Estetik Dergisi

BURUN DOLGUSU HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER - Dr. ONUR ER

BURUN DOLGUSU HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER - Dr. ONUR ER
 
BURUN DOLGUSU HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Ameliyatsız rinoplasti (daha doğrusu 'burun dolgusu' olarak bilinir), son zamanlarda hem kadınlar hem de erkekler arasında popülaritesi artan estetik bir tedavidir. Özel bir araştırma şirketi tarafından yayınlanan verilere göre, bu tür işlemlere olan talep geçen yıla göre % 29 arttı. Sosyal medya, görüntülü aramalar ve ünlülerin etkisi nedeniyle estetik kullanımındaki belirgin artışla birlikte, bu tür hızlı ve kolay "öğle yemeği molası" tedavileri oldukça yaygın hale geliyor.
 
Ameliyatsız burun estetiği (burun dolgusu) hakkında merak edilenlerle ilgili bilgi almak üzere, Tıp Dünyasının öncü estetik doktorlarından Dermatolog Dr. Onur Er’i kliniğinde ziyaret ettik. İzmir’in ünlü estetik doktorlarından Onur Er, ameliyatsız burun işlemlerinin gerçekte nasıl olduğu, sonuçları ve riskleri hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Ameliyatsız burun estetiği nasıl mümkün olabilir ve burun şeklinizi nasıl değiştirebilir?

"Burundaki 'yumru'nun üstüne ve altına dermal dolgu maddesini dikkatli bir şekilde enjekte ederek, burunların en 'çengel'ini bile çok kolay bir şekilde dümdüz yapabiliriz. Ayrıca burun ucu çevresine dolgu uygulayarak daha ince ve zarif ve daha kalkık görünmesini sağlayabilir, burnu sürekli aşağı çeken depresör nazalis kasına Botoks enjekte ederek burun ucunu daha da kaldırabiliriz.”

Bu tedavinin geleneksel rinoplastiye (burun estetik ameliyatı) göre faydaları nelerdir?

“Artık cerrahi olmayan prosedürleri gerçekleştirmek için daha fazla seçeneğimiz var. Ameliyatsız olmak daha az risk, daha az günlük yaşamdan geri kalma, daha az yan etki ve yine de çok benzer sonuçlar anlamına geliyor. Dermal dolgu maddelerinin kullanıldığı yeni ameliyatsız burun estetiği, bu kadar çok şeyi sadece beş dakikada ve acı çekmeden yapabileceğimiz anlamına geliyor. Bununla birlikte, cerrahi rinoplastinin iyileşmesi bir ay veya daha uzun sürer ve sonuçlar her zaman mükemmel değildir. Son birkaç yıldır yaygınlığı artan burun estetiğinde cerrahi olmayan prosedür tekniğini ilk geliştiren ve kullanan doktorlardan biri olarak söyleyebilirim ki bir çok hastamız artık ameliyat yerine bu yöntemi tercih etmektedir.

Ya ameliyatsız versiyonun sonuçlarını beğenmezseniz?

“Kalıcı değil, bu yüzden sonuçları beğenmediyseniz birkaç ay bekleyebilir veya dolguyu profesyonelce çözerek prosedürü tersine çevirebilirsiniz. Cerrahi bir burun estetiği kalıcıdır ve düzeltilmesi daha zordur revizyon ameliyatları gerekir. Hatta bunun yanı sıra artık yanlış giden rinoplastiyi düzeltmek için cerrahi olmayan dolgu maddelerinin de sıklıkla kullanıldığını görüyoruz, bu bile aslında burun dolgusunun daha iyi bir seçenek olabileceğini gösteriyor.”

Burunda dolgu kullanımının yükselişini neler etkiledi?

“Günümüzde birçok sanatçı ve şarkıcı botoks, dolgu, gençlik aşısı gibi küçük uygulamalar ile büyük değişiklikler yaparak hem günlük yaşamdan geri kalmıyor hem de düzenli yaptırarak harika görünmeyi başarabiliyor. Özellikle çağımızda instagram gibi sosyal medya platformlarının kadınları etkilediği hızlı tempolu bir toplumda yaşıyoruz ve insanlar işlerin hızlı ve verimli bir şekilde yapılmasını istiyor bununla beraber uygun bir fiyat ile daha erişilebilir işlemleri tercih ediyorlar. ”

Ameliyatsız bir burun estetiği prosedürü aslında neleri içerir?

"Hastayı yatırıyoruz ve yüzeyi temizliyoruz, ardından hyaluronik asit dolgusunu uygulamak için ince bir iğne kullanıyoruz. Daha sonra o minik iğne ile ihtiyaç duyulan alanlara adeta bir heykeltıraş gibi dolguyu enjekte ediyoruz. Bittiğinde, onu biraz şekillendiririz ve sonunda hastaya bir süre güneş gözlüğü takmaması, yüzünü yıkamaması, burun bölgesine baskı yapmaması gibi işlem sonrası talimatları veririz. Ameliyatsız burun estetiği prosedürü sadece 10 ila 15 dakika sürer ve sonuçlar anında alınır.”

İşlem sırasında ağrı oluyor mu?

"İçlerinde biraz lokal anestezik içeren modern dolgu maddeleri kullanıyoruz ve bu, yaptığımız teknik ile birleştiğinde, prosedürü hızlı ve ağrısız hale getiriyor."

Sonuçlar genellikle ne kadar sürer?

"Burnu çok fazla hareket ettirmediğimiz için sonuçlar 12 ila 18 ay kadar sürebilir ve tekrarlanan tedavilerle etki süresi daha da uzun sürebilir."

Ameliyatsız burun estetiği ne kadar güvenli?

“Genellikle bu işlemde kullanılan Hyaluronik asit maddesi biyolojik olarak uyumlu ve biyolojik olarak parçalanabilen ürünlerdir, yani vücuda zararlı değildir ve parçalanarak vücuttan doğal olarak atılır. Bu hyaluronik asit burun dolguları, laboratuvarda üretilen steril bir jel şeklinde gelir.”

Herhangi bir yan etkisi var mı?

"Kızarıklık, hassasiyet, şişme ve morarma gibi enjeksiyonla ilgili bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunların hiçbiri çok ciddi değil ve birkaç gün içinde çözüleceklerdir. Tüm kozmetik dolgu maddelerinde olduğu gibi, ek olarak, dolgunun kendisiyle ilişkili alerji, nekroz (dolgu maddesinin bir kan damarını tıkaması sayesinde) risk vardır. Tüm bu açılardan bakıldığında hastalarımızın işlem yaptırmadan önce iyi araştırma yapmaları çok önemli. Doğru düzgün denetlemenin ne yazık ki yapılamadığı estetik kozmetik dünyasında işlem yaptırdıkları kişilerin konusunda ehil, uzmanlık sonrası eğitimlerini almış çok fazla vaka yapan ve örneğin dermatoloji uzmanı gibi uzmanlıklarını tamamlamış doktorlar olmasına özen göstermeleri gerektiğini önemle hatırlatırım. “
 
24/10/2021
Paylaş: