Estetik Dergisi

SİVİLCE VE İZLERİNİN TEDAVİSİ - Dr. Ayfer Aydın

SİVİLCE VE İZLERİNİN TEDAVİSİ - Dr. Ayfer Aydın

Sivilce (Akne) Nedir?

Cildimizde istenmeyen bir görüntü oluşturan akne; yağ bezelerinin hastalığıdır. Akneyi asıl oluşturan zemin yağ sentezinin fazla olması nedeniyle gelişen siyah ve beyaz noktalardır. Biz bunlara komedonlar diyoruz. Bunların üzerine bakterilerin eklenmesiyle sivilce gelişir.

Sivilce Hakkında Yanlış Bilinenler

Yağlı yemek, kuruyemiş, çikolata yemek sivilceyi artırır. Yiyeceklerle sivilce arasında bilimsel olarak gösterilmiş bir veri yoktur. Elbette fast food yemek, sağlıksız beslenmek sivilceleri olumsuz etkiliyor. Fakat sivilcenin nedeni olarak beslenmeyi gösteremeyiz. Ancak sağlıklı beslenmek tüm sağlığımız için olduğu gibi cilt sağlığımız için de faydalıdır.

Güneş sivilceye iyi gelir. Biraz güneş, vitamin D tüm sağlığımız için iyidir. Ancak yanacak kadar güneşlenmek ve sivilcelerin güneşle geçeceğine inanmak son derece yanlıştır. Aksine lekelerin ve sivilcelerin daha kötü olmasına neden olabilir.

Sivilce temiz olmamaktan oluşur. Sivilce, yağ bezi hastalığıdır. Aşırı yağ sentezlenmesi ile oluşur. Elbette iyi temizlenmeyen, iyi yıkanamayan bir ciltte sivilceler kötüye gider, çoğalır. Ancak sivilceli hastalara baktığımızda çoğunlukla sivilcesiz insanlara oranla sivilceleri geçsin diye yüzlerini daha fazla yıkadıklarını görmekteyiz.

Tonik sivilceye iyi gelir. Aksine tonik cilt üzerindeki yağı tamamen alacağı için daha fazla yağ sentezlenmesine yol açabilir. Doktorun önerisi olmadan tonik kullanmamak çok daha iyi olacaktır.

Keselenmek sivilceye iyi gelir. Sivilce tedavisi komedonların tedavisiyle başlar. Yani dış yüzeyi keselemekle sivilce düzelmez. Aksine ciltte tahriş ve negatif basınçla sivilcelerin artışına neden olabilir.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Sivilcenin radikal tedavisi, sivilce zeminini oluşturan komedonların temizlenmesiyle ve bu aşırı yağ sentezinin kontrol altına alınmasıyla mümkündür. Ben kliniğimde akne şikayeti ile başvuran hastalarıma önce derin bir cilt temizliği yapıyorum. Yüzdeki akne zeminini oluşturan siyah ve beyaz yağ butonları, komedonlar temizlenir ve üzerine hasta için uygun olan kimyasal peeling solüsyonu ile peeling yapılır. Ardından ‘’Altın İğne Radyofrekans’’ tedavisi ile yağ sentezi kırmızı yüz, yüzdeki enflamasyon ve aşırı yağ sentezi kontrol altına alınır.

Her hasta için uygun olan yüz yıkama jelleri, topikal krem tedavileri ve gerek varsa antibiyo terapilerle tedavi tamamlanır.
Sivilce izi tedavisi için kliniğimizde en çok kimyasal peeling ve Altın İğne Radyofrekans Lazer Tedavileri kombine olarak kullanılmaktadır. Böylece hem sivilce hem de sivilcenin neden olduğu izler birlikte ve çok etkili bir şekilde tedavi edilmiş olur.

SİVİLCE VE SİVİLCE İZLERİNDE KULLANILAN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Altın İğne Radyofrekans

Akne ve akneye bağlı oluşan derin izlerin ve boşlukların tedavisinde inanılmaz sonuçlar veren çok etkili bir tedavi yöntemidir. Hastanın yüzünde hiçbir soyulma olmaması, kişiye özel başlıklar kullanılması, yaz mevsiminde dahi yapılıyor olması sivilce izi tedavisinde Altın İğne Radyofrekans yöntemini çok üstün kılmaktadır.

Kimyasal Peeling

Sivilceyi oluşturan esas kaynak yüzde bulunan siyah ve beyaz noktacıklar yani komedonlardır. Dolayısıyla esas akne tedavisi bunların temizlenmesiyle olacaktır. Komedonlar çıkarıldıktan sonra yüze uygulanacak uygun kimyasal peeling işlemiyle akne tedavisinin esas basamağı tamamlanmış olur. Akne ve akne izlerinin tedavisinde kimyasal peeling yöntemi ilk seçeneklerdendir. Kimyasal peeling; akne ve izlerini tedavi ederken; hem cildi gençleştirir, gözenekleri sıkılaştırır, renk düzensizliklerini dengeler, hem de yeni akne çıkışlarını engeller. Sivilce tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Fraksiyonel

Özellikle akneye bağlı oluşmuş derin izlerin ve inatçı aknenin tedavisinde çok etkili bir tedavidir. Kış mevsiminde sivilce ve sivilce izlerinin tedavisinde uygulanan Fraksiyonel Lazer işlemi, zorlandığımız şiddetli akne ve çok derin izlerin tedavisinde oldukça etkili ve efektif bir tedavi yöntemidir.

01/12/2019
Paylaş: