Estetik Dergisi

SAÇ EKİM TEKNİĞİNDE SON TEKNOLOJİ Dr. Ahmed Altan

SAÇ EKİM TEKNİĞİNDE SON TEKNOLOJİ Dr. Ahmed Altan

Dr. AHMED ALTAN

Dr. Ahmed Altan’ın MicroFUE tekniği, kisiye özel tasarım, maksimum yoğunluk ve stratejik ekim ile birleştiğinde en iyi sonucu yakalıyor…

Gerçek anlamda saçlarımızın döküldüğünü nasıl anlarız?

Ortalama bir insan kafasında 110.000 tane saç kökü bulunmaktadır ve ortalama günde 50 ila 80 saç teli dökülmesi gerçek saç dökülmesi olarak adlandırılabilir.

Saç dökülmesi, erkekler için son zamanların en ciddi endişesi olmayı başarmış, kozmetik nedenlerden dolayı tedavisinde ön sıralardaki yeri “Saç Ekimi” almıştır. Aynı zamanda saç dökülmesi tecrübesi olanların ¾’ü minoxidil ve ¼’ü finasteride gibi kısa vadeli çözümlere başvurmaktadır. Bunların haricinde saç serumu, masaj, lazer, şampuanlar, kozmetik ürünleri tercih edenlerde azımsanamayacak ölçüdedir. Fakat bu yöntemlerin, hali hazırdaki saçların hacmini artırmak dışında kanıtlanmış bir faydası görülmemektedir. Hatta bazı kimyasalların verdiği gerek lokal gerek sistemik yan etkilerden sonra bırakılmak istenir fakat hormonal denge ile oynanmış olduğu için öncesinden daha fazla saç dökülmesi görülür.

Peki, saçlarımızın dökülme nedenleri nelerdir ve hangi etkenlere bağlıdır?

Erkeklerde saç dökülmesi genellikle erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılır ve kesin nedeni hala anlaşılmış değildir. Ama genel hatlarıyla nedenin genetik olduğu söylenebilir. Saç köklerinin testesteron hormonuna genetik hassaslığı olarak da adlandırılır. Eğer saç kökü DHT (testesteron hormonu tipi) hormonundan etkilenirse giderek incelir ve yaşam döngüsü kısalır ve zamanla dökülür.

Biz muayenemizde öncelikle saç dökülmesinin hangi etkenlere bağlı olduğunu tespit ediyor ve ona göre kişiye özel tedavi uyguluyoruz. Nedir bu etkenler?

1-Sistemik etkenler

-Demir eksikliği

-Tiroid anormallikleri

-Cinko eksikliği

2- Dermatolojik ve tedavi edilebilir bazı etkenler

3- Telogen effluvium dediğimiz geçici saç dökülmesi

4-Sigara kullanımı, stres, beslenme alışkanlıkları, kozmetik ürünler, şampuanlar da hızlandırıcı ürünlerdir ve kontrol edilmelidir.

Sigara kullanımı kan damarlarının tıkanması ve iltihaplanmasını sağlar böylece kafa derisindeki kan damarlarına yeterli kan gidemez ve kan demek oksijen, besin demektir ki sonucu tahmin etmek zor değildir.

Stres kan damarlarının kasılmasına ve sonucunda kan akışı yavaşlamasına ve yine aynı mekanizma ile oksijen ve besin yoksulluğuna yol açar.

Yanlış şampuan ve çok sık tarak kullanmak aynı zamanda saç maşası ve fön makinası kullanımı gibi faktörlerin de saç dökülmesine uzun vadede olumsuz etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Saç ekiminde uyguladığınız özel bir teknik var mı? Diğer işlemlerden farkı nedir ve başarılı sonuçları neye bağlıyorsunuz?

Biz saç ekiminde yıllardır hep son teknolojiyi kullanıyoruz. Mesela saçların alımı için 0.7 mm. punch kullanıyoruz ki microfue ismi buradan gelir ve operasyon sonrası herhangi bir iz bırakılmamasını sağlar. Saç çizgisi her hastada farklıdır bunu göz önünde bulundurarak çizer ve ekimi ona göre en doğal şekilde yaparız.

Günde maksimum 2 hastaya operasyon yaparak hepsiyle ben tek tek ilgilenirim ve bizzat operasyonlarını gerçekleştiririm. Sonrasında ise 1 yıl hastamızı takip ederiz. Bu bir sanattır özen ve özveri gerektirir.

01/10/2020
Paylaş: