Estetik Dergisi

AMELİYATSIZ GENÇLEŞMEDE ETKİLİ YÖNTEM; MEZOLİFTİNG - Uzm. Dr. Canan Sabay

AMELİYATSIZ GENÇLEŞMEDE ETKİLİ YÖNTEM; MEZOLİFTİNG - Uzm. Dr. Canan Sabay
AMELİYATSIZ GENÇLEŞMEDE ETKİLİ YÖNTEM; MEZOLİFTİNG
Uzm. Dr. Canan Sabay
 
Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
Tabii. Uzm. Dr. Canan SABAY. 1983 yılı doğumluyum aslen İzmir’liyim. 13 yıldır iç hastalıkları uzmanıyım. Son 4 yıldır medikal estetik alanında çok sayıda eğitim, kurs, workshop, bakanlık onaylı sertifikasyon programlarına katıldım. Şu an yurtdışında doktora yapıyorum. Sağlık Bakanlığı onaylı eğitim programlarında öğretici olarak görev yapıyorum. Aynı zamanda tamamlayıcı tıp alanında da ozon terapi gibi tedavi seçenekleriyle danışanlarıma hizmet vermeye devam ediyorum. Manisa Soma’da kendime ait bir kliniğim var. Evli ve 2 çocuk annesiyim.

Mezolifting uygulaması konusunda bilgi alabilir miyiz? Mezolifting Nedir? 
Günümüz koşullarında daha çok estetik kaygıyla kullanılan ancak tedavi amaçlı da kullandığımız mezoterapi, ilk kez 1952 yılında Pistor tarafından geliştirilmiş bir tedavi yöntemi olup, kullanım amacına uygun özel vitamin ve ilaçların özel iğneler yardımıyla deri altına enjeksiyonu olarak tanımlanabilir. Bu sayede cildin gençleştirilmesi, kırışıklıkların giderilmesi, doku onarımı, elastikiyetin azaltılması amaçlanır.
 
Mezolifting hangi sorunların giderilmesinde uygulanan bir işlemdir? 
Mezolifting; cildin yenilenmesini istediğimiz her durumda uygulanabilir. Amacına uygun olarak daha çok facelifting, yani yüz gençleştirme amaçlı kullanıyor olsak da daha popüler olan boyun gençleştirme de bu teknikle mümkün. Doktor tarafından uygun görülen karışımlar hazırlandıktan sonra yaklaşık 30 dk.’lık bir işlemle onarım istenen, hedeflenen bölgeye enjekte edilir. Cildi nemlendirir, gençleştirir ve sıkılaştırır. Cildi yeniler ve yapılandırır, korur.
Cildin parlaklığını ve nemini iyileştirir, yeniden oluşturur. Akne ve yara izini iyileştirir.
Anında gözle görünür parlaklık verir.
 
Hangi bölgelere uygulanabilir?

  Saç kaybı 
• Yüz gençleştirme
• Selülit giderme
• Bölgesel yağlanma
• Skar revizyonu

Mezolifting içinde hangi vitamin ve ilaçlar bulunur? 
Bu cilt güçlendirici; Magnezyum, Sodyum, Potasyum ve Kalsiyum gibi eksik olan mineralleri değiştirmek için cildi aktif olarak onarır. Bunun yanında elastin ve kolajen üretimine yardımcı olan 24 amino asit de vardır. Serbest radikallerle savaşmak için cildinizin sağlıklı ve parlak kalmasını sağlayan 2 antioksidan vardır.
 
Cilt ve cilt altı dokulara ne gibi yararlar sağlar?
Mezolifting; yani cilt gençleştirme tedavisinin etkisi ilk seansta hemen görülür. 2 ve 3 seanstan sonra büyük değişiklikler fark edilir. Bölgesel yağlanma ve selülit için uygulanan mezoterapi yöntemlerinde 3 ve 4 seans sonrasında ciddi farklılıklar gözlenmektedir.
 
Hangi sıklıkla ve kaç seans uygulanması önerilir? Seans ne kadar sürer? 
Mezolifting, uygulanacak bölgeye göre seans sayısı değişen bir tedavidir. Saç ve yüz mezoterapisi 4 ile 8 seans arasında değişir ve gerekirse yılda bir kez işlem tekrarlanır. Bölgesel yağlanma ve selülit için seans sayısı kişinin vücudundaki hasarlı bölgenin genişliğine göre belirlenir.

İşlem öncesi ve sonrası nelere dikkat etmek gerekir? 
Bu uygulama felç geçirmiş, hamileler, kan pıhtılaşma sorunu yaşayanlar, şeker hastaları, kanser hastaları veya geçmişte kanser geçirmiş kişiler ile ilaç tedavisine ihtiyacı olan hastalara yapılmaz. Mezolifting uygulamasının herhangi bir riski yoktur. Vücuda faydalı maddeler enjekte edilerek cilt altına uygulanan bu tedavi ciltte kızarıklık, ezik ve geçici morluklara neden olabilir. Bunlar enjeksiyon bölgelerinde küçük etkilerdir. Diğer enjeksiyon prosedüründe olduğu gibi, çok nadir görülen yan etkiler arasında enjekte edilen vitamin kokteyline reaksiyon, enfeksiyon, iltihaplanma ve şişme sayılabilir. Bu yan etkilerin hepsi geçici ve hekim kontrolünde çözülebilecek durumlardır.
 
İşlemden sonra yaşlanma etkileri ne ölçüde giderilir? Mezolifting uygulamasından beklenti tam olarak ne olmalıdır? 
Mezoterapi, donuk, yorgun görünen cildin ve yüzeysel kırışıklıkların hızla onarımını sağlar. Ancak, aynı zamanda yavaş kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olaraktoksinleri atmasına yardımcı olabilir. Bu tedavi ile aynı zamanda hiperpigmentasyonu gidermek, akneyi tedavi etmek ve "içten aydınlanan" cilt parlamalarını tedavi etmek için de kullanabilmekteyiz.
 
Mezoterapi vitamin kokteylleri, ciltteki fibroblast hücresini, yaşlanma belirtileriyle savaşmak için daha fazla kolajen üretmesi için uyarır. Enjekte edilen cilt dostu bitki bileşenleri arasında, yaşlanma süreciyle daha iyi başa çıkan sağlıklı bir cilt için ideal ortamı sağlayan vitaminler, büyüme faktörleri, Hyaluronik asit, peptitler, antioksidanlar ve eser elementler bulunur.
 
Tipik bir mezoterapi kokteyli; cildi beslemek, onarmak ve gençleştirmek için genellikle 50'den fazla aktif bileşen içerir.
 
28/08/2021
Paylaş: