Estetik Dergisi

KOMBİNE BURUN ESTETİĞİNİ DE DÜNYADA EN İYİ YAPAN ÜLKE TÜRKİYE'DİR - OP. DR. CENK TEKER

KOMBİNE BURUN ESTETİĞİNİ DE DÜNYADA EN İYİ YAPAN ÜLKE TÜRKİYE'DİR - OP. DR. CENK TEKER
 
KOMBİNE BURUN ESTETİĞİNİ DE DÜNYADA EN İYİ YAPAN ÜLKE TÜRKİYE'DİR

Op. Dr. Cenk Teker
Cenk Teker Clinic Kurucusu
 
Sağlık Turizm’inde Türkiye, özellikle İstanbul dünyada bir cazibe merkezi haline gelmiş durumda. Estetik Ameliyatları, özellikle de rinoplastiyi en iyi yapan ülke olmayı başardık.
Rinoplasti ve Kombine Rinoplasti hakkında bilgi almak üzere Op. Dr. Cenk Teker’le kliniğinde buluştuk ve sizler için çok önemli bilgiler aldık.
 
Türkiye’de kombine estetik ameliyatlar konusunda edindiğimiz tecrübe nedeniyle dünyanın her yerinden gelen sağlık turizmi hastaları, hayal ettikleri değişimi elde etmek için özellikle İstanbul’u tercih etmektedirler.
İstanbul’da kombine rinoplasti uygulamasının, estetik burun ameliyatı protokolleri arasında giderek popüler hale gelmesi ise bu alandaki başarımızın tartışmasız bir sonucudur.
 
 
Kombine rinoplasti, tek bir anestezi seansında birden fazla estetik sorunu çözme imkanı sağladığı için son derece efektif bir protokol olarak öne çıkar.
Kombine rinoplasti, daha çok estetik burun ameliyatına ek olarak başka estetik gereksinimleri olan hastalar için planlanır, fakat bazen hekimin de bu konuda önerileri olabilir, çünkü başarılı bir estetik burun ameliyatının yüz hatları ve cilt yapısı ile uyumlu olması gerekir.
Başka bir deyişle, burun ameliyatı sonrası yüz hatlarının yeni burun görüntüsü ile uyumsuz olması, yapılan burnun öne çıkmasına, gereksiz bir vurgu almasına yol açabilir. Bu durumda kusursuz bir burun yapmış olmak yetmez, çünkü yüzün bütünsel estetik ahengine ulaşılamamıştır.
Kombine rinoplasti, estetik burun ameliyatlarına bütüncül ve kompakt bir estetik bakış açısı getirdiği için giderek daha fazla tercih edilmektedir.
Aynı anda cerrahi ve/veya dolgu gibi cerrahi dışı estetik uygulamaların, burun ameliyatı ile kombine edilmesi sayesinde estetik olarak daha uyumlu bir yüz ifadesi yakalamak mümkündür.

Kombine Rinoplasti Nedir?
Kombine rinoplasti, estetik burun ameliyatı ile aynı anda Fransız Askısı, dolgu ve 2 uygulamaları, yüz gençleştirme, çene hattının ve yüz şeklinin yeniden biçimlendirilmesi gibi uygulamaların bir arada gerçekleştirdiği estetik burun ameliyatı protokolüdür. Yüz harmonizasyonu ile rinoplastinin kesişim noktasından ortaya çıkan kombine burun ameliyatı, hasta memnuniyeti yüksek estetik burun operasyonlardan biridir.
Rinoplasti planlaması yapılırken hastanın gereksinimlerine bağlı olarak örneğin düşük kaşları kaldırmak, elmacık kemiklerini belirgin hale getirmek, yüzü yukarı doğru lift etmek gibi işlemler bu protokole dahil edilir ve aynı anda gerçekleştirilir.
Combined rhinoplasty ya da kombine rinoplastinin son zamanlarda artan bir popülarite ile öne çıkmasının nedeni, cerrahi ve cerrahi olmayan estetik uygulamalarda bütüncül estetik anlayışının geçerli bakış açısı haline gelmesidir. Estetik burun ameliyatı ile yenilenen burnun yüzün diğer unsurları ile daha uyumlu görünmesini sağlar.
Birçok başka avantajı da olan kombine rinoplasti, organik bir yüz ifadesi elde etmemizi sağlaması nedeniyle biz cerrahlar açısından da son derece kullanışlı bir opsiyondur.

Kombine Rinoplasti Nasıl Yapılır?
Kombine rinoplasti kişiye özel oluşturulan ameliyat protokolüne göre açık ya da kapalı rinoplasti tekniğiyle, burun ameliyatlarında kullanılan çok çeşitli yöntem ve araçlar eliyle, genel anestezi altında, ameliyathane ortamında gerçekleştirilir.
Kombine rinoplastinin en önemli aşaması doktorun hastayı dikkatle dinlediği detaylı estetik muayenedir.
Hastanın şikayet ve beklentilerini en iyi şekilde anlamak üzere gerçekleştirilen bu yüz yüze görüşme sırasında yüzün bütünsel estetiği ile başta burun olmak üzere diğer unsurlar estetik oran bakımından değerlendirilir.
Hastanın, rinoplastiye ek olarak talep ettiği uygulamalar ve yaratacağı estetik değişim doktor tarafından veya doktorun önerileri ile hasta tarafından değerlendirilir ve yapılacak işlemler ve tekniklere göre ameliyat planı oluşturulur.

Kombine Rinoplasti Tekniklerinden Biraz Bahsedebilir misiniz?
Burun ameliyatlarında hangi teknik veya tekniklerin kullanılacağı, hastanın mevcut burnuna göre muayene sırasında belirlenir. Bu tekniklerden biri diğerinden daha iyi ya da kötü değildir.
Önemli olan yeniden yapılacak burun için en doğru tekniğin saptanması ve en iyi şekilde gerçekleştirilmesidir.
Kombine rinoplasti hem açık hem de kapalı rinoplasti tekniği ile gerçekleştirilebilir:

Açık Teknik ile Kombine Rinoplasti Hakkında Bilgi Alabilir miyiz?
Açık burun ameliyatı ile birlikte örneğin ip askı ile yüz germe ve gençleştirme çok sık uyguladığımız kombine rinoplasti planlamalarından biridir. Böylece burun yenilenirken yüzün sıkılaşması, düşük kaşların yukarı alınması, elmacık kemiklerinin belirgin hale gelmesi yüz ifadesini tazeler.
Kombine rinoplasti sayesinde estetik açıdan çok daha tutarlı bir sonuç elde etmiş oluruz. Kırışıklıkların giderilmesi, çene hattının düzenlenmesi Jawline, orta yüz germe, yanak ve elmacık kemiği dolgusu gibi işlemler, açık rinoplasti ile kombine edilebilen uygulamardan bazılarıdır.

Kapalı Teknik ile Kombine Rinoplasti Hakkında Bilgi Alabilir miyiz?
Kombine rinoplasti kapalı burun ameliyatı tekniğiyle de gerçekleştirilebilir ve aynı şekilde kapalı teknik ile kombine rinoplasti protokolü, yüzün anatomik ve estetik gereksinimlerini giderecek şekilde planlanır.
Kombine rinoplasti ile dudaklar, kulaklar, alın, kaşlar ve göz çevresi, çene ucu ve çene hattı Jawline gibi yüzün diğer unsurlarındaki asimterileri gidermek ve estetik orana göre duruşlarını yeniden konumlandırmak mümkündür.

Kombine Rinoplasti Ameliyatına Bütüncül Yaklaşım Ne Demektir?
Bütüncül estetik yaklaşımlar, küçük bir dolgu uygulamasında dahi dikkate alınması gereken önemli bir konudur. Burun ameliyatı gibi yüz ifadesini büyük ölçüde değiştiren operasyonlarda, bütüncül yaklaşımlar ekstra önem kazanır.
Açık ya da kapalı teknikle, kişiye özel yapılan estetik burun ameliyatlarında kullanılacak araç ve yöntemler, bu bütüncül yaklaşımlar dahilinde her operasyonda tekrar tekrar, kişiye özel olarak seçilir. Böylece doğal ve kusursuz burunlar yapabiliriz.

Aynı Anda Birden Fazla Estetik Yaptırmak Avantajlı mıdır?
Aynı anda birden fazla estetik yaptırmak birçok avantaj sağlamasının dışında özellikle rinoplasti söz konusu olduğunda yüzü bir bütün olarak görmemizi sağlar ve her zaman hasta lehine, tatmin eden sonuçlar alma imkanı verir.
Burada önemli olan kombine estetik uygulamalar konusunda tecrübeli bir doktorla çalışmaktır.
Kombine rinoplasti hasta için avantajlı, doktor için ise ciddi bir özen gerektiren, zahmetli bir süreçtir.

Kombine Rinoplasti Kimler İçin Uygundur?
Kombine rinoplasti, sadece estetik burun ameliyatı ile yüzündeki iyileşmeden memnun olmayacak tüm bireyler için uygundur.
Özellikle cilt sarkması, çene kemiğindeki asimetri ya da estetik kusur, çene ucunun çok geride ya da fazla önde olması gibi durumlarda burun ameliyatı ile bu küçük sorunları bir arada çözmek isteyen her yaştan kadın ve erkek için kombine rinoplasti harika bir çözümdür.

Kombine Rinoplastide Yaş Sınırı Var mıdır?
18 yaşından itibaren herkes kombine rinoplasti yaptırabilir.
Ebeveyn onayı ile 16 yaşını doldurmuş genç bireylerde, yüz kemikleri, burun kemiği ve kıkırdak doku gelişimi tamamlanmış olması şartıyla, kombine rinoplasti yapmak mümkündür.
İleri yaşlardaki kimseler için kombine rinoplasti bilhassa uygun burun estetiği planlamasıdır.

Kombine Rinoplasti Öncesi ve Sonrası Hakkında Neler Söylemek İstersiniz?
Kombine rinoplasti öncesi detaylı estetik muayene süreci, estetik burun ameliyatından biraz daha detaylıdır. Yapılacak işlemlere göre kişiye özel operasyon planı oluşturulduktan sonraki adımlar, rinoplasti ameliyatı ile benzer şekilde ilerler.
Kombine rinoplasti sonrası iyileşme süreci de gene rinoplasti ameliyatı ile benzer süreçleri paylaşır.

Kombine Rinoplasti Sonrası Ödem Ne Zaman İner?
Ödem yaklaşık 20 gün içerisinde belirgin bir miktarda inmiş olur. Kombine rinoplasti sonrası yüzün oturması ve ödemin büyük oranda inmesi yaklaşık olarak 2 ayı bulur.

Kombine Rinoplasti Sonrası Hastanede Kalma Süresi Nedir?
Operasyon gecesi hastanede gözetim altında geçirilir ve sonraki gün, doktor tarafından yapılan kontrolün ardından hasta taburcu olur.

Kombine Rinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Kombine rinoplasti sonrası doktorunuzun önerilerine mümkün mertebe riayet etmek, iyileşme sürecinin daha rahat geçirilmesini destekler ve sonuç çok daha güzel olur:
  • İlk 48 saat başı aşağıya eğmemek önemlidir.
  • Doktorunuz müsaade edene kadar alkol kullanımı kesinlikle yasaktır.
  • Sauna, hamam, solaryum gibi yüksek ısı ortamlarından bir süre uzak durmak gerekir.
  • Ağır sporlara bir süre ara verilmelidir.
  • Güneşlenmek, uzun süre güneşe maruz kalmak önerilmez.
  • Duş alırken suyun tazyikli ve çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir.
Kombine Rinoplasti Yazın Yapılır Mı?
Yapılabilir, fakat yazın güneşin zararlı etkilerinden korunmak için ekstra efor sarf etmek gibi bir gerçek söz konusudur. Yeterince hassas davranacağından emin olan kişiler, yazın da pek tabi kombine rinoplasti yaptırabilirler.

Revizyon Burun Ameliyatı Kombine Rinoplasti Olarak Planlanabilir Mi?
Elbette planlanabilir hatta çoğu vakada revizyon burun ameliyatının kombine rinoplasti şeklinde planlanması neredeyse zorunlu hale gelir. Deformasyonun şiddetine ve ilk burun ameliyatından ne kadar süre geçtiğine göre bu soruya cevap vermek daha doğru bir yaklaşımdır.

Kombine Rinoplasti Sonrası Burun Son Şeklini Ne Zaman Alır?
Kombine rinoplasti sonrası 1-1,5 yıl içinde burun son şeklini alır.

Kombine Rinoplastinin Avantajları Nelerdir?
  • Aynı anestezi seansında yapılan birden fazla estetik uygulama bu işlemleri farklı zamanlar teker teker yaptırmaya oranla çok daha ekonomiktir.
  • Genel anestezi altında gerçekleştirildiği için hasta açısından maksimum konforludur.
  • İyileşme süreçlerinin bir arada tamamlanması sayesinde zamandan kazandır ve iyileşme sürecinin zahmetleri azalmış olur.
  • Bütünsel bir estetik yenilenme elde etmemizi sağladığı için sonuç estetik olarak son derece tatmin edicidir.
Kombine Rinoplasti Fiyatları
Kombine rinoplasti fiyatları, burun estetiğine ek olarak yapılacak işlemlere göre her vakada kişiye özel olarak bütçelendirilir.
Rinoplasti ile aynı anda cerrahi olmayan estetik uygulamalar kombine edildiğinde oluşan mali tablo ile örneğin yüz germe, Fransız askısı gibi küçük kesilerle gerçekleştirilen estetik işlemlerin maliyeti farklıdır.
Kombine rinoplasti fiyatlarının, burun ameliyatıyla kombine edilen estetik uygulamaları, teker teker yaptırmaya oranla daha düşük olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.
 
10/10/2022
Paylaş: