Estetik Dergisi

LIPOSUCTION BİR ZAYIFLAMA YÖNTEMİ DEĞİL, ŞEKİLLENDİRME YÖNTEMİDİR - Op. Dr. Işıl Akgün Demir

LIPOSUCTION BİR ZAYIFLAMA YÖNTEMİ DEĞİL, ŞEKİLLENDİRME YÖNTEMİDİR - Op. Dr. Işıl Akgün Demir
LIPOSUCTION BİR ZAYIFLAMA DEĞİL, ŞEKİLLENDİRME YÖNTEMİDİR.
 
 
Op. Dr. Işıl Akgün Demir
 
Bu sayımızda liposuction yöntemiyle ilgili sıkça sorulan sorular, merak edilenlerle ilgili bilgi almak üzere Op. Dr. Işıl Akgün Demir’in kliniğine misafir olduk ve güncel bilgilerle dolu bir röportaj gerçekleştirdik.
 
Kısaca sizi tanıyabilir miyiz? Kliniğinizde hangi işlemler yapılmaktadır?
 
Merhaba, ben Işıl Akgün Demir. 1987 yılında İstanbul’da doğdum. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdim. Plastik cerrahiye yönelmeye Harvard Üniversitesi’nde yaptığım plastik cerrahi stajı esnasında karar verdim. Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden uzmanlığımı alırken aynı zamanda İsveç ve Almanya’da da plastik cerrahi eğitimi aldım. Kliniğimizde cerrahi ön görüşmeler haricinde, dolgu, botoks, mezoterapi, altın iğne, ameliyatsız yüz germe işlemleri gibi bir çok farklı işlem gerçekleştirmekteyiz.
 
Liposuction tam olarak hangi problemlerin çözülmesinde uyguladığınız bir uygulamadır?
 
Liposuction, düzenli diyet ve spor yapmanıza ve hatta ideal kilonuzda olmanıza rağmen direnç gösteren yağlanma bölgelerinden kurtulmak için yapılması gereken bir işlemdir. Bu bölgeler, genellikle göbek deliğinin hemen çevresindeki ve altında kalan alanları ve bunların bele doğru uzantılarını, basenleri ve üst iç bacakları kapsamaktadır. Bunlara ek olarak diz içleri, gıdı bölgesi ve sırt bölgesindeki yağlanmalar için de uygun hastalarda liposuction iyi bir çözüm olabilir.
 
Vücutta en çok hangi bölgelere yapılan bir işlemdir? Neden?
 
İnsan doğduğunda belirli bir sayıda yağ hücresine sahiptir. Aslında kilo aldığımızda yağ hücrelerimizin sayısı değil; bu hücrelerin içerdikleri yağ miktarları artmaktadır. Biz liposuction uyguladığımızda vücuttan sadece yağı çekmekle kalmıyor, aynı zamanda yağ hücrelerinin sayılarını da azaltmış oluyoruz. Genetik olarak yağ hücrelerinin dağılımı kişilerde farklılık gösterir. Yağ hücrelerinin basen, bel, karın ve bacak bölgelerinde sayıca fazla bulunması, her ne kadar ideal kilonuzda olsanız da buradaki yağlı görünümün devam etmesine neden olur. Liposuction işleminde hedeflenen de yağ hücrelerinin dağılımını değiştirerek kişiye daha düzgün hatlar kazandırılmasıdır.
 
Liposuction Ameliyatını hangi sorunları yaşayanlara, kimlere önermektesiniz?
 
Bu ameliyattan en çok verim alacak kişiler düzenli diyet ve sporla ideal kilosuna ulaşmış, sadece kontürlerinin düzeltilmesine ihtiyaç duyan kişilerdir. Bu işlemi bir nevi heykeltraşlık olarak düşünebilirsiniz. Fazlalık olarak görünen çıkıntılar liposuction yardımıyla bedenle daha uyumlu hale getirilebilir.
 
Liposuction ameliyatlarında uygulanan teknikler nelerdir?
 
Günümüzde birçok liposuction yöntemi bulunmakla birlikte hepsinin ortak özelliği, vücuttan yağların bir kanül aracılığıyla vakum uygulanarak çekilmesidir. Geleneksel liposuction tekniğine ek olarak ultrasonik enerji veya lazer ile kombine edilmiş, eş zamanlı sıkılaşma imkanı sağlayan yöntemler de mevcuttur.
 
Liposuction ameliyatı nasıl yapılmaktadır?
 
Liposuction işlemi tercihen genel anestezi altında gerçekleştirilir. Özel olarak hazırlanmış bir solüsyon işlem yapılacak bölgeye ufak bir delikten girilerek yaygın bir şekilde verilir. Daha sonra yine aynı delikten kanül yardımıyla fazla yağ dokusu vakum yardımıyla dışarı çekilir. İşlemin süresi işlem yapılacak bölge sayısına göre değişkenlik gösterir ve ameliyat bittiğinde hasta korsesi ile uyanmış olur. Liposuction ağrısız bir işlem değildir; ancak ağrı, rutin ağrı kesicilerle kolayca kontrol altına alınabilir. Hastalar genellikle ağrıyı, yoğun bir antreman sonrası vücutta hissedilen kas ağrısı gibi tarif ediyor diyebilirim.
 
Ameliyat öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmelidir?
 
Her ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gerektiği gibi kan sulandırıcı ilaçların ve bitkisel kürlerin en az 1 hafta önceden kesilmesi gerekmektedir. Ameliyat öncesi ve sonrasında sigara içiminin azaltılması, hatta mümkünse tamamen kesilmesini öneriyoruz. Tüm bunlara ek olarak ameliyat sonrasında 3-6 hafta arası özel bir korse giyilmesi de gerekiyor.
 
Liposuction bir zayıflama yöntemi midir?
 
Liposuction ameliyatının ne amaçla yapılması gerektiğine dair genel anlamda yanlış bir bakış açısı söz konusu. Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir ve bu detay üzerinde en çok durduğumuz konudur. Liposuction ameliyatı aslında vücut şekillendirme için yapılan bir işlemdir. Bu işlemdeki asıl amaç kişiyi normal yollarla kurtulamadığı yağ birikimlerinden cerrahi olarak kurtarmaktır. Kilo fazlası olan hastalarda yağlanmanın çoğu karın içinde, iç organların etrafında yoğunlaşır. Bu bölgelere zaten cerrahi olarak müdahale edilmesi mümkün değildir.
 
Ameliyat başarı sonuçları hakkında bilgi alabilir miyiz? Tekrar aynı bölgelerden kilo alınması mümkün müdür?
 
Uygun hastada yapılan liposuction işleminin sonuçları oldukça yüz güldürücü oluyor diyebilirim. Ameliyat sonrasında kilo alınması halinde, alınan kilolar mevcut kontürleri bozmadan her tarafa eşit bir şekilde dağılacağı için eski görüntü oluşmaz. Ancak tabii ki bu da alınan kilo miktarına göre değişir. Fazla miktarda kilo alma durumlarında ameliyatın sonucu da değişecektir.
 
23/08/2021
Paylaş: