Estetik Dergisi

LIPOSUCTION

LIPOSUCTION

Vücudumuzda çeşitli nedenlerden dolayı aşırı yağlanmalar görülebilir. Bu yağlanmalardan kurtulmak için en iyi sonuç veren cerrahi yöntem ise hiç kuşkusuz Liposuction. Genel olarak karın yağları, bacaklar, göbek, kalça ve basen bölgelerinde sıkça başvurulan ve başarılı sonuçlar alınan yöntemi sizler için araştırdık.

Liposuction Nedir?
Liposuction kelime anlamı yağ çekmektir. İstenmeyen bölgedeki fazla yağlar bu yöntemle alınır. Vücudun dengesiz bir şekilde yağ biriken bazı bölgelerine uygulanır ve bir şekillendirme ameliyatıdır. Liposuction genellikle bay ve bayanların zayıflamak için kullandıkları bir yöntem olsa da bir zayıflama yöntemi değildir. Genellikle ince kanüller yardımıyla vücuttaki fazla yağlar alınır, dengeli bir şekilde vücut şekillendirilir. Bazı durumlarda liposuction ile istenmeyen bölgelerdeki yağlar alınır ve gerekli olan bölgelere enjekte edilir.

Nasıl uygulanır?
Klasik liposuction yönteminde inceltme işlemi yapılacak bölgede 1-2 mm’lik küçük kesiler açılarak çeşitli yöntemlerle dirençli yağlar eritilir. Parçalanan ve eriyen yağlar ince kanüller ya da enjektör aracılığıyla vakumlama yöntemi ile alınır. Ameliyat izlerinin görünmemesi için vücut kıvrım yerleri ile iç çamaşırı altında kalacak bölgelere operasyon uygulanır.

Lazer destekli liposuction yöntemlerinde ise inatçı yağlar lazer ışınıyla eritilir. Eriyen yağlar yine 1-2 mm’lik kesiler içinden ince kanüller aracılığıyla vakumlanarak alınır. En gelişmiş liposuction tekniklerinden olan LazerLipo tekniğinde ise yağların vücut tarafından metabolik olarak böbrek ve karaciğer tarafından atılması sağlanır. Herhangi bir kesi ya da vakumlama işlemi yapılmasına gerek kalmaz.

Liposuction Öncesi
İlk olarak hasta ameliyattan önce bilgilendirilmelidir. Aynı şekilde hasta da ameliyattan önce doktoruna varsa şeker gibi hastalıklarını bildirmelidir. Operasyon gerçekleştikten sonra herhangi bir problem çıkmaması için bu oldukça önemlidir. Sigara içen kişilerde ameliyat sırasında bazı yan etkiler görülebilir. Bu yüzden sigara içen kişiler operasyondan önce mutlaka sigarayı bırakmalıdır. Hastanın sağlık durumu iyi ise ameliyattan bir kaç saat önce hastanede olmalıdır. İşlemin uygulanacağı bölge ve yağ miktarına göre anestezi türü belirlenmelidir. Bunlar lokal anestezi veya genel anestezi olabilir. Genel anestezi için en az 8 saat açlık süresi gereklidir. Son olarak ameliyattan önce gerekli testler yapılır ve değerlendirilir.

Liposuction Sonrası
Liposuction operasyonu bittikten sonra hasta hemen sosyal hayatına dönebilmektedir. Ortalama olarak ise bir buçuk ay sonra havuza ya da denize girebilmektedir. Ameliyat sonrasında gözle görülür bir şekilde değişimler oluşur. Ameliyat sonrasında ilk on beş gün hastanın korse giymesi zorunludur. İkinci on beş gün ise gece veya gündüz korse giyilmelidir. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, Liposuction direk zayıflama yöntemi değildir.

Liposuction yönteminin amacı, yaptığınız egzersizler veya diyetlere rağmen eritemediğiniz yağları ortadan kaldırmaktır. Sürekli spor yapmanıza rağmen eğer kalçanızda bulunan yağları eritemiyorsanız Liposuction sizin için doğru adres olacaktır. Liposuction operasyon sonrası yapılması gereken ilk şey hastanın yürütülmesidir. Ne kadar süre sonra yürütüleceği uygulanan anestezi türüne göre göre değişir. Eğer hastaya lokal anestezi uygulandıysa hemen, genel anestezi uygulandıysa 1 saat sonra yürütülmelidir. Liposuction ameliyatı sonrasında doktorun önerdiği süre zarfında korse kullanılmalıdır.

Operasyondan sonra bir kaç gün baş dönmesi yaşanabilir. Bu kaybedilen yağlardan kaynaklıdır. Bu sebeplerden dolayı baş dönmelerini en aza indirmek için sağlıklı beslenilmelidir. Aynı zamanda doğal gıdalar hastanın daha iyi olmasını sağlayacaktır. Liposuction ameliyatından sonra işlem yapılan bölgenin şekillenmesi yaklaşık 8 haftadır ve ameliyat izleri 6 aya kadar düzelir.

Kimler liposuction yaptırabilir?
Öncellikle liposuction için iyi bir adayın prosedürün sonuçları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olması gerekir. Unutmamak gerekir ki liposuction ameliyatı kilo verme değil, bölgesel incelme ve vücut biçimlendirme yöntemidir. Bu operasyona karar veren kişinin bunun bilincinde olması gerekmektedir. Liposuction yöntemi fazla kilosu olanların zayıflamasını değil, inatçı yağların olduğu bölgeleri incelterek diğer bölgelerle daha uyumlu hale getirmeyi amaçlamaktadır. Herhangi bir sağlık problemi olmayan, hamile ya da emzirme döneminde olmayan herkes liposuction uygulamasından faydalanabilir. Yaş genellikle belirleyici etken olmasa da yaş ilerledikçe cildin elastikiyetinin kaybolduğu ve yaşlı ciltlerin genç ciltler kadar etkili sonuçlar almak için cilt germe gibi ek operasyonlara ihtiyaç olabileceğini unutmamak gerekir.

Liposuction şeker hastalığı, ciddi kalp yada akciğer sorunu ve dolaşım problemi olan bireylerde, ya da işlem uygulanacak bölgede yakın bir geçmişte ameliyat yapılan bireyler için riskli olabilir. Bu gibi durumlarda cerrahınızı tıbbi geçmişiniz hakkında bilgilendirmeniz genel sağlığınız açısından çok önemlidir.

01/01/2020
Paylaş: