Estetik Dergisi

ESTETİKTE YÜZ VE GÜLÜŞ TASARIMI - DR. ESRA BOZBAY

ESTETİKTE YÜZ VE GÜLÜŞ TASARIMI - DR. ESRA BOZBAY
 
ESTETİKTE YÜZ VE GÜLÜŞ TASARIMI

 
Dr. Esra Bozbay
Face&Smile Kurucu Ortak
 
Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
Ben Dr. Esra Bozbay, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2009 yılında mezun oldum.  Lisans öğrenciliğim süresince 2007 yılında Amerika’ da Temple Universitesi Kornberg Diş Hekimliği Fakültesi ve Pensilvanya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde gözlemci öğrenci olarak bulundum. 2008 yılında Hollanda’ da ACTA (Academisch Centrum Tandheelkunde Amsterdam) Diş Hekimliği Fakültesi’nde gözlemci öğrenci olarak bulundum.
2009 yılında başladığım İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı’ndaki doktora programına kabul edildim, bundan 3 yıl sonra doktora tez çalışmamı yapmak üzere İtalya’da Roma La Sapienza Üniversitesi’ne kabul edildim ve 2013 yılında Periodontoloji alanında Uzman Dr. ünvanını aldım.
2013 yılında Roma La Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde Maksillofasiyal Cerrahi alanında doktoraya başladım ve 2017 yılında Maksillofasiyal Cerrahi alanında doktora sürecimi tamamladım. 2018-2020 yılları arasında Roma La Sapienza Üniversitesi' nde Ortognatik Cerrahi ve Temporomandibular Eklem Cerrahisi yan dal ihtisası yaptım.
2014-2016 yılları arasında İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde; 2019-2021 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi'nde Yrd. Doç. Dr. ünvanı ile öğretim üyeliği yaptım. 2021 yılından bu yana kurucu ortağı olduğum İstanbul Etiler' de bulunan Face&Smile Clinic’te hastalarıma hizmet vermekteyim. Çene-yüz alanında botulinum toksin, dermal dolgu ve implant uygulamaları konularında eğitimler vermeye devam etmekteyim.

İtalya’da eğitim aldığınızı ve uzun bir süre yaşadığınızı biliyoruz. Hangi eğitimleri aldınız ve buradaki iş deneyiminiz nasıldı? 
Ben üniversitede öğrenciliğim boyunca hep yurt dışında tedavilerin nasıl olduğunu, sistemin nasıl olduğunu, hekimliği merak ediyordum. Yaz tatillerimde yurt dışındaki üniversitelere kabul alarak gözlem yapma fırsatları yakaladım. Farklı gördüğüm tedavileri, malzemeleri, teknikleri döndüğümde heyecanla arkadaşlarıma anlatırdım. İtalya’da doktora tez çalışmalarımı yaparken çene-yüz cerrahi alanının çok geniş olduğunu ve bu alanda çok başarılı olduklarını gözlemledim. Bu yüzden ikinci doktoramı bu alanda yapmaya karar verdim. Benim için farklı bir ülkede doktora sınavını geçmek pek kolay olmadı, ancak bu zorluklar bana güzel deneyimler kattı. Dünyaca tanınan Prof. Piero Cascone ile çalışma fırsatı yakaladım, bu bana çok şey kattı. Cerrahi alanın gerektirdiği disiplin ve düzeni doğru bir ekipten öğrendim, tedavi planlamamda göz önünde bulundurmam gereken birçok şey olduğunu öğrendim. Kendi adıma hekim olarak sadece fonksiyonel değil, kişiye göre estetik kriterlerin de göz önüne alınması gerektiğini fark ettim. Şu an kliniğimde de çene-yüz oranları, çene eklem sağlığı gibi kriterleri ön planda tutarak tedavi planlamalarımı yapıyorum.
 
Gülüş Tasarımı Nedir? 
Geçmişteki klasik dişlerin yapıldığı bir sisteminin aksine günümüzde kişiye özel dijital planlama sistemine geçtik. Dijital planlama sayesinde kişinin çene-yüz oranlarını, gülümseme sırasındaki dudak hattını, cilt rengini, yüz şeklini göz önünde bulundurarak bir gülüş tasarımı yapabiliyoruz. Bu tasarımın en güzel özelliklerinden biri; tedavinin en başında bu tasarımı hem fotoğraf üzerinde hem de üç boyutlu çıktısı ile ağıza aktararak dişlerin nasıl olacağını hastalarımıza gösterebilmek. Bu sayede sürprizlerin olmadığı, planlaması yapılan tasarımın birebir ağız ortamına aktarılabildiği teknolojik bir sistem kullanıyoruz.
 
 Yüz- Gülüş Tasarımı nedir? 

Yüzümüzün alt 1/3 ‘lük bölümü çok önemli bir alan. Yüz ve gülüş tasarımında artık sadece kişinin dişlerine odaklanmıyoruz. Yeni nesil teknolojiler ile diş hekimliğinin dünyaya ulaştığı noktada kişiye özel yüz ve gülüş tasarımları yapıyoruz. Bu konseptte; Kişinin yüz oranlarına, alt-üst çene ilişkilerine, iskelet ve yumuşak doku desteğine ve dudak çevresindeki dokulara odaklanıyoruz. Tedavi ve planlama öncesi dijital fotoğraf ve videolar çekiyoruz. Kişinin yüz oranları, dudak pozisyonu ve kalınlığı, dişlerin dudak desteği, dişeti görünürlüğü, dudak ile burun arasındaki mesafe, çenenin önde mi arkada mı olduğu, alt yüz yüksekliğinin dişlere oranı gibi kriterlere bakıyoruz. tüm yüz, ten rengi. Topladığımız verileri optimize etmek için altın oran verilerini kullanarak bilgisayar ortamında kişiye özel tedavi planı oluşturuyoruz.
Dijital ortamda planlanan gülüş tasarımı, hekim ve hasta tarafından hayal edilen estetik sonuçları bünyesinde barındırırken, sürecin profesyonel ilerlemesini sağlarken hata payını en aza indiriyor.
 
Gülüş Tasarımı hangi işlemleri kapsar? 
Duruş ve gülüş esnasında dudağın, dişlerin ve çenelerin pozisyonunun kişinin ağız ve çene yapısına, yüz hatlarına göre ideal hale getirilmesine gülüş tasarımı diyoruz. Estetik diş hekimliğinde tek tedavi şekli yoktur. Çünkü kisinin ihtiyaçlarına göre farklı tedavilerin uygulanması gerekebilir. Eksik dişler varsa implant veya köprü tedavisi ile, çapraşık dişlerin ortodontik tedavi ile düzeltilmesi, diş eti çekilmesi gibi sorunların çözümlenmesi gibi birçok farklı müdahale gerekebilir. Gülüş tasarımında tüm süreç en başından planlanarak ve sürecin başında tedavinin sonucu kişiye demo görsel olarak gösterilebilir. Dişlere yapılacak estetik işlemler bazen dişleri hiç aşındırmadan yaprak laminalar ile yapılabilirken; fazla madde kaybı ve çürükleri olan dişlerde zirkonyum kuronlar yapabiliyoruz. Günümüzde diş hekimliğinde kullanılan malzemelerin estetik görünümleri tatmin edici olduğu için doğal, estetik diş tasarımları yapabiliyoruz.
 
  • Gülüş hattının belirlenmesi ve diş boylarının planlanması
  • Ayrık dişler için ortodontik tedaviler veya estetik dolgu ya da lamine uygulamaları
  • Diş eti çekilmesi veya hastalıkları için diş eti tedavileri
  • Diş renginde istenilen seviyeye ulaşmak için beyazlatma işlemleri
  • Porselen, lamine veya zirkonyum diş kuron uygulamaları
  • Dişsel kapanış bozukluğu olanlar için şeffaf plaklarla ya da braketlerle ortodontik tedaviler
  • Çürük veya kırık dişler için kanal tedavileri ve estetik dolgu uygulamaları
  • İhtiyaç ve isteklere göre diğer tedaviler gerekebilmektedir.
Uygulama uzun bir süreç midir? 
Diş eksikliklerini olduğu durumlarda bile artık aynı gün geçici sabit dişler yapabiliyoruz. Dijital tasarımlar süreci kısaltıyor. Hatta ortodontik tedavilerin sürelerini bile çeşitli minimal cerrahi tekniklerle kısaltabiliyoruz. Estetik diş hekimliği işlemlerinde hastalarımızla beklentilerimizi ve planlamamızı belirledikten sonra dijital tasarım süreci birkaç günde tamamlanıyor.
 
Hangi diş hekimleri bu uygulamayı yapabilir? Özel bir eğitim gerekiyor mu? 
Gülüş tasarım programlarını içeren özel eğitimler mevcut. Burada önemli olan yalnız hekimin bilgisinin değil, aynı zamanda birlikte çalıştığı laboratuvar ekibinin ve teknisyeninin de bu donanıma sahip olması gerektiğidir.
 
Bu konuda çalışan Diş Hekimleri hangi estetik uygulamaları yapabiliyor? 
Özellikle yaprak lamineler ya da zirkonyum / e-max diş kaplamaları gülüş estetiğini değiştiren önemli uygulamalardandır.
 
Gülüş Tasarımı düşünen hasta adaylarına öneriniz ne olur? 
Bana göre tedavinin en başında gülüş tasarımı ile mock-up dediğimiz demo görüntüyü görebilmek çok güzel bir uygulama. Bu yüzden gülüş tasarımı isteyen kişiler hekimleri ile beğendikleri gülüşleri, diş renklerini, şekillerini çekinmeden paylaşmalılar.
 
Gülüş tasarımı tek bir branşın tamamlayabileceği bir işlem olmayabilir. Bazen birden fazla diş hekimliği uzmanlığının bir arada çalışması gerekebilir. Bu nedenle bir veya çok az branşta hizmet veren klinikleri tercih etmelerini öneririm.
 
Ayrıca diş ve diş eti sağlıklarını ön planda tutmalarını ve ağız bakımlarına önem vermelerini öneririm. 6 aylık ya da yıllık periyotlarla kontrollerini, profesyonel diş bakımlarını yaptırmaları gülüş estetiğinin uzun yıllar kullanılabilmesini sağlayacaktır. Diş sıkma alışkanlıkları varsa dişleri ve çene eklemlerini korumak için masseter botoks, gece plağı gibi önlemleri almalarını tavsiye ederim.
 
18/09/2022
Paylaş: