Estetik Dergisi

GENİTAL ESTETİKLE ÖZGÜVENİNİZİ YÜKSELTİN - Op. Dr. İLKAY TOPALOĞLU

GENİTAL ESTETİKLE ÖZGÜVENİNİZİ YÜKSELTİN - Op. Dr. İLKAY TOPALOĞLU
 Merhaba, sizi tanıyabilir miyiz?
Op. Dr. İlkay Topaloğlu. Medicana İzmir hastanesinde  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Genital Estetik ve Kozmetik Cerrahi nedir?
Genital estetik, kadınlarda cinsel bölgedeki şekil bozukluğunu ve dış görünümü beğenmeme durumunda yapılan operasyondur. Estetik operasyonlar genellikle dış görünüm için yapılsa da, günümüzde vajinal estetik yaptıranların sayısında artış olmuştur. Cinsel hazzı arttırmak için yapılan operasyon, kişilerin kendilerini psikolojik olarak iyi hissetmesine neden olur. Kadınların kendilerini güzel hissetmek istemesi, tabuların baskısından kurtulma isteği onların bu tür operasyonlara yönelmesine sebep olmuştur. Vajinal estetiğin yapılmasıyla, kadının kendine duyduğu özgüven artacak, kendini iyi hissetmesi ve yaşadığı cinsel ilişkiden zevk alması sağlanacaktır. Yapılacak operasyonla kadının mutsuz olması engellenecek, kendini daha güzel ve çekici hissedecektir.

Genital Estetik işlemler hangi problemlerin çözümü için yapılır ?
  • Bazı kadınlarda doğuştan küçük dudakların asimetrisi farklıysa estetik yapılmalıdır.
  • Kadınların doğum sonrasında vajinada oluşan kalıcı esneme, yani sarkma nedeniyle yapılır.
  • Dudaklar fil kulağı gibi geniş yüzeyli olursa estetik uygulanabilir.
  • Bazı zorlu doğumlarda vajina girişine uygulanan kesi sebebiyle, cinsel ilişkide sıkıntı ve haz duygusu engellendiğinde yapılır.
  • İdrar kesesi ve rektumun sarkması durumlarında, cinsel fonksiyon bozukluğu ve idrar kaçırma sorunları oluşabilir. Bu durum rahim sarkması sebebi olabilir. Bu nedenle Genital estetik yaptırılabilir.
 Genital bölge estetiği ile ilgili ameliyatlar nelerdir?
-Labioplasti (İç ve dış dudak estetiği)
 
-Klitoris Üzeri Katlantıları Düzeltme Operasyonları (Klitoral hudoplasti)
 
-Ameliyatla Vajina Daraltma (Vajinoplasti)
 
-Genital bölge beyazlatma (Lazerle genital renk açma)
 
-G noktası Büyütme (G spot augmentasyon)
 
-Lazerle Vajina Yenileme, Sıkılaştırma (Lazer vajinal rejuvenasyon)
 
-Lazerle Dış Genitalya Sıkılaştırma (Lazerle genital bölge sıkılaştırma)
 
-Radyofrekans ile vajina ve dış genital bölgenin yenilenmesi
 
-Büyük dudaklara dolgu (Labia majora enjeksiyonları)
 
-Büyük dudakların ameliyatla küçültülmesi (Labia majora estetiği)
 
-Kızlık Zarı Onarımı – Dikimi (Himenoplasti)
 
-Pubis Tepesi Estetiği (Puboplasti- Venüs Estetiği)
 
-Lazerle Vajina İçi Cilt Katlantısı Oluşturma (Lazerle Vajinal Rugasyon)
 
-Genital Bölge Radyofrekans Uygulamaları (Orgazm fonksiyonunu sağlamak amaçlı) genital estetik müdahale veya ameliyatları içinde yer alır.
 
Son yıllarda lazer ile genital estetik uygulamaları oldukça popüler hale gelmiştir. Özellikle CO2 Fraksiyonel lazer ile vajina gençleştirme – sıkılaştırma- daraltma işlemleri (‘Laser vaginal rejuvenation’), vajinoplasti ameliyatlarına bir alternatif haline gelmiştir.
 
Viveve vajinal radyofrekans ve Thermiva radyofrekans ile vajinal daraltma da cinsel haz ve orgazm tedavileri amaçlarıyla yapılan son teknolojiler arasındadır.

Genital bölgeye yapılan ameliyatsız işlemler nelerdir?
1- Lazer Tedavisi
Gerekli cerrahi düzenlemeler yapıldıktan sonra lazer ile sıkılığını kaybetmiş dokuları yeniden gençleştirmek mümkündür. Gevşemiş dokuları sıkılaştırmak için kullanılır. Ameliyat sonrası 6-8 hafta kadar cinsel ilişki yasaktır. Aksi durumlar yeniden açılmaya ve deformasyona neden olur. Bu nedenle cinsel perhiz katı olarak uygulanmalıdır.
2-G Noktası Büyütme
 
3-Vulva Bölgesine Liposuction
 
4-Genital Bölge Renk Açma gibi işlemler yapılmakta
 
  Kadınlar Genital Estetiğe neden ihtiyaç duyarlar?
Yaşadıkları estetik ve fiziksel kaygılar cinsel hayatlarının etkilenmesine sebep olur. Cinsel organın zaman içinde deforme olması, biçiminin bozulması, renginde olan değişim sebebiyle yaşadıkları huzursuzluktan dolayı, cinselliği yaşamaktan geri kalırlar. Sağlıklı bir cinsel yaşam için önce kadının cinsel bütünlüğünün tam olması; kendini daha güzel ve çekici hissetmesi önemlidir.
 
 
En çok talep edilen Genital Estetik Uygulamaları nelerdir?
Tüm dünyada ve ülkemizde en sık yapılan Genital Estetik ameliyatları iç dudakların küçültülmesi ve asimetrisinin giderilmesi anlamına gelen labioplasti ve vajinanın daraltılması anlamına gelen vajinoplastidir. Sıklıkla yapılan diğer Genital Estetik ameliyatları; vulva beyazlatması, G noktası enjeksiyonu, lazerle vulve ve vajinaya yapılan uygulamaları kapsar.
 
Hangi yaş aralığına uygulanır ?
 Türkiye’de estetik cerrahi en çok 40 yaş altı kadınlardan ilgi görüyor. Tabii ki talep edilen estetik operasyonlar yaşa göre değişiklik gösteriyor. Güzellik algısının gitgide önem kazanmasıyla özellikle genç bayanlar estetik cerrahiye daha sıcak bakıyor. 
 
Estetik cerrahi işlemlere toplumun bakış açısının değişmesi ve tekniklerin gelişmesi ile önümüzdeki yıllarda her yaş grubunda talebin daha da artacağı öngörülüyor.
 
İşlem sonrası iz kalma ya da iç çamaşırı, mayo giyildiğinde belli olur mu?
 Genital estetikte amaç; işlem sonrası iz kalmaması ve dışardan belli olmaması. O nedenle kesinlikle ne iç çamaşırı ne mayo ile operasyon geçirdiği belli olmaz. Genital bölge daha estetik bir görünüme kavuşur.
 
19/10/2021
Paylaş: