Estetik Dergisi

BURUN ESTETİĞİNDE KİŞİYE ÖZEL YAKLAŞIMLAR - Op. Dr. CENK TEKER

BURUN ESTETİĞİNDE KİŞİYE ÖZEL YAKLAŞIMLAR - Op. Dr. CENK TEKER
BURUN ESTETİĞİNDE KİŞİYE ÖZEL YAKLAŞIMLAR
 
Op. Dr. Cenk Teker

 
CENK TEKER Klinik Kurucusu
 
 
Merhaba. Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

 Merhaba. Adım Cenk Teker, 1974 İstanbul doğumluyum. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1997 senesinde mezun olduktan sonra  BEZM-İ ALEM VALİDE SULTAN VAKIF GUREBA EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ’NDE (İstanbul) Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları branşında uzmanlığımı tamamladım. 2001 yılında tamamlanan uzmanlığımla birlikte Kulak Burun ve Boğaz Uzmanı olarak 21 yıldır aktif görev yapmaktayım. Bu süre zarfında hekimliğimin yanı sıra aktif hastane ve sağlık kuruluşu yöneticiliği yaptım. Şu anda uzmanlık dalım olan KBB ile alakalı hizmet vermeye devam etmekteyim.
 
Cenk Teker Klinik ne zaman ve hangi mottoyla kuruldu?

 2021 yılında sihirli bir dokunuş ve bir felsefeyle kuruldu. Yüz harmonizasyonun ön planda bulunduğu kişiye özel belirlediğimiz ve yüz yapısına en uygun burnu hedeflediğimiz bu motto ile kliniğimizde hizmet vermekteyiz.
 
Cenk Teker Klinik olarak hangi estetik işlemleri uygulamaktasınız?
 Cenk Teker Clinic olarak ön planda sunduğumuz Rinoplasti (burun estetiği) estetiğine dair her şeyi kapsayan küçük dokunuşlar, kulak burun boğaz operasyonları  (septoplasti,  timpanoplasti, UPPP, MLS, Tonsillektomi, Adenoid, Gromed), ameliyatlı veya ameliyatsız (fransız askı, dolgu ve botoks) estetik dokunuşlar, yaptığımız işlemler arasındadır.
 
Burun estetiği düşünen hasta adaylarına ne tavsiye edersiniz?

 Burun estetiği düşünen adaylarımız için öncelikle kesinlikle korkmamalarını tavsiye edebiliriz. Çünkü estetik cerrahi sonrasında çok daha şık, güzel ve yüze yakışan bir  görünüm elde edeceklerdir. Tavsiyelerimiz de yola çıkış mottomuz ile yüzde yüz bağdaşacaktır. Her insanın yüz hatttı, cilt yapısı, burun kıkırdak yapısı farklılık göstermektedir. Bu sebeple sabit bir yöntem yerine, birçok yöntem ile birlikte hastamızın yüzüne yakışacak ve sağlıklı nefes almasını sağlayacak en iyi metodu uygulamaktayız. Yirmi yılı aşkın tecrübemin gösterdiği şey, gerçek mutluluk kendini sevmekle başlamakta… Yüzüne dokunduğumuz hastalarımızın geri dönüşlerinde bunu gerçekleştirdiğimizi görüp biz de mutluluklarına ortak olmaktayız.  
 
Ameliyat öncesinde hastalara nasıl bir yol haritası çiziyorsunuz?
 Ameliyat öncesi hastalarımızı ön görüşmeye davet ederek, akıllarındaki tüm soruları cevaplıyoruz. Görüşmelerimizde hastalarımıza photoshop uygulayarak, görsel yaklaşımlarında ortak noktayı yakalamaya çalışıyoruz. Ameliyat öncesi transfer, konaklama, hastane süreçleri ve tetkikler, hastane kalış süresi ve ameliyat ile alakalı gerekli bilgileri sunuyoruz. Ameliyat kararı aldıktan sonra, tarih ve gün belirleyerek hastamızı takip altına alıyoruz.
 
Burun estetiğinde 2022’de en çok talep gören trend nedir?
Burun estetiğinde kadınların tercih ettiği en çok trend olan burunların başında Barbie Nose geliyor. Hastalar hafif kalkık, boy olarak biraz kısa ve tatlı bir kavisi tercih ediyor ve bu buruna yakıştırdıkları isim Barbie Nose olarak biliniyor. Kimi zaman ise Princess Nose olarak da telaffuz ediliyor. Erkek hastalarımızın tercih ettiği en trend burun ise, doğal erkek burnundan yana oluyor. Doğallığı koruduğumuz, genellikle kadınlara oranla daha düz burun sırtının olduğu ve kalkık olmayan burunlar tercih ediliyor. Hastalarımızın yüz hatlarına en uygun ve rahat nefes alabilen burunlar bizim trendlerimiz arasına giriyor. Geliştirdiğimiz Combined Rinoplasti ile burun estetiğinin yanında küçük dokunuşlarla trendleri yakalamaya özen gösteriyoruz.
 
Burun estetiğinde doğal görünümü yakalamak mümkün mü?
 Burun estetiğinde doğal görünümü yakalamak oldukça mümkün. Hastaların burun iskeletini orta hatta getirip, kemik ve kıkırdak dokuya gerekli dokunuşlarda bulunarak yüz hatlarının ölçülerini koruyup doğallığı sağlamaktayız. Doğal burunlar kadın hastalarımızda da erkek hastalarımızda da çok tercih edilenler arasındadır.
 
Burun estetiğinde hangi teknikleri kullanmaktasınız?
 Günümüzde burun estetiğinde açık teknik ve kapalı teknik yöntemleri kullanılmaktadır. Açık teknik burun estetiğinde kullanılan birçok yöntem vardır. Ultrasonik rinoplasti (piezzo), mikrotur yöntemi, bizim geliştirdiğimiz combined rinoplasti yöntemi bu seçenekler arasındadır. Bu yöntem ve teknikleri, hastamızın burun yapısına ve yapılacak işlemlere göre belirlemekteyiz.
 
Rinoplasti kişiye özel tasarlanan bir estetik ameliyat mıdır?
Burun estetiği bizce kişiye özel tasarlanan bir estetik ameliyatıdır. Yüz hatlarına ve uygun ölçülere dayanarak bu oranlar dışına çıkmadan tasarladığımız burunlardan daha olumlu dünüşler almaktayız. Üzerinde durduğumuz rhinophilosophia; işin felsefesini ve aslında kişiye özgü olan yaklaşımlarımızdan bahsetmektedir.
 
Öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İyileşme tam olarak ne kadar sürüyor?
 Burun estetiği öncesinde dikkat edilmesi gereken en önemli kural, ameliyata kadar olan 15 günlük sürede aspirin türevi her hangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanılmamasıdır. Bunun sebebi ise ameliyat esnasında  oluşabilecek kanamayı önlemektir. Revizyon ameliyatlarında ise, ilk ameliyat sonrası en az 1 yılı tamamlaması gerekmektedir ki burun tam şeklini almalı ve kıkırdak/kemik dokusu tam iyileşme göstermelidir. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar ise;
 
*     İlk 1 hafta ameliyat bölgesine su değmemeli,
 *    İlk 3 gün buz uygulaması yapılmalı,
*     Darbelerden burnun korunması,
*     Ağır yük kaldırmaktan kaçınılmalı,
*     Hamam, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durulmalı,
*     Ağır sporlardan ilk 3 ay kaçınılmalı,
*     Baş yüksek kalacak şekilde yatılmalı,
*     İlk 1 hafta ameliyat bölgesine su değmemeli,
 
Hasta adaylarının hayal kırıklığına uğramaması için tavsiyeleriniz ne olur? Ve eklemek istedikleriniz?
Burun estetiği düşünen hastalarımız araştırma yapmadan önce kendi içlerinde ne istediklerini, neden şikayetçi olduklarını, ne ile karşılaşmak istediklerini netleştirmeli ve hekimlerine bu soruları açık ve net bir biçimde iletmelidir. Sorularına tatmin edici cevaplar aldıklarında ve  kafalarında her hangi bir soru işareti kalmadığında gönül rahatlığıyla operasyon sürecini kararlaştırabilirler. Hekimlerin tecrübesi, yaptıkları ameliyatlar kararlarını netleştirmeye yardımcı olabilir.
 
01/09/2022
Paylaş: