Estetik Dergisi

BURUN AMELİYATI ÖNCESİ VE SONRASI Op. Dr. Orhan Alan

BURUN AMELİYATI ÖNCESİ VE SONRASI Op. Dr. Orhan Alan

Burun estetiğinde öne çıkan ve Rinoplasti ameliyatlarını 'Burun Mimarisi' olarak tanımlayan Op. Dr. Orhan Alan ameliyat öncesi ve sonrası hakkında önemli bilgiler verdi.

Bireylerin, burun estetiği ameliyatı öncesi neden bu ameliyatı olmak istediklerini sağlıklı bir şekilde düşünmeleri ve tartmaları, ameliyattan sonra beklentilerini saptamaları ve bunları doktoruyla paylaşması gerekmektedir.

Her burun estetiği ameliyatı, kişinin mevcut burun yapısı, burnunun yüzüyle olan orantısı ve hastanın makul istekleri doğrultusunda, kişiye özel bir planlama ile yapılmalıdır.

Hasta ile ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası süreç hakkında detaylı olarak konuşmak, doktor – hasta arasındaki iletişimi sağlıklı kurmak çok önemlidir.
Bu noktada hastanın beklentileri ve ruhsal durumu hakkında samimi olması, cerrahın ise hasta için mümkün olan sonuçları net bir şekilde anlatması gerekmektedir.

Op. Dr. Orhan Alan, burun ameliyatı öncesi hastalarını ameliyatta kullanılacak olan anestezi ve ameliyat tekniği, ameliyatın yapılacağı ortam, maliyet ve ameliyatın olası riskleri ve diğer konular hakkında aydınlatmaktadır.

Ameliyattan önce hastaların, daha önceden yaşadığı burun tedavisi, burun ameliyatı, varsa solunum güçlüğü ve alerjik konuları cerrahına anlatması, sürekli kullandığı ilaçlar varsa bunları paylaşması, sigara- alkol kullanımı hakkında cerrahını bilgilendirmesi gerekmektedir.

Ameliyatı yapacak olan cerrah ise ameliyattan önce yeme-içme, sigara-alkol tüketimi gibi alışkanlıklar konusunda hastasını uyarmalı, ameliyata nasıl hazırlanması gerektiği hususunda bilgiler vermelidir. Hasta tarafından bu bilgilerin harfiyen yerine getirilmesi, ameliyatın hem hasta hem de cerrah açısından daha rahat ve sağlıklı geçmesini sağlayacaktır.

Op. Dr. Orhan Alan ameliyat öncesi hastalarına, ameliyattan önceki gece uykularını iyi almalarını, kendilerini strese sokmamalarını ve rahatlatmalarını, ameliyata rahat kıyafetlerle gelmelerini, erkekler için bıyıklarını kesmiş olmalarını, bayanlar için küpe, kolye vb. takıları çıkarmış olmalarını ve ameliyattan sonra eve dönerken yanlarında onlara refakat edecek birisinin olmasını tavsiye etmektedir.

Burun tamponları hem nefes alma ve sinüzit ameliyatlarında hem de burun estetik ameliyatlarında çok sık kullanılmaktadır. Bu tamponlar birçok hasta için korkulu rüya olmaktadır. Bunun nedeni, ameliyat sonrası tampon nedeniyle yaşanılan nefes alma problemi ve tampon alınması esnasında yaşanılan ağrılı ve kanamalı süreçtir. Op. Dr. Orhan Alan hastalarını bu sancılı süreçten kurtarmak için kullandığı eriyen tampon ile hastalarını pansuman gibi zaman kaybı ve ağrılı işlemleri minimum süreye indirmektedir. Sıklıkla silikon tampon konulması da gerekebilir. Bu tamponlar kanama riskini azalttığı gibi, hava yollu özel tamponlar olduğu için hasta nefes almaya devam etmektedir.

Ameliyat sonrası
Burun ameliyatından sonraki 2. gün gözdeki morarmaların ve şişkinliğin en fazla olduğu gün olacaktır. Bu durumun hastaları korkutmaması gerekmektedir. Çünkü takribi 1 hafta içinde bu kötü görüntü kaybolacaktır. Burun ameliyatını geçirdikten sonra hastaların günlük yaşantısına dönmesinde hiçbir sakınca görmeyen Op. Dr. Orhan Alan sadece hastalarını ağır aktivitelerden kaçınmaları konusunda uyarmaktadır.

01/03/2019
Paylaş: