Estetik Dergisi

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN KIŞ ÖNERİLERİ - Ecz. Neviye Vatansever

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN KIŞ ÖNERİLERİ - Ecz. Neviye Vatansever

Sizlere kış aylarında ve günlük hayatınızda sağlıklı yaşam için birkaç bir şeyler söylemek istiyoruz.

Kış aylarında çocuklar, yaşlılar, gebeler, kalp, tansiyon, şeker, karaciğer ve böbrek hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olanların; soğuk algınlığı, grip, sinüzit, bronşit ve zatürree gibi hastalıklara karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyoruz. Egzersiz yapmanın, uykusuz kalmamanın ve vitamin desteği almanın bu riskleri azaltacağını söylüyoruz.

Bu dönemlerde bağışıklığı yüksek tutmayı hedeflemelisiniz. Bunun için sizlere yardımcı olacak olan gıda takviyelerinden en kuvvetli olan gıda takviyesi olan beta-glukan kullanılmalıdır.

Öncelikle biraz beta glukandan bahsetmek isteriz...

Beta Glukan ekmek mayası hücre duvarından ekstrakte edilen basit bir polisakkaritdir. Bağışıklık sistemimizin ilk savunmasını yapan makrofajlar (beyaz kan hücreleri) üzerindeki özel yüzeylere bağlanarak, bağışıklık sistemini aktive etmesinden dolayı yıllardır bağışıklık sistemi destekleyici olarak ün kazanmış tamamen doğal bir besin desteğidir. Hastalarımıza kış aylarında hastalık esnasında veya hasta olunmadan önce mutlaka beta glukan içerikli bir gıda takviyesi kullanıp bağışıklıklarını kuvvetlendirmelerini öneriyoruz.

Beta Glukan ne gibi durumlarda kullanılır?
Beta Glukan kimlere kullanılır?


➤ Grip ve soğuk algınlığı
➤ Alt ve üst solunum yolu ekfeksiyonları
➤ Tekrarlayan enfeksiyonlar
➤ Okul, işyeri gibi kapalı ortamlarda hızla bulaşan enfeksiyonlar
➤ Yoğun temponun (iş, sınav dönemi, seyahat) yarattığı stresin olumsuz sonuçları
➤ Düzensiz ve sağlıksız beslenmenin olumsuz sonuçları
➤ Tekrarlayan aft ve uçukla

PROBİYOTİKLER
Birde bağırsaklarımız için olmazsa olmaz olan probiyotikler var. Probiyotik mikroorganizma içeren gıda takviyelerini günlük hayatınıza eklemenizi tavsiye ederiz. Probiyotik mikroorganizmalar sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

Çocuk ve yetişkin tüm aile bireylerinin kullanımına uygun formüllerde takviye ürünler mevcuttur. Fonksiyonlarına çeşitli bakteri türleri ile simbiyotik olarak devam eden sağlıklı
bir vücutta, bu ilişkinin her iki tarafı da büyük faydalar görürler.

Bağırsaklarda bulunan birçok mikrobik nüfus sürekli olarak birbirleri ile etkileşim içerisindedir. Bu popülasyonlar birbirleri ile gerekli alan ve besinler için yarış halindedirler. Yararlı mikroorganizmalar ile mide bağırsak kanalına zarar veren mikroorganizmalar arasındaki bu çekişme patojenik (veya hastalıklara sebep olan) bakterilerin miktarında bir düşüşe sebep olarak bağırsaklardaki ortamın daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlar.

Probiyotikler, yararlı bakteriler içeren tamamlayıcı maddelerdir. Bağırsaklarda koloniler kurarak önceki bağırsak florasının yapısını değiştirirler ve mide-bağırsak sisteminin sağlığını olumlu yönde etkilerler.

Potansiyel olarak zararlı olan bakterilerin yerine gelen yararlı bakteriler vücudun fonksiyonlarını düzenli olarak yerine getirmesine ve besinleri olması gereken şekilde sindirebilmesine katkıda bulunurlar.

Bu bakteriler zehirli maddelerin oluşumunu ve emilimini en alt seviyeye indirirlerken aynı zamanda polipler, divertiküloz ve mide-bağırsak kanserleri gibi bağırsak rahatsızlıklarının oluşumunu engellemeye yardımcı olurlar.

Probiyotik kullanımı, astım, atopik ekzema, rinit ve çeşitli alerjiler gibi bağışıklık sistemi problemlerinin tedavisi ve önlenmesi açısından da gittikçe artan popüler bir hal almaya başlamıştır. Bu maddenin tüketimi aynı zamanda, bağışıklık sisteminin şiddetlendirilmiş dışavurumları olan inflamatuvar rahatsızlıkların süresini ve oluşma riskini azaltıcı etkilere sahiptir. Buradan anlayabileceğimiz gibi bağışıklık sistemi ile bağırsaklar arasında önemli ve yakın bir ilişki mevcuttur. Bu ilişki zararlı mikroorganizmaların vücut dışarısında tutulması için çok önemli bir bariyer görevi görür. Eğer bu bariyer yeterli korumayı sağlayacak kadar güçlü değilse, vücut bağırsaklar ve genel sağlık ile ilgili problemlere karşı daha yatkın hale gelir.

Zaman zaman, antibiyotik tüketimi veya ciddi bir ishal sonrası olduğu gibi bağırsaklardaki mikrobik ortamda ciddi değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler sonrası gerekli miktarda yararlı bakteriyi gerek probiyotik içeren besinlerin tüketimi gerekse tamamlayıcı maddeler ile vücuda tekrar kazandırmak gerekir. Vücudunuz için en uygun olan ürünü seçebilmeniz açısından piyasada birkaç farklı probiyotik preparatı bulunmaktadır.

Probiyotiklerin Temel Faydaları:
➤ Bağırsak florasının dengesinin korunmasına yardımcı olur
➤ Bağırsak fonksiyonlarının düzgün bir şekilde işlemesine katkıda bulunur
➤ Bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri vardır
➤ Mide-bağırsak rahatsızlıklarının oluşmasını önlemeye yardımcı olur

Not: Unutmadan doktorunuzdan sonra sağlığınızın için en önemli adımlar ile ilerleyen biz ve diğer tüm değerli eczacılardır. Sağlığınız her şeyden önce gelir. Sağlığınızı tehlikeye atacak herhangi bir ürün temin etmeyin. Kullanmak istediğiniz ürünler hakkında lütfen en yakın eczacınıza danışın.

NEVA ECZANESİ
42 MASLAK SHOPPINGMALL


Kapılarımızdan geçen her hastamızın sağlığı bizim için önemlidir. Bu yüzden en geniş tıbbi ürün stoğunu tutmak, en kaliteli sağlık hizmetlerini sunmak ve mümkün olan en iyi hizmeti verebilmek için çok çalışıyoruz.

Doktor reçeteniz ile sağlığınız arasında bir aracı olarak, hastalarımızın daha sağlıklı hale getirmek için ihtiyaç duydukları ilaç ve bakım tavsiyelerini kişiselleştirilmiş halde profesyonelce vermenin yanı sıra ilaç yönetim protokollerini uygulamaya çalışıyoruz. Sağlığınızı koruyabilmek için gerekli takibi profesyonelce yapıyoruz.

İletişim:
0212 286 10 90
nevaeczanesi.com

01/03/2019
Paylaş: