Estetik Dergisi

KADINLAR NE İSTER? OP. DR. TAHA MEHMETOĞLU

KADINLAR NE İSTER? OP. DR. TAHA MEHMETOĞLU
KADINLAR NE İSTER?
Op. Dr. Taha Mehmetoğlu

 
 
 
 
Vücudumuz en önemli hazinemiz. Çünkü mutlu bir hayatın anlamı sağlıklı olmaktan geçiyor. Beden sağlığımız da tam da bu nedenle büyük önem taşıyor.
Plastik Cerrah Taha Mehmetoğlu uzun soluklu kariyerinde başta meme küçültme ameliyatları olmak üzere pek çok cerrahi işlemde gösterdiği başarılı sonuçlarla tanınıyor. Plastik Cerrah Mehmetoğlu, kadın sağlığında özellikle bütünsel yaklaşıma önem veriyor. Dr. Mehmetoğlu, diğer estetik ameliyatların yanı sıra, meme küçültme ameliyatlarının ayrı bir önem taşıdığının,
Bu ameliyatın aslında estetikten daha çok sağlık için yapıldığının altını çiziyor. Yaptığı sayısız başarılı ameliyatla hasta memnuniyetini elde eden değerli Cerrah Taha Mehmetoğlu alanındaki en önemli isimlerden ve kendisini dergimizin kapak konuğu olan olarak ağırlıyoruz.

 
Cerrahi kariyerinizde başarılı ameliyatlarla ve yüksek hasta memnuniyeti ile tanınıyorsunuz. Bunun sırrını sizden öğrensek?
Bir plastik cerrah olarak pek çok alanda ameliyatlar yapıyorum. Ancak meme küçültme ameliyatları sıklıkla ve severek yaptığım ameliyatlardan. Aldığım eğitimi güncel gelişmelerle sürekli tazeleyerek ve çok sık ameliyat yaparak söz ettiğiniz başarı ortaya çıktı. Ancak başarımın diğer önemli bileşeni hastayı doğru anlamak ve isteklerini uygulamak. Buradan hastanın tüm isteklerini yerine getirdiğim sonucu çıkmasın elbette. Çünkü bazı durumlarda hasta, eğer kendisi için doğru olan seçimi yapmıyorsa ona bu durumu nedenleriyle izah ederek, olması gerekeni anlatarak hastayı ikna ederek doğru sonucu elde etmek mümkün olabiliyor.
 
Meme ameliyatlarının salt keyfi nedenlerle yapıldığı konusunda bir anlayış var. Bu konuda neler söylersiniz?
Elbette salt keyfi nedenlerle yapılması istenen ameliyatlar var ancak bunun oranı emin olun çok büyük değil. İddia edilenin aksine insanlar sağlıkları konusunda çok bilinçli ve ihtiyaçları dahilinde ameliyat talebinde bulunuyorlar. Nedir bu ihtiyaçlar? Aşırı büyük olan memeler, sarkmış memeler, çok küçük memeler ya da bir asimetrisi olan memeler işte bunların çözümü. Bu tip sorunlar için bana geliyorlar. Ben de yaptığım görüşmeler ve tetkikler sonrasında doğru çözümü öneriyorum.
 
Peki doğru çözüm nedir?
Kişinin ihtiyacına uygun olan gerçekçi çözümler doğru çözümlerdir. Mesela aşırı büyük bir memeyi kişinin vücuduna uygun oranda küçültmek, sarkmış bir memeyi doğru oranda toparlamak, eğer herhangi bir silikon kullanılacaksa hastanın bedenine ve yaşam tarzına uygun olan seçimi yapmak gibi pek çok bileşeni göz önüne alarak ona uygun bir cerrahi müdahale yapmak. Bazen hiçbir müdahale yapmamak da seçenekler arasında oluyor. Eğer hasta gerçekçi olmayan isteklerle geliyorsa ve bunda ısrar ediyorsa o zaman herhangi bir müdahale yapmayı tercih etmiyorum.
 
  • Kadınlar meme küçültme ameliyatlarında en çok hangi şikayetle geliyorlar size?
Çoğunlukla ağrılar nedeniyle geliyorlar. Bir sağlık problemi yaratan büyük memeler, dayanılmaz boyun, sırt ve bel ağrılarına neden oluyor. Ayrıca omuzların çökük durmasına neden olarak kişin duruşunu da olumsuz etkiliyor. Yer çekiminin etkisi, belirli bir yaştan sonra metabolizma hızının düşmesi ile kilo almak akabinde vermek, hamilelik gibi nedenler kadınlarda göğüslerin formunun bozulup sarkmalarına neden oluyor. Ayrıca özellikle erken yaşlarda büyük memeye sahip olmak kişide sosyal hayatını olumsuz etkileyecek bir soruna dönüşebiliyor.
 
Ameliyat tekniklerinden biraz söz eder misiniz?
Ameliyat teknikleri tamamen hastanın ihtiyacına göre değişlik göstermektedir. Kişinin memesinin büyüklüğü bizim tercih edeceğimiz ameliyat tekniğini belirler. Ameliyat sonucunda kalabilecek izler de keza memenin büyüklüğüne ve sarkma oranına bağlı olarak meme başı etrafında bir iz, altında dikey bir iz şeklinde olabilir. Bu iz genellikle kişinin cilt yapısına belirginlik gösterir. Ancak izler zamanla silikleşir ve neredeyse fark edilmez.
 
Son zamanlarda kombine ameliyatları çok sık yaptığınızı biliyoruz. Biraz bunu anlatabilir misiniz?
Kombine ameliyat aynı anda birden fazla cerrahi operasyonu yapmak anlamına geliyor. Örneğin hasta kilo vermesi sonucunda memeleri ve karın bölgesi sarkmış. Biz aynı esnada hem meme dikleştirme, hem de karın bölgesindeki yağları alarak iki işlemi bir arada yapıyoruz. Bu şekilde hasta farklı iki sorundan aynı zamanda kurtulmuş oluyor. İyileşme sürecini geçirdiğinde ortaya çıkan sonuç onu çok memnun ediyor. Eskiden farklı zamanlarda yapılan bu ameliyatlar tıp teknolojisi ve gelişen cerrahi beceriler sayesinde şimdi aynı anda yapılabiliyor.
 
Memeleri sarkmış bir kadının meme ameliyatı sonucunda psikolojisi hatta ilişkisi kurtuluyor değil mi?
Aslında tüm insanlar dış görünüşlerinden etkilenir. Eğer fiziksel sorununuz varsa bu düzeldiğinde kendinizi harika hissetmeniz çok doğaldır. Araştırmalar özgüvenin görünüşle ilgisi olduğunu ortaya koyuyor. Sabah saçınızı beğenerek evden çıktığınızda tüm gününüz de güzel geçiyor. İşte bu örnekte olduğu gibi kişi kendisine sorun yaratan durumu çözdüğünde duygusal olarak daha rahat ve konforlu bir hayat sürüyor. Bedenine uygun göğüslerle toplum içinde kendisini daha güzel hissediyor. Bu da iyi bir psikoloji anlamına geliyor.
 
             Doktorluk yüce ve ulvi bir meslek. Bir o kadar da zor bir meslek. “Doktorlar Tanrının yeryüzündeki elleridir” derler. Gerçekten de her ameliyata başladığımda sanki bana verilen sihirli bir güç olduğunu hissediyorum. Ben bu gücün hakkını vererek yapmam gerektiğini düşünüyorum. Ben bir kız babasıyım. Kızım da bu sene üniversite sınavına hazırlanıyor. Kendisine hayatıyla ilgili planlarını, hangi bölümü okumak istediğini düşündüğünü sorduğumda, “Babacığım, ben sadece doktor olursan mutlu olurum. Başka meslekler bana haz vermez. İnsan hayatına dokunmak farklı bir duygu. Belki senin hayatından etkilenmiş olabilirim, bilmiyorum. Belki istemeden bilinçaltıma benim de doktor olacağımı işlemişsin”dedi. Evet, doğru söylüyor. Farkında olmadan kızımın zihnine işlemişim. Hayalim onu beyaz önlükle görmek. Belki Allah bana bir gün baba kız beraber bu mesleği yapabilme şansını verir. Bu en büyük hayalim tabi. Bana sorsanız bugün 48 yıllık hayatınızı tek cümleyle özetleyebilir misiniz? Diye; Bugün geriye dönüp baktığımda işini ve mesleğini seven bir doktor, kızına ve eşine aşık bir baba ve on binlerce kurtarılmış hayatlar ve mutlu hastalar görüyorum. Bu tabloyu bana bahşeden hayata teşekkür ederim.
 
02/11/2023
Paylaş: