Estetik Dergisi

TÜRKİYE'NİN FRANSIZ ASKI EĞİTMENİ OP. DR. CEM PAYASLI

TÜRKİYE'NİN FRANSIZ ASKI EĞİTMENİ OP. DR. CEM PAYASLI
 

TÜRKİYE’NİN FRANSIZ ASKI EĞİTMENİ OP. DR. CEM PAYASLI
Türkiye, “Fransız yüz askısı” estetiğini Seda Sayan’la tanıdı. Gençleşmek için bu yöntemi tercih eden ünlü sanatçı, kendini işin uzmanına; Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Payaslı’ya teslim etti. Dr. Payaslı ile aynı zamanda eğitmeni olduğu Fransız yüz askısı yönteminin detaylarını konuştuk.
Şu sıralar estetik alanında çok popüler olan Fransız askısının yüz gençleştirme amacıyla uygulandığını belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Payaslı, işlemin detayları hakkında şu bilgileri verdi: “Yüz gençleştirme hedefiyle uygulanan birden fazla yöntem var. Medikal estetik uygulamalarından yüz askısına, yüze yağ enjeksiyonundan yüz germeye dek geniş bir yelpazede operasyonlar yapılıyor. Fransız yüz askısı ise ‘ameliyatsız yüz germe’ olarak literatürde yerini aldı. Klasik yüz germeye nazaran kesi olmadan yapılan, daha hızlı ve daha az komplikasyona sahip bir uygulama bu. ‘Fransız askı’ olarak tabir edilen, kırçıllı dokuya sahip ipler sayesinde yüz bölgesindeki elmacık, gıdı, çene, kaş, boyun gibi bölgeler daha ön plana çıkarılıyor, sarkan derinin yukarı doğru toplanması hedefleniyor. Askı uygulamasıyla birlikte aynı zamanda uygulama alanında kolajen dokusu üretimi de tetikleniyor.”
SARKAN DOKUNUN ESKİ KONUMUNA
GETİRİLMESİNİ MÜMKÜN KILIYOR
Op. Dr. Cem Payaslı, yüz gençleştirme operasyonlarını düşünenlerin Fransız askını neden tercih etmeleri gerektiğini ise şöyle açıkladı: “Çünkü deri altı dokular zamanla çöker. Yağ dokularının yüzün üst bölgesinden alt bölgesine sarkması, yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. O nedenle, bu dokuların orijinal konumlarına yeniden çekilmesini sağlayan bir tedaviyi tercih etmek gerekir. Bazı yüz yağ dokularının erimesi gibi birçok değişimin olması doğru olsa da bu zamanla azalır. Hatta 80 yaşına kadar deri altında, derin ve yüzeysel toplam yağ kütlesinde hafif artış bile olur. Elmacık kemiklerinin çökmesi, çene torbalarının ortaya çıkması, nazolabial çizgileri ve öfke çizgileri esasen erimenin değil sarkma olgusunun sonucudur. Kendinizi ikna etmek için çok basit bir test yapabilirsiniz. Sırtüstü yere uzanın ve yüzünüze bir aynayla bakın. Tüm bu yaşlanma belirtilerinin o zaman neredeyse kaybolduğunu göreceksiniz. Bu, eski yerine gelen doku miktarının ve de yer çekiminin etkisine karşı mücadelenin kanıtıdır. Fransız askı ile gerdirme işlemi, dokunun yeniden eski konumuna getirilmesini mümkün kılmaktadır.”
ÇEKİK GÖZ HATLARINA
KAVUŞMAK İÇİN DE UYGULANABİLİR
Op. Dr. Cem Payaslı, ameliyat süresi ve iyileşme süreci hakkında da şunları söyledi: “Askı uygulamasında, hastanın ihtiyaçları doğrultusunda teknik ve işlem yapılacak bölgeler konsültasyon ile belirlenir. Operasyon, klinik ortamında veya ameliyathanede planlanabilir. Uygulanan ip sayısına ve alanına göre operasyon süresi 30 dakika ila 2 saat arasında değişir. İyileşme süreci yaklaşık 2 hafta iken, optimum sonuçları ise 3 ila 6 hafta arasında gözlemlenebilir.” Dr. Payaslı, Fransız askının hangi amaçlar için uygulanabileceğini de şöyle açıkladı: “Ana amaç yüz gençleştirme iken bu uygulama yüz şekillendirme için de bize olanak sunmaktadır. Daha kalkık kaşlar, daha çekik göz hatları, daha belirgin elmacık bölgesi için de uygulamalar planlanabilir.”
21/11/2021
Paylaş: