Estetik Dergisi

MEZOTERAPİ; AMELİYATSIZ GENÇLEŞMEDE MUCİZE YÖNTEM - Dr. ÖZGÜR ESEN ÇETİNER

MEZOTERAPİ; AMELİYATSIZ GENÇLEŞMEDE MUCİZE YÖNTEM - Dr. ÖZGÜR ESEN ÇETİNER
AMELİYATSIZ GENÇLEŞMEDE MUCİZE YÖNTEM; MEZOTERAPİ
DR. ÖZGÜR ESEN ÇETİNER
 
Merhaba, kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
 
Merhaba. 1997 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum.10 yıl boyunca hem devlete bağlı tüm hastane ve sağlık kuruluşlarında hem de
Özel hastanelerde çalıştım. Daha sonra tamamlayıcı tıp ve medikal estetik alanlarında eğitim almaya başladım. Botox ve dolgular üzerine eğitimimi Londra da tamamlayıp, sonrasında İtalya da Camerino Üniversitesi’nde aesthetic medicine &theurapetic bölümünde master degree eğitimlerine başladım.
2012 yılından itibaren Bağdat Caddesi Caddebostan’da kendi kliniğimde hizmet vermekteyim.
Sağlıklı yaşamak ve antiaging tedavilerimi planlarken hasta odaklı, kişiye özel planlanan uygulama ve yöntemleri benimsemekte, etik değerler çerçevesinde hasta memnuniyetini ön planda tutmaktayım.
 
Mezoterapi hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz? Öncelikle mezoterapi nedir ve hangi amaçlarla kullanılmaktadır?
 
Mezoterapi cildin orta tabakasına yapılan enjeksiyonlara verilen genel bir isimdir. Vücudun farklı alanlarında farklı amaçlarla mezoterapi uygulayabiliyorum. Kimi zaman zayıflama mezoterapisi yaparken kimi zaman gençleşme, antiaging protokoller hazırlayabiliyorum.
Mezoterapi neredeyse medikal estetiğin ilk yıllarından itibaren kullandığımız bir yöntem. Fakat, yıllar geçtikçe enjekte ettiğimiz ürünler çok gelişti ve çeşitlilik arttı. Son zamanlarda cildin ihtiyacı olan etken maddelere yönelik gelişmeler bizleri çok mutlu etti. Ben de bu alandaki gelişmelerin çok sıkı takipçisiyim. Kendi tedavimde de mezoterapileri çok sık kullandığım için bu alanla ilgili tüm eğitimleri, gelişmeleri yakından takip etmekteyim.
Yaptığımız diğer tedavilerin yanı sıra yıllar içinde kaliteli, sıkı, nem oranı iyi, serbest radikal hasarı çok olmayan bir cildin tedavilere verdiği yanıt ve uyguladığımız tedavilerin ömrünü uzatması, mezoterapiyi her yıl yapmamız gereken bir tedavi haline getirmiştir.
 
İçeriğinde hangi maddeler bulunmaktadır?
Yıllar önce mezoterapi uygulamalarında sadece vitaminler ve minerallerden bahsederken, şimdi çok fazla gelişmiş etken maddelere sahibiz.
Hyaluronik asid, kollajen, peptidler, aminoasitler, somon dna ve daha birçok etkin maddeden bahsedebiliyoruz. Böyle olunca da tedavilerimizdeki başarı oranı çok arttı.
 
 Mezoterapiyi vücudun hangi bölgelerinde ve hangi problemlerin tedavisinde kullanmaktasınız?
Mezoterapinin çok farklı kullanım alanları mevcut.
-Göz çevresinde,
-Yüz ve boyunda,
-Gıdı bölgesinde,
-Karın, bel çevresi, kol arkası sarkmalarda,
-Basen ve bacaklarda,
-Çatlak görülen alanlarda,
 
Ve daha birçok bölgede soruna yönelik farklı mezoterapi ajanları kullanabiliyorum.
Göbek, basen ve bel çevresinde amacımız yağ eritme (lipoliz) mezoterapisi olurken, bacaklarda selülit mezoterapisi yapabiliyorum.
Göz çevresinde görülen deri gevşemesi, ince çizgilenmeler, koyu halkalar, gözkapağı fazlalığı, gözaltı torbalanmaları gibi sorunlarda paris ışıltısı ya da argibenon mezoterapisini tercih ediyorum.
Yüzde ve boyunda ise her yüzün ihtiyaçları ve problemleri farklı olabiliyor.
Yüzü değerlendirirken sarkma, elastikiyet kaybı ön plandaysa kollajen, peptid, aminoasit, hyaluronik asit, dmae, somon dna gibi ajanları veya bunların bir araya geldiği kokteylleri tercih ediyorum. Bazı durumlarda bu ürünleri bir araya getirerek kokteyller oluşturabiliyorum. Kendi formülasyonum olan ageless kokteyl bu anlamda son üç yıldır hastalarımı ve beni çok mutlu ediyor.
Eğer kuru, mat, soluk bir cilt yapısı varsa yoğun nem veren kokteyller hazırlıyorum.
Kısaca mezoterapi genel adı altında detaylı birçok tedavi yapabiliyorum.
Bu mezoterapiler ardışık seanslarda uygulandığında cildin daha sağlıklı, daha parlak, daha sıkı görünüm aldığını hastalarımla birlikte görebiliyorum.
 
Mezoterapi nasıl uygulanmaktadır?
Mezoterapi uygulaması son derece kolaydır. Her hastamla yaptığım ayrıntılı görüşme ile muayene ve cilt analizi sonrası ne yapacağıma karar vermekteyim. Uygulanacak bölgeye anestezik krem sürülür. Yeterince bekledikten sonra çok ince mezoterapi iğneleri ile kısa sürede işlem sonlandırılır. Hasta akabinde normal hayatına devam edebilir. Yalnız çok hassas ciltlerde bir iki saat sonra normal hayatına dönebilir.
 
Uygulama öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmelidir?
Mezoterapi işleminden önce ve sonrasında asprin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Enfeksiyonu önlemek amaçlı bölgeye mümkün olduğunca dokunulmamalıdır. Bölgeye dokunmadan önce eller yıkanmalıdır.
Kimlere uygulanması doğru değildir? Uygulamada hassas olunması gereken noktalar nelerdir?
Mezoterapi işlemi hamile ve emziren kadınlarda uygulanmaz.
Ürtiker gibi ciddi allerjisi olanlarda dikkat edilmelidir.
Uygulanacak bölgede açık yara gibi sıkıntısı olanlarda da yara kapanana kadar beklenilmelidir.
Bunun dışında ciddi bir yan etkisi olmadığından herkese uygulanabilir.
Güvenilir, sertifikalı orjinal moleküllerle uygulandığı takdirde bir problem oluşturmaz.
 
Ben her konuda olduğu gibi mezoterapide de insan sağlığına kesinlikle zarar vermeyecek temiz içerikler olması konusunda son derece hassasım. Dolabımda bulunan tüm mezoterapi ürünleri kendi bedenimde kullandığım ürünler olup, özenle seçilmiştir. Bu alandaki gelişmeleri de her yıl katıldığım yurt içi yurt dışı toplantıları ile takip etmekteyim.
Her ne kadar yan etki insidansı düşük ve güvenilir olsa da
Mezoterapi enjeksiyonu alanında deneyimli hekimler tarafından muayenehane şartlarında yapılmalıdır.
 
Hangi yaş aralığı için uygundur? Kaç seans gereklidir?
Sıklıkla 25 yaş ve sonrası her yaşta kadın erkek mezoterapi uygulaması yapabiliriz, fakat çeşitli cilt sorunları olabilen (akne vs.) 18 yaş üstü herkese uygulanabilir.
 
Neden mezoterapi yaptırmalıyız?
Yıllar geçip yaş aldıkça, hepimiz yüzümüzde yaşlanmaya ait birtakım hoşumuza gitmeyen görüntülerden şikayet ederiz. Doğarken en yüksek seviyede var olan kollajen yapımız
30’ lu yaşlardan sonra ciddi oranda azalmaya başlar. Buna bağlı cildimiz gerginliğini, parlaklığını yitirir. Bu duruma eşlik eden çizgilenmeler, çöküntüler, çukurlar oluşmaya başlar.
Yaşlanma bir bütündür, cildin en üst tabakasından yağ pedlerine, kaslara kemik yapımıza kadar iner. Ben tedavilerimde her doku katmanı için ayrı planlar yapmaktayım. Fakat yiten kollajeni, her sene düzenli yaptıracağınız mezoterapilerle yerine koyup, aktive ettiğinizde yıllar geçerken cildiniz yapısının yaşlanmasını yavaşlatmış olursunuz.
Yaptırdıktan bir hafta, on beş gün sonra cildinizde gördüğünüz değişiklikleri fark edince zaten kendiniz her sene ya da altı ayda bir randevunuzu oluşturuyorsunuz.
 
Son olarak eklemek istedikleriniz?
Ben doğallığı bozmadan, kendinizin en iyi halini oluşturmaya çalışıyorum.
Bulunduğunuz yaşın en iyisi olmak...
Çalışma prensibim, birbine benzeyen yüzler yerine, doğallığınızı yitirmeden gençleşebileceğiniz planlar yaparak uygulamak.
Sizlerden de önemli ricam problemleriniz çok artıp ilerlemeden zamanında
Gelip danışmanız.
 
Teşekkür ederim.
 
19/10/2021
Paylaş: