Estetik Dergisi

DUDAK ESTETİĞİNDE DOĞAL GÖRÜNÜM - Op. Dr. Ebru Şen

DUDAK ESTETİĞİNDE DOĞAL GÖRÜNÜM - Op. Dr. Ebru Şen
 
Dudaklar da gözler gibi karşımızdaki insanda dikkatimizi çeken, kişiyi dinlerken odaklandığımız organlardır. Dudakların şekli, kalınlığı, yapısı tüm yüzün çekiciliğini önemli ölçüde etkiler. Dudakların kendi şeklinin güzelliği kadar yüzle uyumu ve dudak çevresinin durumu da çok önemlidir.
 
Doğal bir dudak nasıl olmalıdır?
 
Tüm yüzle uyumlu, kendi taşıması gereken güzellik normlarını taşıyan, simetrik, dolgun, dışa dönük dudaklar doğal ve güzeldir.
 
Peki, güzel dudak nasıl olmalıdır?
 
Üst dudak alt dudaktan bir miktar ince olmalı, oranın 2/3 gibi olması idealdir. Dudak deri geçişi, dudak kalbinde yer alan Eros yayı da denilen hat belirgin olmalı. Vermilion yani kırmızı pembe kısım simetrik ve dışa dönük olmalı. Üst dudakta kenar tüberküller yani yuvarlak dolgunluk alanları, alt dudakta ortadaki tüberküller belirgin olmalı. Yandan bakışta üst dudak alt dudağın 1-2 mm önünde olmalı ama kesinlikle daha fazla değil.
 
Dudağın kendi başına güzelliği yeterli mi?
 
Güzel dudaklara sahip olmak harika ama dudağın tüm yüzle uyumu çok önemli. Altın oran dudak ve çevresinde de baş kahraman. Burun-dudak arası deri mesafesi, çene boyutu, çenenin önde ya da geride oluşu, alt yüzün tüm yüzle orantısı, yaş almayla ortaya çıkan nasolabial oluk ve marionette oluklarının varlığı ve derinliği, dudak köşesinin pozisyonu, dudak üstü çizgilerin varlığı, dişlerin dizilimi ve boyutu, gülüş esnasında diş etinin ne kadar göründüğü gibi faktörler dudak çevresi estetiğinde oldukça önemlidir.
 
Çene boyutunun ideal olduğunu nasıl anlarız?
 
Üst-orta-alt yüz uzunluğu ideal bir yüzde eşittir. Ayrıca burun tabanı ağız açıklığı mesafe ile ağız açıklığı çene ucu mesafenin oranı 1/2 olmalıdır. Yandan bakışta da burun yüksekliği ile orantısı bize yön verir. Tüm bu parametrelerle çenenin boyutu değerlendirilebilir. Hyaluronik asit dolgular ve çene implantları ile küçük ve geride olan çene büyütülebilir. Bu sayede alt yüz boyutu düzenlenir.
 
Dudak- Burun arası mesafe nasıl olmalıdır?
 
Çene ve dudak kadar, üst deri dudak mesafesinin boyutu da oldukça önemli. İdeali 12-15 mm. uzunluğunda olmasıdır. Yine burada da altın oran önemli. Hedeflenen uzunluk kişinin kendi yüzüyle uyumlu ölçülerde olmalı. Bu mesafe genetik olarak uzun olabileceği gibi, yaş almayla da uzayabilir. Tedavide Liplift yani dudak kaldırma cerrahisi uygularız.
 
Liplift’e başka hangi nedenlerle ihtiyaç duyarız?
 
Dudaklarımız aşağı dönükse, dolgu ile tedavi edilemiyor hatta dolgu yapıldığında öne uzuyorsa,
kadınlarda ön 4 kesici dişin görünmesi gerekir, dişlerin boyutu normal olmasına rağmen dişler görünmüyorsa lipliftle tedavi edilir.
 
Dudak ve çevresindeki yaş almayla oluşan değişimler nelerdir?
 
Yıllar içinde kollajen, elastin sentezi ve derinin su tutma kapasitesi azalır. Güneş ışığı ve kullandığımız kozmetiklerin de etkisiyle deri kalitemiz azalır. Tüm bu değişimler deride kırışıklık, sarkma, lekelenme ve kuruluk olarak döner.
Deri altı yağ dokusu biz yaş aldıkça küçülür, bu da yüzün desteğini kaybetmesi ve sarkmasına neden olur.
Sarkan yüz dudak kenarını aşağı çeker, dudak köşesinden çeneye uzanan marionette oluğu derinleşir bu da üzgün, mutsuz bir görünüme neden olur.
Burundan dudak kenarına uzanan nasolabial oluk derinleşir, yaşlı ve mutsuz görünüm oluşur.
Üst dudakta dikey uzanan barkod çizgileri ortaya çıkar.
Tüm bu değişimler hyaluranik asit dolgularla tedavi edilebilir.
 
Dudak dolgusu kaç ml. olmalıdır?
 
Dolgu işlemleri nereye yapılırsa yapılsın kişiye özeldir. Miktar dudağın ihtiyacı ve hastanın beklentisi yönünde belirlenir. Bir kişi ya da bir dudak için 0,5 ml yeterliyken, başka birisi için 2 ml gerekebilir.
 
Dudakta en güvenli dolgu ürünü nedir?
 
Dudaklar yumuşak dokulu organlardır bu yüzden seçilen dolguların kıvamı önemli. Çok hareketli yapısı nedeniyle sert, dudak hareketlerini bozacak kalıcı dolgu uygulamalarından kaçınmak şarttır. Kendi vücudumuzda var olan bir şeker molekülü olan Hyaluronik asit dolgular güvenlidir. Eritici enzim vücudumuzda vardır ve maddeyi tanır, zaten bu sebeple zamanla erir. Dolgu gibi eritici enzim olan hyaluronidaz da var olan ürünlerden. Bu sayede oluşabilecek bir asimetri, hoşa gitmeme durumu rahatlıkla düzeltilebilir.
 
Dudak dolgusu uygulamasının doğallığını ne sağlar?
 
Kullanılan ürünün yapısı, kalitesi, uygulanan derinlik ve uygulayıcının zevki…
 
Ben ince yapılı, yumuşak hyaluronik asit dolguları yüzeysel uygulamayı tercih ediyorum. Dudak kontörünü belirginleştirmek, üst dudakta kenar kıvrımları doldurmak, altta orta 1/3 lük kısmı doldurmak, parabolik birbiri içine puzzle gibi giren kıvrımlar oluşturmak dudağı ideal güzellik normlarına getirir.
Kas içi uygulamalar dudağı hatta deriyi şişirir, dudak hareketlerini bozar. Kas dolarsa ağız konuşurken O ve U harflerini söylerken yayılır uzar. Bu sebeple mukoza altı, kas üstü plana dolgu uygulanmalıdır. Her yere eşit değil, belli noktaların belirgin olması sağlanmalıdır. Mesela üst dudak ortası şişirilirse ördek dudak kaçınılmaz oluyor. Ya da alt dudak kenarları şişirilirse genişlemiş yapay bir görünüm ortaya çıkıyor.
 
19/05/2021
Paylaş: