Estetik Dergisi

GENİTAL ESTETİKTE 20'Lİ YAŞLARA DÖNMEK İSTEMEZ MİSİNİZ? - OP. DR. MEHMET BEKİR ŞEN

GENİTAL ESTETİKTE 20'Lİ YAŞLARA DÖNMEK İSTEMEZ MİSİNİZ? - OP. DR. MEHMET BEKİR ŞEN
GENİTAL ESTETİKLE 20’Lİ YAŞLARA DÖNMEK İSTEMEZ MİSİNİZ?

Op. Dr. Mehmet Bekir Şen

Genital Estetik, kozmetik cerrahi hakkında merak edilenler hakkında bilgi almak üzere, Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile bir araya geldik ve sizler için keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Merhaba, sizi tanıyabilir miyiz?
 
Ben Op. Dr. Mehmet Bekir Şen. Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yüksek onur derecesiyle mezun oldum. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı ihtisasımdan sonra İngiltere, Amerika ve Dubai’de bulunarak Genital Estetik ve Kozmetik Jinekoloji üzerine bilgi ve kültürümü artırmak amacıyla üst ihtisas eğitimleri aldım. Londra’da yaşadığım dönemlerde ayrıca Sağlık Turizmiyle ilgili çalışmalarımı devam ettirdim. Vajinoplasti (vajina daraltma), Kadın Genital Estetiği gibi spesifik alanlarda çalışmalarım amacıyla bulunduğum yurtdışından, evlilik nedeniyle tekrar Türkiye’ye döndüm. Şu anda Antalya’da Kadın Genital Estetiğiyle ilgili spesifik olarak çalışmalarımı yürüttüğüm, yurtiçi ve yurtdışından hastalarımızı misafir ettiğimiz, son teknolojik donanımla kurduğumuz 3 katlı  kliniğimizde hizmet vermekteyiz.
 
Bu alanda kısa sürede ivmeli bir başarı yakaladık. Sabır, çalışma ve disiplin ile birlikte vicdan, özen ve bütünsel yaklaşımla bir iş yaptığınızda başarı da kaçınılmaz oluyor. Bilgi, eğitim ve tabi ki tecrübe ise bütünün en önemli parçalarını oluşturuyor. Özen, sorumluluk bilinci ve zevk sahibi olmanın kişinin hayata bakış açısı ve yaşamı seçiş biçimiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Kliniğimde uluslararası üst düzey kaliteli bir hizmet vermemdeki en önemli sebep de budur.
 
Mecburi hizmet dönemlerimde ülkemizin tıbbi imkanlarının neredeyse hiç olmadığı şehirlerde bile, ilkleri gerçekleştirmek ve kadınların hayatlarını değiştirecek zor vaka tedavileri insanın tecrübesine ayrı tecrübe katıyor. Maneviyatını pekiştiriyor. Tüm bunlar için çok mutluyum.
 
Ayrıca ülkemize sağlık turizmi kapsamında yabancı hastalarımıza da Bakanlığımızın akredite ettiği sağlık turizmi yetki belgesi olan kliniklerden biriyiz. Bu sebeple yurtdışından da hatırı sayılır bir hasta portföyümüz var.
 
Evliyim ve iki erkek çocuk babasıyım. Eşim Akdeniz Üniversitesi Göz Hastalıkları bölümünde göz onkolojisi profesörü. Mars ve Atom isminde 2 de köpeğimiz var.
 
 
Genital Estetik &Kozmetik Cerrahi nedir?
 
Genital Estetik; kadın genital bölgesine estetik amaçlı veya sağlık amaçlı yapılan invazif veya non-invazif bir takım düzeltme operasyonlarını içeriyor. Kozmetik ve estetik amaçlı genital bölgeye yapılan uygulamalar da yine bu işin bir parçası.
 
Kadınlar aslında genital estetiği sadece kozmetik amaçlı yaptırmıyor. Sık vajinal enfeksiyon, sistit, kronik mantar enfeksiyonları gibi sağlık problemlerinden tutun da ilişki esnasında bolluk hissi, genişleme hissi, hava-gaz sesi çıkması, aşırı kayganlık hissi gibi şikayetler de genital estetik için birer sebep olabiliyor. Bazen de özgüven eksikliği veya utanma duygusu gibi uzun yıllar yaşadıkları psikolojik problemlerden dolayı estetik yaptırmaya karar veriyorlar.
 
 
Genital Estetik İşlemler hangi problemlerin çözümü için yapılmaktadır?
 
Sadece kozmetik kaygılar değil, özgüven eksikliği gibi psikolojik problemlerden tutun da sık enfeksiyon, sık mantar problemi hatta sık sistit bile bazen genital estetikle çözülebiliyor. Burada sadece ameliyat uygulamaları yok. Son teknoloji A sınıfı lazer cihazlarını da bu işlemlerde artık kullanabiliyoruz. Özellikle lazerle vajina daraltma, lazerle idrar kaçırma, lazerle beyazlatma tedavileri sık yaptığımız prosedürlerden.
 
Genital Bölge Estetiği ile ilgili yapılan ameliyatlar nelerdir?
 
En sık yaptığımız operasyonlar;
Vajinoplasti , Labioplasti, Barbie Vajina Estetiği, Bikini bölgesi estetiği, Orgazm aşısı, Beyazlatma gibi işlemler. Tüm bunlar aynı seansta da yapılabiliyor. Burada önemli olan hastaya uygun olan tedavi planının çıkarılmasıdır. Kısaca bahsedecek olursak;
 
Vajinoplasti (Vajina Daraltma) işlemi, ortalama 1 saat gibi bir sürede ağır bir genel anestezi almadan klinik ortamda yapılabilen bir işlemdir. İşlem sonrası 2-3 saat dinlendikten sonra hastayı taburcu ediyoruz. Hasta 2 gün sonra normal rutin yaşantısına dönebiliyor. Ortalama 5-6 hafta sonra yara yeri tamamen iyileşmiş oluyor ve ilişkiye girebilecek hale geliyor. En sık vajinasında bolluk hissi, genişleme hissi, aşırı kayganlık hissi, eskisi kadar zevk alamama veya hava-gaz sesi çıkması şikayetleriyle gelen hastalara uyguluyoruz.
 
Labioplasti (İç dudak Estetiği) işlemi, ortalama 40 dk. gibi bir sürede lokal anestezi altında yine klinik ortamda yapılabilen pratik bir ameliyat. İşlem sonrası hasta 1 saatlik dinlenmenin ardından taburcu olabiliyor ve ertesi gün normal rutin yaşantısına dönebiliyor. Ortalama 1 ay sonra yara yeri tamamen iyileşmiş oluyor. Genellikle vajina iç dudaklarında sarkmaları olan kadınlara uyguluyoruz. Genelde sık enfeksiyondan şikayet ederek geliyorlar. Hatta ileri yaşlarda iç dudaklarında yaralanmalar meydana gelebiliyor.
 
Barbie Vajina Estetiği aslında 4 farklı prosedürden meydana gelir. Özellikle yurtdışı hastalarının sıklıkla tercih ettiği operasyonlardan biridir. Günümüzde Türk hastalar da yükselen bir trend halinde bir Barbi’ye dönüşmek için sıra bekliyorlar. Burada labioplastiye ek olarak ihtiyaç halinde klitoris estetiği, perine estetiği ve dış dudak dolgunlaştırma  ile kombine edilerek daha dolgun ve parlak dış dudaklar; ortada ise amaç sadece bir yarık görüntüsü elde ettiğimiz  daha kadınsı ve çekici bir görünüm yaratmak. Aynı seansta vajina daraltma ve beyazlatma da tercihe göre yapılabilir.
 
Monsplasti (Bikini Bölgesi Estetiği); alt karında, bikini bölgesinde bulunan rahatsızlık verici yağ birikiminin bulunduğu tümsekciğin liposuction veya cilt eksizyonu şeklinde alınması işlemidir. İşlem ortalama 1 saat sürer ve bikini bölgesinde bulunan kaba görüntü tamamen gitmiş olur.
 
 
Genital Bölgeye yapılan ameliyatsız işlemler nelerdir?
 
Ameliyatsız işlemlerin başında G noktası büyütme ve klitoris bölgesine orgazmı artırmak amaçlı yapılan hyalüronik asid enjeksiyonları ve prp uygulamaları geliyor. Dış dudakları dolgunlaştırmak için göbek çevresinden alınan yağın dış dudaklara transferini yapabildiğimiz gibi, çapraz bağlı uzun etkili hyalüronik asid enjeksiyonları da uygulayabiliyoruz.
 
En sık ameliyatsız işlemlerin yapıldığı alan ise Lazer tedavileri. Lazer teknolojisiyle de genital estetik yapmak mümkün.
 
Lazerle vajina daraltma tedavisinde genç hastalarda çoğu zaman 4 hafta arayla yapılan 1-2 seans yeterli geliyor. 4 parmaktan 2 parmağa daralma mümkün! Yine lazer teknolojisini kullanarak idrar kaçırma tedavileri, gebelik çatlakları, doğum sonrası vajinal rejuvenasyon (vajinal gençleşme), menopoz sonrası kuruluk ve atrofi, sürekli bitmek bilmeyen tekrar eden enfeksiyonlar, labia majora gençleştirme ve dolgunlaştırma, genital siğil tedavisi, beyazlatma liken sklerozis tedavisi gibi bir çok hastalığı tedavi edebiliyoruz.
 
Kadınlar genital estetiğe neden ihtiyaç duyarlar?
 
Amaç her zaman kozmetik kaygılar olmuyor, sağlık problemleri, özgüven kaybı, aldatılma, sıfırdan yeni bir hayata başlama isteği gibi psikolojik etmenler de çoğu zaman birer sebep oluyor. Her kesimden de taliplisi oluyor. Konservatif tutucu ailelerden tutun da, üst düzey bürokratlar veya sanat camiasından da yaptıranı var! Hatta gizli gelen yabancı ünlüler de hasta portföyümüz arasındalar.
 
En çok talep gören genital estetik uygulamaları hangileri? Hangi yaş aralığına uygulanır?
 
Barbie Vajina Estetiği ve Labioplasti yani iç dudak estetiği yaptığımız sık uygulamalardan. 18 yaşını geçmiş her kadın bu işlemleri yaptırabilir.
 
Vajina beyazlatma ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

 
Beyazlatma için iki farklı yöntemimiz var. Biri kimyasal peeling ile sonradan oluşmuş kararmaların soyulması, öteki ise karbondioksit lazer uygulamasıyla beyazlatma tedavisi. Kimyasal peeling ürünü %15 tca ve fenol içeriyor ve dermise kadar etki ediyor. Aynı hafta içerisinde genital bölgede soyulma ve aynı alanda olması gereken pembelik ortaya çıkıyor. Karbondioksit lazer yöntemi çoğu zaman tek seans bazen ikinci seans gerektiriyor. Bazen operasyonla eş zamanlı olarak beyazlatma da paketlerimiz içerisinde yer alıyor.
 
Genital Estetik cinsel yaşamı nasıl etkiler?

 
Fazla cilt katlantıları çoğu zaman hissiyatta azalmaya yol açıyor. Vajinada genişleme orgazmı azaltan en önemli faktörlerden. Genital Estetik yapıldığında gereksiz katlantılar giderilir. Ağrılı ilişkiye yol açan kısımlar onarılır ve özellikle hissiyatta artış olur. Çoğu zaman orgazm artar. Genital estetik yaptıran bir kişi genital bölgesiyle daha konforlu, daha barışık ve tatmin dolu bir hayat yaşamaya başlar.
 
İşlem sonrası iz kalma ya da iç çamaşırı, mayo giyildiğinde belli olur mu?

 
Genital bölge oldukça kanlanması bol olan, güzel beslenen ve damar ağı geniş olan hassas bir alandır. Mukoza da asla iz kalmaz. Doğumlarda oluşan kontrolsüz yırtıklar kontrollü bir şekilde onarılır. Estetik dikiş materyalleriyle işlem yapılır. Dolayısıyla genital bölge iz oluşturmaz diyebiliriz. Kişinin genital estetik yaptırdığını 3-6 ay sonra kişinin kendisi bile farkına varmaz. Dolayısıyla anlaşılmaz.
 
12/01/2023
Paylaş: