Estetik Dergisi

MEDİKAL ESTETİKTE EN ÇOK TERCİH EDİLEN YÖNTEMLERDEN BİRİ; MEZOTERAPİ Dr. Mürüvvet Aslıpek

MEDİKAL ESTETİKTE EN ÇOK TERCİH EDİLEN YÖNTEMLERDEN BİRİ; MEZOTERAPİ Dr. Mürüvvet Aslıpek

Dr. MÜRÜVVET ASLIPEK

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Hekimi

Mezoterapi ile vücudunuzun gereksinim duyduğu doğru maddelerin cilt altına enjeksiyonu ile hem estetik talepleriniz için hem de ihtiyaç duyduğunuz tedaviler için güvenli hızlı etkin yanıtlar almanız mümkündür…

Medikal estetiğin şüphesiz en sevilen ve tercih edilen yöntemlerinden birisi; mezoterapidir.

1952 yılında Dr. Michel Pistor tarafından ilk olarak uygulanan: Mezoterapi, cilt yenileme, yaşlanma yönetimi, bölgesel incelme, selülit, çatlaklar, lekeler, yara izleri, saç tedavisi, akut ve kronik ağrı, spor yaralanmaları, göz altı morlukları ve torbaları, çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde hem estetik amaçlı hem de tedavi amaçlı kullanılan tıbbi bir işlemdir.

Mezoterapi ile cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapılar uyarılır, yapılan bölgedeki kan dolaşımı, lenfatik dolaşım ve immün cevap düzenlenir.

Mezoterapi ile kişinin ihtiyacı ve isteklerine uygun olan vitamin, mineral, aminoasit, enzim, hyaluronikasit gibi etken maddeler tek başlarına ya da genellikle karışım halinde derinin orta tabakasına mikroenjeksiyon ile uygulanır.

Gebelerde, süt veren annelerde, kan pıhtılaşma sorunu yaşayanlarda, kullanılacak ilaçlardan herhangi birisine karşı alerjik reaksiyon geçirme riski olanlarda ise mezoterapi uygulanmaz.

Mezoterapide küçük miktardaki ilaçlar mikroenjeksiyon yöntemi ile direkt problemli bölgeye verilir. Bu şekilde sistemik bir etki oluşturmaksızın problem çözülür ve tedaviden maksimum fayda sağlanır.

Mezoterapi sonrası enjeksiyon bölgesinde geçici kızarıklıklar ve morarmalar oluşabilir. İstenmeyen bu etkiler sağlık anlamında bir risk teşkil etmez, 1-2 gün içinde kendiliğinden kaybolur. Kişinin önemli sosyal programlarının olduğu zamanlara yakın planda olası kızarıklık ve morluk riskine karşın mezoterapi işlemi yaptırması önerilmez.

Mezoterapi sonrası kişiyi memnun edecek yanıtlar; problemin şiddetine, kişinin yaşına, cilt yapısına ve metabolizmasına bağlı olmakla birlikte genellikle 2. veya 3. seanstan sonra görülmeye başlanır.

Mezoterapi işleminde kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Seanslarından önce ve sonra aspirin gibi kanı sulandıran ilaçlar kullanılmamalıdır. Mezoterapi seansından sonra, uygulama yapılan bölgeye yaklaşık 10-15 saat su değdirilmemelidir. Kot, dar pantolon gibi vücudu saran pantolonlar giyilmemesi tavsiye edilir. Mezoterapi seanslarından sonra 48 saat zorlu hareketler, 10-15 saat banyo ve makyaj yapılmamalıdır. Bol su tüketilmelidir. Güneş koruyucu gibi hekimin işlem sonrası önerdiği ürünler ise mutlaka kullanılmalıdır.

Saç mezoterapisi ; Hem kadınlar hem de erkeklerde saç dökülmesini engelleyen, bununla beraber saç uzamasını sağlayan ve saçların hacim kazanmasını sağlayan bir yöntemdir. Saç mezoterapisi ile saç derisindeki gerekli vitamin, mineral ve besin ögelerini sağlayarak, saç dökülmesi önlenir. Ayrıca hücre metabolizmasını hızlandırır, enfeksiyonları yok eder ve saç derisindeki kan dolaşımının hızını oldukça arttırır. Saç foliküllerini de canlandırarak uzun, güçlü, hacimli ve sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardım eder. Saç ekim işleminden 6 ay sonra da uygulanarak; yeni çıkmış saç tellerine bakım yapıp güçlendirerek gelecekteki saç dökülmeleri önlenir.

Yüz Mezoterapisi (Mezolifting); Güneş hasarı ve kolajen kaybı birleşerek cildin dolgunluğunu ve görünümünü bozar. Yüz mezoterapisi cildi yenileyen, cilt kırışıklığı ve cilt sarkmalarına etkili olan doğal ve faydalı bir yöntemdir. Ciltte kolajen sentezini uyarır; gençleşme, sıkılaşma ve parlaklık sağlar. Yüz mezoterapisi sonrası cilt daha taze ve dinlenmiş görünür. Cildin elastikiyeti artar ve cilt sarkması azalır. Kırışıklıklar hafifler. Cilt aydınlık bir görünüme kavuşur.

Yüz mezoterapisi başlangıçta 1-4 hafta aralıklarla uygulanır. Ortalama 4-6 seans sonrası 3-6 ayda bir tekrarı yapılabilir. Yüz mezoterapisi sonuçları ikinci seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar. Tedavi bittikten sonra cilt yenileme etkisi devam eder.

Selülit mezoterapisi: Selülit her yaş grubu kadın ve erkekte görülebilen bir dolaşım rahatsızlığıdır. Problem genelde hormonal faktörlere bağlı lenf drenaj sorunu sonrası ortaya çıkar. Mezoterapi ile cildin altına enjekte edilen maddeler selülitli alanda kan akımını ve lenfatik dolaşımı düzenler, yağ depozitlerini çözer ve son olarak sertleşmiş bağ dokuyu düzeltir. Bu şekilde kişinin görünümünü değiştirir. Selülit tedavisinde mezoterapi ile 4-10 hafta süre içinde, haftada bir uygulama ile başarılı sonuçlar alınır. Tedavi diyet ve egzersiz ile desteklenirse sonuçları oldukça kalıcıdır.

Mezolipoliz; Karın, bel, kol, bacak, sırt gibi bölgesel yağlanmaların giderilmesinde güvenle kullanılan yöntemlerden birisidir. Enjeksiyon alanındaki yağ dokunun yıkılmasını sağlar. Tedavi, eğer diyet ve egzersiz ile desteklenirse sonuçları normalden daha uzun süre kalıcı olur.

Mezoterapi ile vücudunuzun gereksinim duyduğu doğru maddelerin cilt altına enjeksiyonu ile hem estetik talepleriniz için hem de ihtiyaç duyduğunuz tedaviler için güvenli hızlı etkin yanıtlar almanız mümkündür…

Herşeyden önce unutulmamalıdır ki tüm vücutta etkin olan ve en çok ihtiyaç duyulan enerji; sevgidir.

Sevgi dolu anlarda ışıldamanız dileğiyle!..

01/09/2020
Paylaş: