Estetik Dergisi

GÖĞÜS ESTETİĞİ - MAMMAPLASTY - Dr. İlker Bilgiç

GÖĞÜS ESTETİĞİ - MAMMAPLASTY - Dr. İlker Bilgiç

Göğüs estetiği ile ilgili merak edilenleri British Esthetic Hekimlerinden Op. İlker Bilgiç’e sorduk.

Göğüs estetiği operasyonu nedir? Kısaca bahsedebilir misiniz?

Göğüs estetiği operasyonları; göğüs dokusundaki istenmeyen değişikliklerin ve form bozukluklarının ortadan kaldırılmasını ve göğüslerin istenen forma kavuşturulmasını hedefler. Göğüs dokusunun formunu kaybetmesi göğüs ucunun da genişlemesine yol açabilir. Bu durumda işlem esnasında göğüs ucu boyutları da küçültülür. Göğüs estetiği operasyonları, birçok kadın için son derece tatmin edici bir deneyimdir.

Operasyonların nasıl yapıldığıyla ilgili genel bir bilgi alabilir miyiz?

Operasyon, hastane şartlarında, genel anestezi altında gerçekleştiriliyor. Meme büyütme operasyonunda içi tıbbi silikon dolu protezler kullanılmaktadır. Protez, en sık meme başı etrafından ve meme altından yapılan yaklaşık 4 cm.’lik kesiklerden gerçekleştirilmektedir. Silikon protez, hastanın yapısına göre meme dokusunun ya da göğüs kasının altına yerleştirilir. Yuvarlak, damla şekilli, düzgün yüzeyli ya da pütürlü yüzeyli gibi protez tipleri bulunur. Operasyon 1-2 saat sürer. Hastanede bir gün yatmak yeterlidir.

Silikon meme protezleri nasıl uygulanır?

Silikon meme protezleri seçilirken hastaların beklentileri ile beraber vücut yapıları da göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılır. Memenin ameliyat öncesi şekli, doku kalınlığı, derinin sıkılığı, meme başının yerleşimi vb. tüm faktörler hekim tarafından değerlendirilir ve hasta bu konuda bilgilendirilir. Silikon meme protezleri uzun ömürlüdür, patlama veya sızdırmaya karşı son derece dayanıklıdır. Silikon meme protezleri vücuda yerleştirildikten sonra vücut onu kendine ait bir doku gibi görerek kapsül denen bir yapı ile çevreler ve hasta genellikle ameliyat sonrası içerde silikon olduğunu hissetmez.

Protezler tam olarak nereye yerleştiriliyor?

Silikon meme protezleri kas dokusu arkasına veya kas dokusu üzerine yerleştirilebilir. Her iki işlemin de avantajları ve dezavantajları olduğu gibi her yöntem her hastaya uygun olmayabilir. Meme dokusu var olan hastalarda silikon meme protezleri özellikle kas dokusunun üzerine yerleştirilmelidir. Meme dokusu olmayan veya derisi çok ince olan hastalarda silikonun üst kısımda ele gelmemesi için protezin kas arkasına yerleştirilmesi uygundur. Sonuç olarak, silikonun yerleştirildiği yer her hasta için en uygun yer neresi ise orası olmalıdır.

Son zamanlarda en çok tercih edilen protez hangisidir?

Silikon ile meme büyütme operasyonunun sonucu, kullanılan protez tipi ile bağlantılıdır. Son zamanlarda hastalarımızın talebi “Damla” olarak tabir edilen anatomik şekilli protezdir.

Operasyon planlaması nasıl gerçekleşiyor?

Hastanın ilk muayenesinde vücut ölçüsüne yakışacak meme büyüklüğünü belirliyoruz. Hastanın göğüs ölçüsü alınarak fotoğrafları çekiliyor. Meme başı aşağıdaysa ne kadar yukarıya taşınacağı belirleniyor. 30 yaş üzeri hastalarda bu operasyona girmeden önce hastanın dosyasına girmek üzere mamografi istenir. Bu mamografiye göre operasyonda çıkartılacak materyalin patolojiye gidip gitmeyeceğine karar verilir. Operasyon için hastanın ideal kiloya yakın olması tercih edilir. Böylece meme dokusunun yağ miktarı azaltılmış olur. İdeal kiloda olmak operasyonu kolaylaştırır ve komplikasyon ihtimalini azaltır.

Operasyon sonrasında hastaları neler beklemektedir?

Cerrahi sonrası göğüslere elastik bandaj ve gaz ile pansuman yapılır. Cilt altında sıvı birikmesini önleyen küçük silikon borular 1-2 gün içinde çıkartılır. Operasyondan sonraki ilk 2 gün ağrılı olabilir ancak kuvvetli ağrı kesiciler sayesinde bu ağrı en aza indirilir. Bandajlar 2-3 gün içinde çıkartılır ve cerrahi sutyene birkaç hafta devam edilir. Cerrahi sonrası cilt kurulukları için antibiyotikli kremler kullanılır ancak dikiş hatları kuru tutulmalıdır. Cerrahi sonrası ilk mensturasyonda göğüslerde ağrı ve şişme görülebilir. İlk altı hafta geçici his
kaybı görülebilir. Hasta, operasyonun ertesi günü ayağa kalkabilir, ancak 2-3 hafta ağır iş yapmaktan kaçınılmalıdır. Çoğu hasta sosyal aktivitelerine ve işine 2 hafta sonra dönebilmektedir. İlk 1 ay spor gibi faaliyetlerde sıkı sutyen tercih edilmelidir. 6 hafta boyunca göğüslere nazik davranmak gereklidir.

Meme küçültme ameliyatı nedir?

Meme Küçültme Ameliyatı (Reduction Mammaplasty), estetik göğüs ameliyatları içerisinde temelde göğüs dikleştirme ameliyatlarına çok yakın bir ameliyattır. Meme küçültme ameliyatının tek farkı, bu ameliyatta meme dikleştirilirken memenin içerisindeki bezlerden ve yağlardan bir kısmının ve bir miktar derinin alınarak yapılmasıdır. Böylece meme hem küçülür hem de şekli düzeltilir.

Bu ameliyattan sonra hasta emzirebilir mi?

Bu soruya kesin evet demek zor. Bazı teknikler uygulandığı takdirde ancak ihtimal artar ve normal bir şekilde emzirme söz konusu olabilir. Emzirme için önemli olan meme ucunun, süt kanallarının ve süt bezlerinin ameliyat sırasında hiç dokunulmamış olmasıdır. Yani meme ucunu zeminden kaldırıp yukarı taşırsanız (böyle teknikler var örneğin) emzirememe ihtimaliniz yüksek olacaktır.

İzsiz meme küçültmek mümkün müdür?

Aslında yapılan ameliyat bir estetik problemin (sarkıklık) bir diğerine (iz) dönüştürülmesi olarak görülebilir. Maalesef mümkün değildir. Çok nadir durumda sorun sadece büyüklükte ise ve memeler hiç sarkmamışsa liposuction ile memeler biraz küçültülebilir. Ama bu küçülme hem çok sınırlı olur hem de göğüslerin bir miktar sarkmasına sebep olur.

01/12/2019
Paylaş: