Estetik Dergisi

ESTETİKTE MUCİZEVİ YÖNTEM: KÖK HÜCRE TEDAVİSİ Dr. Nirvana Yüksek

ESTETİKTE MUCİZEVİ YÖNTEM: KÖK HÜCRE TEDAVİSİ Dr. Nirvana Yüksek

Dr. NİRVANA YÜKSEK

Son dönemin en çok konuşulan ve özellikle gençleşmede başarılı sonuçlarıyla dikkat çeken tedavi yöntemi Kök Hücre Tedavisi hakkında bilgi almak üzere Medikal Estetik Hekimi Dr. Nirvana Yüksek’in kliniğine misafir olduk. Sizler için keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte Kök Hücre Tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz…

KÖK HÜCRE NEDİR?

İnsan vücudundaki bazı hücreler kendilerini yenileyebilir ve farklı hücrelere dönüşebilir niteliktedir. Çoğalabilen ve bölünebilen bu hücrelere KÖK HÜCRE diyoruz. Bulunduğu yere ve ihtiyaca göre bu hücreler diğer hücrelerin gelişimini, çoğalmasını ve olgunlaşmasını sağlar.

CİLT TEDAVİSİNDE KÖK HÜCRE NEDEN KULLANILIR?

Cildimiz vücudumuzun en büyük organlarından biridir. Her organda olduğu gibi cildimizde de kök hücreler bulunur. 28-30 yaşlarından sonra maalesef sayıları azalmaya başlar. Yaşlanma bağ dokusunu dik tutan ve kollajen üretimini sağlayan hücrelerin azalmasıyla başlar. Kök hücre tedavisi ile azalan kök hücrelerin yerine konması ve yeni hücrelerin üretiminin sağlanması amaçlanmaktadır. Böylece cildi genç tutan bağ dokusu hücreleri, elastin ve kollajen sentezleyen fibroblast dediğimiz hücrelerin sayısı artar, niteliği daha iyi hale gelir.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ HANGİ BÖLGELERE YAPILABİLİR?

Kök hücre tedavisi; yüz, boyun, dekolte bölgesi ve ellerde cilt sarkmalarını azaltmak, kırışıklıkları gidermek ve geciktirmek, leke ve akne izi tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca saçlarda dökülmenin durdurulması, saç köklerinin sağlamlaştırılması ve saç derisinin daha sağlıklı hale getirilmesi için de kök hücre tedavisini kullanmaktayız.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Yüz- boyun- dekolte ve el için tedavi uygulanacaksa kulak arkası; saç için tedavi uygulanacaksa ense bölgesindeki saçlı deriden olmak üzere punch biopsi dediğimiz çok ince uçlu iğne kullanılarak 4-6 mm kadar deri, lokal anestezi kullanılarak hekim tarafından alınır.

Sağlık bakanlığı tarafından onaylı laboratuvarlara gönderilir. Orada kök hücre üretilmeye başlar. Yaklasık 4-6 hafta sonra toplanan hücreler doktor tarafından mezoterapi yöntemi ile istenilen bölgeye enjekte edilir. Bu süreç, 3 defa 1’er ay aralıklarla uygulanır.

Aynı seansta hastaya yüz- boyun- dekolte ve el ile birlikte gerekiyorsa saç tedavisi de uygulanabilir.

Biopsi alınan yerler yaklaşık 2-5 gün içinde tamamen iyileşir. Biyopsi iğneleri küçük ve atravmatik olduğundan herhangi bir iz kalmaz.

Hastaya tedavi sonrasında 10-15 dakika kadar buz tedavisi uygulanır. Hafif enjeksiyon izleri olabilir fakat hasta evine gönderilir. Yatmasına gerek yoktur ve ertesi gün günlük işlerine devam edebilir.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANABİLİR?

28-30 Yaşını geçmiş ihtiyacı olan ve isteyen herkese bu tedavi rahatlıkla uygulanabilir. Saç dökülmesi için daha erken yaşlarda da tedavi yapılabilir.

TEDAVİNİN ETKİSİ NE ZAMAN BAŞLAR? NE KADAR SÜRER VE TEKRARLANABİLİR Mİ?

Tedavi yaklaşık 3 ay içinde bitmekte etkisi ise 3-6 ay arasında başlamaktadır. 9-12 Ay civarı en üst düzeye ulaşır. Bu bazı hastalarda 18-24 aya kadar uzayabilir.

Kök hücre tedavisi ile 1 yılın sonrasında cilt 8-10 yıl kadar gençleşebilir fakat yaşlanma süreci yeni hücreler için bile devam etmektedir. Bu durumu daha aza indirmek için istenirse hastaya en az 1 yıl sonrasında tekrar tedavi uygulanabilir.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİNİN YAN ETKİSİ VE YA RİSKLERİ NELERDİR?

Bu tedavi ile hastaya sadece kendinden alına hücreler verildiği için herhangi bir yan etki ya da alerjik reaksiyon oluşturmaz. Herhangi bir riski yoktur. Yabancı bir hücre olmadığından kanser hücresine dönüşmediği kanıtlandıktan sonra FDA onayı almıştır.

01/09/2020
Paylaş: