Estetik Dergisi

GENİTAL ESTETİKLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZ - OP. DR. FEYZA AĞACA GÜLER

GENİTAL ESTETİKLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZ - OP. DR. FEYZA AĞACA GÜLER
GENİTAL ESTETİK HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Op. Dr. Feyza Ağaca Güler

 
Genital Estetik son zamanlarda talebin hızla arttığı bir alan olarak son derece ilgi görmekte. Tabu sayıldığı için üzerinde konuşulmayan ve bu nedenle de yaşanan birçok sıkıntıya rağmen çözüm aranmayan zamanları geride bıraktık. Bunu değerli doktorlarımızın yaptığı röportajlarla hasta bilgilendirme yazılarına borçluyuz. Bu konuda merak edilenler ile ilgili çok değerli hocalarımızdan kadın doğum uzmanı Op. Dr. Feyza Ağaca Güler ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. 

ÖNCELİKLE SİZİ KISACA TANIYABİLİR MİYİZ?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2005 yılında mezun oldum. Tıp Fakültesi Eğitimimde cerrahiye olan ilgimin yoğunluğu, gebeliğin mucizevi gelişimi ve doğumdan dolayı kadın hastalıkları ve doğum ihtisasına yöneldim. Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’nde oldukça yoğun bir ihtisas programını tamamladım. 2014 yılından itibaren İzmir’de çeşitli özel hastanelerde görev aldıktan sonra, hasta ve danışanlarıma daha kaliteli hizmet vermek ve branşımda üst ilgi alanım olan genital estetik cerrahileri, kozmetik jinekoloji, cinsel danışmanlıklar, minimal girişimsel cerrahiler alanında yoğunlaşmak amacıyla 2020 yılında kendi kliniğimi kurdum.

GENİTAL ESTETİK İŞLEMLER NEDİR?

Kadınlarda genital estetik işlemler; dış genital bölgede bulunan labiumlar, klitoris, vajina girişi ve vajinayı kapsayan hem estetik hem eş zamanlı fonksiyonel amaçlı yapılan ameliyat ve ameliyatsız kozmetik uygulamaların tamamını oluşturmaktadır. Tüm dünyada ve Türkiye’de diğer branşlarda olduğu gibi, jinekolojide de hızla  gelişen uygulamalar, teknolojiyi de içine katarak ameliyatlı ve ameliyatsız seçeneklerimizi arttırdığı için yüz güldürücü sonuçlara ulaşıyoruz.

GENİTAL ESTETİK İŞLEMLER HANGİ PROBLEMLERİN GİDERİLMESİNDE KULLANILMAKTADIR?

Genital estetik işlemlere ihtiyacı geniş bir spektrumda değerlendirebiliriz. Öncelikle fonksiyonel problemlerden başlarsak; vajinada gebelik ve doğumlar, iri bebek doğurma öyküsü ve maalesef geçen zamanın önlenemez etkisinin dokuda bıraktığı kollajen kaybına bağlı genişlemeler, cinsel ilişki sırasında partneri hissedememe ilişkiden alınan hazzın azalmasına sebep olmaktadır. Sağlıklı ve tatminkar cinsel hayatın kişinin beden ve ruh sağlığı üzerindeki etkisini göz önüne aldığımızda, yaşanan sorun bir noktaya geldiğinde kişiyi çözüm arayışına itmektedir. Ayrıca yine vajinal deformasyonun sebep olduğu hem cinsel ilişki hem günlük hayatta istemsiz ve kontrolsüz vajinal gaz çıkışı kişiyi ilişkiden uzaklaştıracak kadar yoğun olabilmekte ya da sosyal hayatında zor durumda bırakabilmektedir. Labiumların (dış genitalde iç dudaklar) sarkması, dış dudaklardan daha uzun olması özellikle vajen girişini kapatması tekrarlayan vajinal ve idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olmakta, ilişkide vajinal girişi kapatarak ağrılı ilişkiye sebep olabilmektedir. Görünüşün bu şekilde oluşu, asimetriler günlük hayatta özellikle dar kıyafet ve mayo ile göze çarpan bir şişkin alan oluşturarak kişiye rahatsızlık vermektedir. Yine kişinin cinsel hayatta özgüven eksikliğine sebep olabilmektedirler.

GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ İLE İLGİLİ CERRAHİ (AMELİYATLI) İŞLEMLER NELERDİR?

En sık uyguladığımız işlemler vajinoplasti ve labioplasti ameliyatlarıdır.
Vajinoplasti ameliyatı; varsa eşlik eden komşu organ (idrar torbası, bağırsaklar) fıtıklaşmaların onarılarak, bölgenin bağ dokusundan itibaren kat kat onarılarak vajinanın daraltılması işlemidir.
Labioplasti ise; dış genitalde iç dudak kısımlarının estetik, iz bırakmayacak şekilde kısaltılması, küçültülmesi, sarkan buruşuk olan dokunun çıkartılması ameliyatıdır. Çoğunlukla eş zamanlı bir şekilde klitoris üzerinde yoğun toplanmış olan hem görünüş nedeniyle kişiyi rahatsız eden, hem de cinsel uyarılmada zorluk yaratan dokunun çıkartılarak estetik restorasyonun yapılması amaçlanan klitoroplasti ameliyatını da uygulamaktayız.

GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ İLE İLGİLİ AMELİYATSIZ İŞLEMLER NELERDİR?

Son yıllarda özellikle kişilerin yoğun çalışma hayatları ve sosyal hayata dönüşün hızlı olması nedeniyle ameliyatsız çözümlere ilgi de artmakta. Bu noktada fraksiyonel karbondiyoksit lazer işlemi ön plana çıkmaktadır. Lazer uygulamaları ile yaklaşık 20 dakikalık ağrısız uygulama, kişide özellikle anatomik bütünlük bozulmamış ise ilk seanstan itibaren vajinal daralma, sıkılaşma sağlayan ve vajinada kollajen üretimini tetikleyen hızlı bir vajinal rejuvenuasyon, gençleştirme, yenileme işlemidir. Lazer uygulamasını vajinal kuruluk probleminin çözümünde, tekrarlayan mantar enfeksiyonun tedavisinde de yaygın olarak kullanıyorum. Cinsel isteksizlik fiziksel sebeplere bağlı olduğunda çözümünde PRP (platelet rich plasma) ile vajinada g noktasının uyarılmasını arttırmak için O-shot, yine aynı amaçla dolgu maddeleriyle yaptığımız G-shot uygulamalarından oldukça fayda görüyoruz. Genital bölgede kararmalar için uyguladığımız lazer, mezoterapiler ve PRP uygulamaları da yine ameliyatsız işlemlerimizden.

EN SIK TALEP ALDIĞINIZ VE UYGULADIĞINIZ İŞLEMLER HANGİSİDİR?

Labioplasti ve Vajinoplasti’nin hem cerrahi hem lazer yardımıyla sıkılaştırma işlemleri en sık uyguladıklarım. Özellikle genç yaş grubunda 18 yaşından itibaren labioplasti ağırlıklı iken, 30 yaş sonrası öncelikli vajinoplasti, lazerle vajinal sıkılaştırma ve dolgu, PRP, labioplasti talepleri artıyor.

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ?

Genital Bölge Estetiği’ni eskiden konuşulmayan ve bilinmez bir konu iken, bu denli bilgi talebinin artmasıyla birlikte aslında kadınların bedenlerine bir bütün olarak bakmaya başladığını göstermesi açısından çok önemli buluyorum. Vücudun diğer bölgelerindeki estetik istemlerinden farklı olarak, kadınlar sadece kendisi için gerek görünüm gerek fonksiyonel olarak rahatsızlık duydukları, özgüvenlerini azaltan veya cinsel hayatında zamanla azalan hazzı arttırmak için estetik işlemlere yönelmekte. Genital Estetik alanında zamanla değişimin getirdiği problemlere çözüm aranması ve bu noktada daha iyisi ve güzeli için çalışmak gerçekten keyifli. Sizlere de bu konuda bilinçlenme adına yapmış olduğunuz çalışmalar ve bu keyifli röportaj için teşekkür ederim.
 
21/02/2023
Paylaş: