE GİDEN KESTİRME YOLUN ADI; YÜZ YOGASI

GÜZELLİĞİE GİDEN KESTİRME YOLUN ADI; YÜZ YOGASI
Yüz yogası, cildimiz için evde yapılabilecek en verimli aktivitelerden biri. Yüzün daha genç, sağlıklı, dinç ve diri görünmesini sağlayan yüz yogası, günümüzde oldukça popüler bir akım haline geldi.

Yer çekimine meydan okuyan bu yüz egzersizlerine günde 20 dakika ayırmak, yüz kaslarını geliştirip cildi daha sıkı ve sarkmalardan arınmış bir görüntüye kavuşturuyor.

Yüz Yogası, son dönemde herkes için bir rutin haline gelen lifting uygulamasını çeşitli yüz egzersizleriyle doğal yoldan gerçekleştirebilir kılıyor.

Yüz yogasının önceliği yüz kaslarını çalıştırmaktır. Gün içinde jest ve mimik kullanımıyla yüz kasları esnekliğini kaybeder. Bu da yüz kaslarının zayıflamasına neden olur. Sonrasında ise kırışıklıklar, düşük ve sarkık bir surat… Çeşitli yüz estetiği ve operasyonlarına başvurmadan önce evde yüz jimnastiği yapmak, cildinizi sıkı bir görünüme kavuşturabilir.

Yüz yogası; göz ve göz çevresi, yanaklar, dudaklar, alın, çene, boyun, gıdı bölgesine uygulanır. Acısız, son derece basit olan bu hareketleri bir kere yaptıktan sonra yüzünüzün daha sağlıklı görünmeye başladığını fark edip, cildinizi daha dinç hissedeceksiniz.

Faydaları saymakla bitmeyen yüz yogası, yüz kaslarını geliştirerek, yüzün yeniden şekillenmesini sağlar. Yüz yogası, yanak zayıflatma, kırışıklıklar, yanak sarkması, elmacık kemiği kaldırma gibi amaçlar için başvurulan doğal bir yöntemdir.

Kaş arasındaki kırışıklıklar için yüz yogası yapıp, alın bölgenizi daha genç ve aydınlık gösterebilirsiniz. Kaz ayaklarınız için düzenli yüz egzersizleriyle daha pürüzsüz bir göz çevresine sahip olmanız da mümkün.

Son dönemlerde oldukça popüler olan Hollywood yanaklarına oturduğunuz yerden sahip olabilmek için yüz inceltme yogası önerilerimiz arasında. Yüz inceltme yogası, yanakları incelterek yüzü tıpkı Hollywood yıldızları gibi daha vurgulu ve belirgin gösteriyor.

Yüz yogasında nefes önemli bir yer tutuyor. Her yoga hareketinde diyafram nefesi almayı ihmal etmemelisin.

Bir diğer önemli madde ise süreklilik ve düzen. Günde sadece 20 dakikanı ayırarak yapabileceğiniz bu yüz egzersizlerini haftada 4 kere yapmalısınız. Hayalinizdeki sonuca ulaşmak için süreklilik altın madde değerinde…

Yüz Yogası Uygulamaları: 
Dudak Yogası Özellikle sigara içenlerin en büyük şikayetlerinden biri olan dudak üstü kırışıklığından kurtulmak için bu yöntemi denemelisin. Öncelikle dudak yogası için balon kullanmalısın. Balonu burnundan aldığın nefesle şişirerek, kendi kendine limitler yaratmalısın.

Ağız Kenarı Çizgi Yogası:
Perioral çizgi veya gülme çizgisi olarak da bilinen bu çizgiler zamanla belirgin bir hale gelir. Bu çizgileri Trompetçi egzersizi ile minimuma indirgemek mümkün. Ağzınızdan derin bir nefes alın ve havayı ağzınızda tutup, trompette bir nota çalmayı deniyormuş gibi yanaklarınızı olabildiğince şişirin. Gerekirse burnunuzdan nefes alarak 60 saniye tutun, ardından ağzınızda tuttuğunuz havayı burun deliklerinizden yavaş yavaş verin. Bunu 5 kere tekrar edin. Bu egzersiz ağzınızın kenarındaki çizgileri kaldırıp, yanaklarınızı sıkılaştırmaya yardımcı olacaktır.

Bir diğer yöntem ise Dil Çevirme. Dilimiz vücudumuzdaki en güçlü kaslardan biridir. Dili aktif kullanmak boyun, çene, gıdı ve ağız çevremiz için oldukça önemlidir. Gülme çizgilerinden kurtulmak için, ağzımızı kapatıyoruz. Dilimizi ağzımızın sağ üst, sol üst, ve alt kısmında daireler çizerek dolaştırıyoruz. 10 tur sonrasında ağız bölgemize masaj yapmayı ihmal etmiyoruz.

Sarkan Gıdı Yogası:
Yüzümüzün yer çekimine meydan okuyamayan, birçoğumuzun şikayetçi olduğu gıdıdan kurtulmak mümkün. Alt çene ve boynumuzun daha sıkı ve toparlanmış bir görüntüye ulaşması bu yöntemde saklı. Kafanı olabildiğince arkaya verip, tavana bakmak, bunu yaparken çene kaslarını germek son derece faydalı olacaktır. Bu hareketi 10 nefes ölçüsünde 2 set halinde yapman yeterli olacaktır.

Bir diğer yöntem ise kaşık yogası. Yemek kaşığını iki dudağının arasına alıp, alt dudağını ve çeneni öne doğru it. Bu hareketi yaparken gıdı ve boyun bölgende gerilme ve karıncalanma varsa bu hareketin hakkını vermişsiniz demektir!

Kaşlarını Yukarı Kaldırmak İçin Yüz Yogası:
Yüze ifadesini veren kaştır. Daha belirgin ve keskin bakışlar için bu hareketleri kesinlikle denemelisiniz. Göz kapağı ve kaş arasındaki mesafeyi artırmak adına yapılan bu hareketler göz kaslarını da güçlendirip, oluşabilecek kırışıklıkları önlüyor. Bu yöntemde; kaşlarını yukarı kaldır, kaldırdıktan sonra da çatmaya ve oynatmaya çalış. Bu yüz egzersizini yaparken alnının kırışmamasına dikkat etmelisin. Sadece kaşlarını çatıp, rahat bırak, sonra hareketi tekrarla. Her gün düzenli olarak 5-6 dakika bu hareketi yaparak kaşlarınızın yukarıya doğru kalkmasını sağlamanız mümkün.

Yanakları Zayıflatmak ve Sarkmasını Önlemek İçin:
Bu hareketi yaparken özenli davranmanı öneririz. Öncelikle ağzınızdan derin bir nefes alın. Sonra ağzınızı kapatarak soluduğunuz havayı ağzınızın içinde sağa ve sola yavaşça gezdirin. Yanaklarınızın dışarıdan şişip, balon gibi durduğunu göreceksiniz. Ağzınızın içindeki hava, yanaklarınızın gerilmesini sağlayarak yüz kaslarınızı harekete geçirecek. Yanaklarınızdaki yağın erimesini sağlayan bu hareket elmacık kemiklerini de belirginleştirecek. Bu yüz egzersizini özellikle elmacık kemiğini belirginleştirmek için yapıyorsanız, günde 20 dakikanızı bu egzersize ayırmanızı öneriyoruz. Yüz yogasının cildimize etkilerini alanında uzman kişilere sorduğumuzda, herkesin yapması gereken, son derece faydalı bir gençlik iksiri olduğundan bahsediyorlar. Yüz yogası yaparken dikkat edilecek hususların başında ise cildi egzersizden önce derinlemesine temizlemek ve nemlendirmek yer alıyor.
01/09/2020
Paylaş: