Estetik Dergisi

BOYUN VE YÜZ GENÇLEŞTİRME İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER Dr. Kemali Güneş

BOYUN VE YÜZ GENÇLEŞTİRME İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER Dr. Kemali Güneş

Dr. KEMALİ GÜNEŞ

Bir kadının yaşını ele veren en önemli yerlerin başında boyun bölgesi gelmekte. Yüz ve Boyun gençleştirme uygulamalarında birçok farklı teknik uygulanıyor. Her geçen gün de yeni teknolojik cihazlar, ilaçlar geliştiriliyor. Boyun ve Yüz Gençleştirme ile ilgili merak edilen tüm cevapları almak üzere Medikal Estetik Hekimi Dr. Kemali Güneş’in kliniğine misafir olduk.

İşte sizin için gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajın tüm detayları…

• Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Merhabalar ben Dr. Kemali GÜNEŞ. 2010 yılında Tıp Fakültesini bitirip mecburi hizmetimi tamamladıktan sonra İzmir de özel bir hastane de çalıştım. Sonrasında İstanbul’da özel bir tıp merkezinde Medikal Estetik üzerine çalışmalarıma devam ettim. Bu süre zarfında yurt içi ve yurtdışında eğitimler aldım. 2016 yılından 2020 yılına kadar özel bir Estetik hastanesinde Medikal Estetik Hekimi olarak hizmet verdikten sonra, 2020 yılı itibariyle Bağdat Caddesinde kendi kliniğimde hizmet veriyorum. Hala yurtdışında bir üniversitede medikal estetik üzerine master yapmaktayım.

• Boyun ve Yüz gençleştirme işlemi nedir? Tam olarak bu işlem neleri kapsamakta?

Aslında çok kapsamlı bir konu. Cerrahi ve cerrahi olmayan işlemler diye genel olarak ikiye ayırabiliriz. Cerrahi olmayan işlemleri de cihaz yardımıyla olan ve cihazsız işlemler olarak sınıflandırabiliriz. Ben kliniğimde minimal invaziv işlemleri tercih ediyorum. Kişinin muayene sonucuna göre sarkmanın ve deformitenin derecelendirmesini yapıyorum. Basit ve orta derecede ki yıpranmalara genelde invaziv olmayan yöntemler etkili olurken,ileri derecedeki yıpranmaları cerrahi tedaviye yönlendiriyorum.

• Bu bölgelerde yapılan gençleştirme uygulamalarında hangi teknikleri kullanmaktasınız?

Genelde cilt tipine ve deformitenin derecesine göre dermapen, nappaj veya direk deri altına enjeksiyon tekniklerini kullanmaktayım. Eğer sarkma orta dereceye yakınsa odaklı ultrason ve altıniğne radyofrekans gibi cihazlarla da mezoterapiyi kombinleyebiliyorum.

• Boyun ve yüz gençleştirmede kullanılan mezoterapi yöntemini sonuçları açısından değerlendirebilir misiniz?

Eskiden mezoterapi uygulamadan önce vitaminleri ve diğer ajanları tek tek karıştırırdık, fakat günümüzde içerisinde bolca vitaminler, mineraller, aminoasitler ve peptitlerin olduğu doğru kombinasyonuyla yapılmış öyle güzel karışımlar var ki hasta direk enjeksiyon sonrası ikinci günde yüzündeki parlamayı görebiliyor. 4-6 ayda bir koruma amaçlı tedavisine de devam ettiği sürece daha az makyaj yapabileceği sağlıklı bir cilde sahip olabiliyor.

• Size göre yüz ve boyun gençleştirmede en iyi sonuç veren uygulama tekniği hangisidir?

Herhangi bir tekniğin diğerine üstünlüğü yok aslında. Önemli olan doğru hastada doğru teknik ve doğru ürünü kullanmak. Yaşlanma sürecini geciktirme ve önlem amaçlı 30’lu yaşların başlangıcındaki bir kişide 1 seans sonrasında yüzündeki parlamayı görebilirken, İleri derecede sarkması olan bir hastaya bir tek enjeksiyonla hayal vaat edemezsiniz. Bu yüzden klasik olacak ama hastalık yoktur hasta vardır :)

• Bir kadının yaşını en çok ele veren gıdı bölgesi tedavisinde en son teknolojik uygulama nedir? Ve nasıl uygulanmakta?

Gıdı bizim için zor bir bölge. Yüzün kemik destekleri olduğu için, bu bölgelere yapılan hyalüronik asit enjeksiyonuyla yaptığımız bir miktar lifting üstüne mezoterapi uygulamalarından güzel sonuç almaktayız. Fakat gıdı için bu desteğimiz olmadığından yüz kadar iyi ve hızlı sonuçlar alamıyoruz. Bu yüzden genelde odaklı ultrason ve altıniğne gibi cihaz yardımıyla yaptığımız mezoterapi kombinasyonundan daha güzel sonuçlar alıyoruz.

• İşlem öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmeli?

İşlemden 2 gün öncesine kadar kan sulandırıcı ilaç veya yeşil çay, ginko gibi takviyeler kullanıyorsak bunlar kesilmeli. Otoimmun hastalığımız varsa (tiroid gibi) kan değerlerimizin dengede olduğundan emin olunmalı ve 2 gün öncesinden alkolü kesmeliyiz. Sonrasında ise işlem yapılan bölgeye 3-4 saat su değmemesi, 1-2 gün ılık veya soğuk suyla duş alınması gerekmektedir. Morluk vs. olursa hekimin bilgisinde krem kullanmaya önem gösterilmelidir.

• Bu uygulamayı hangi yaşlarda yaptırmayı önerirsiniz?

Mezoterapi aslında bir antiaging uygulama olup, temel prensip yaşlanmayı geciktirme üzerine kurulu olduğundan 30’lu yaşların başı gibi kollajen depolarımızın azaldığı durumlarda önlem olarak başlanması; yaşlanma sürecinizin daha sağlıklı ve daha az kırışıksız geçmesini sağlayacaktır.

• Son olarak eklemek istedikleriniz?

Her ne kadar yaşlanmanın fizyolojisinde genetik faktörlerimiz ana etken olsa da ve hatta günümüz teknolojisiyle çok güzel ürünlerle yaşlanma sürecine destek sağlasak da hastalar tarafından atlanan önemli bir nokta var;

Yaşam Tarzı;


Öncelikle sporunuzu, günlük minimum 2 litre su içiminizi, bilinen cilde dışardan en fazla zarar veren etmen olan güneşten korunmanızı, sigara tüketiminizi azaltmanızı, günlük alınan minimum protein miktarınıza dikkat etmeniz gibi bir çok faktör de en az genetiğiniz kadar yaşlanma sürecinizde önemli. Ben kliniğimde günlük minimum alması gereken su miktarının altında su içen hastalara hemen işleme başlamıyorum. Öncelikle 1-2 ay su içimine dikkat etmesini ve bunu alışkanlık haline getirmesini istiyorum ondan sonra işlemlere başılıyorum. Tabii ki yaşlanmanın önüne geçemeyiz ama geciktirmek bizim olduğu kadar sizin de elinizde..

01/09/2020
Paylaş: