Estetik Dergisi

BURUN ESTETİĞİNDE YENİ TEKNİKLER - Doç. Dr. İsa Özbay

BURUN ESTETİĞİNDE YENİ TEKNİKLER - Doç. Dr. İsa Özbay
BURUN ESTETİĞİNDE YENİ TEKNİKLER
 
Doç. Dr. İsa Özbay
KBB Uzmanı
 
 
Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz? 
Ben İsa Özbay, Malatyalıyım. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kulak Burun ve Boğaz hastalıkları ihtisasımı tamamladım. 6 ay Ohio State Üniversitesi’nde Research fellow’ luk yaptım. 2018 yılında doçent ünvanı almaya hak kazandım. Şu an ise kendi muayenehanemde burun estetiği üzerine hizmet veriyorum.
 
Rinoplasti nedir? Kapsamı hakkında bilgi alabilir miyiz?
Rinoplasti, burun estetiği demek. Burun iskeleti üzerinde yapılan değişikliklerle buruna yeni bir şekil verilmesi işlemine denir. Buradaki değişiklikler sadece iskelet üzerinde yapılır, hastanın cilt kalitesi ve cilt tipi değiştirilemez. Hastanın geçmişte aldığı travmalar, burun şeklinde bozukluklar, nefes alma güçlüğü gibi fonksiyonel nedenler ile yapılabildiği gibi, hastanın hiçbir sağlık problemi olmadığı halde kozmetik amaçlı da yapılabilmektedir.

Burun Estetiğinde uygulanan birçok teknik var. Bunlardan bahsedebilir misiniz? 
Burun estetiği açık ve kapalı teknikler ile yapılabilir. Açık teknikte burun alt tarafında bir kesi vardır, kapalı teknikte ise cilt kesisi olmadan içerden yapılan kesiler ile ameliyat gerçekleşir. Bir de kullanılan cihazlara bağlı olarak günümüzde bir takım isimlendirmeler görmekteyiz. Özellikle piezo cihazı ile birlikte piezo burun estetiği terimi de kullanılmaya başlandı. Piezo cihazı kemik dokuya etkili, yumuşak dokuya zarar vermeden ultrasonik ses dalgalarıyla çalışan bir teknik, dolayısıyla daha az morluk daha az ödem ve daha az ağrı görülmektedir, biz de kendi pratiğimizde piezo cihazı ile ameliyatlarımızı yapmaktayız.
 
Kliniğinizde uyguladığınız burun estetiği teknikleri hangileridir ve neden?

Ben kendi pratiğimde açık teknik kullanmaktayım. Ameliyat sahasına daha hakim olunduğunu ve daha iyi sonuçlar aldığımı kendi adıma düşünmekteyim.
 
2021 Burun Estetiği trendleri neler?
Doğal burun estetiği artık daha çok istenmekte, insanlar ameliyat olduğunun anlaşılmadığı, oldukça doğal görünümlü burunlara sahip olma istiyorlar genel olarak.
 
Burun Estetiği olmak isteyen bir hasta adayı sürece nasıl hazırlanmalı?
Öncelikle değişime psikolojik olarak hazır olmalı ve bu ameliyatı bir başkası için değil, kendisi için olmalı. Çalışıyorsa 1 hafta işinden uzak kalacağını bilmeli.
Ameliyat öncesi ne istediğini; nasıl bir burna sahip olmak istediğini iyi düşünmeli ve isteklerini doktoruyla detaylı konuşmalı. Ameliyat öncesi kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmalı ve kronik bir hastalığı var ise şayet ilgili branştan ameliyat olabileceğine dair izin alınmalı.

Kişiye özel Burun Estetiğini nasıl planlamaktasınız? Süreçlerden bahsedebilir misiniz?
Öncelikle kişinin cilt yapısı çok önemli, her cilde her tasarım olmuyor. Kalın derili ise burnun çok küçülemeyeceğini söylüyorum. Hastanın yüz yapısı çok önemli, yüz yapısına uygun nasıl bir burun olacak ise onu detaylı konuşuyorum. Hastanın güzellik algısı ve zevki çok önemli, hastanın isteklerini ayrıntılarıyla dinliyorum ve olabilecekler ile olamayacaklar konusunda detaylı bilgi veriyorum.
 
Revizyon ameliyatları daha mı zor uygulanmakta?
Evet, daha zor uygulanmakta, çünkü önceden kaldırılmış bir cilt olduğu için fibrosis dediğimiz daha sert ve yapışık bir doku ile karşılaşıyoruz. Önceki ameliyat ile kıkırdak dokusu alındığı için kıkırdak ihtiyacını kaburga ya da kulaktan almak zorunda kalıyoruz, tabii ki bu durumda ekstra bir zorluk oluyor hastalar için.
 
Rinoplasti öncesi ve sonrasında nelere dikkat edilmelidir?
Öncesinde kan sulandırıcı bir ilaç almamış olması gerekiyor, yoğun bir stres altında ameliyata girmemesi lazım. Hastanın psikolojik olarak ameliyata hazır olması gerekiyor.
Ameliyat sonrasında verilen ilaçları düzenli kullanması çok önemli. Hasta sigara içmemeli, yaz dönemlerinde özellikle kiraz gibi kan sulandırıcı yiyeceklerden uzak durmalı. Tansiyon yükseltecek aktivitelerden uzak durmalı, güneş maruziyeti olmamalı, güneşe çıkarken de güneş kremi kullanmalı, 3 ay güneş gözlüğü takmamalı, gözlük takıyorsa da lens kullanmalı.

Son olarak eklemek istedikleriniz?
Rinoplasti ameliyatı düşünen hastaların takıntılı olmaması gerekir, mükemmel ya da kusursuzluk gibi beklentilerin gerçekçi olmadığını bilmesi gerekir. Simetri hastalığı olanların, psikolojik sorunları olanların, burun ameliyatı ile hayatında somut değişiklik olacağını düşünenlerin bu ameliyatı olmalarını pek önermiyorum. Bir başkasının burunu ile değil de kendi burunlarının önceki haliyle burunlarını kıyaslamaları gerektiğini söylemek isterim. Önemli olan şeyin ise kendimiz ile barışık olmamız gerektiğini ve asıl mutluluğun bu şekilde elde edileceğini belirtmek isterim.
 
Teşekkür ederim.
 
27/08/2021
Paylaş: