Estetik Dergisi

10 SORUDA DOLGU UYGULAMALARI DR. BUĞRA GÜLTEKİN

10 SORUDA DOLGU UYGULAMALARI DR. BUĞRA GÜLTEKİN
 
10 SORUDA DOLGU UYGULAMALARI

DR. BUĞRA GÜLTEKİN


Dolgu uygulamaları hakkında bilgi almak üzere Dr. Buğra Gültekin’in kliniğine misafir olduk.
Dolgu işlemlerinde son gelişmelerle ilgili sizler için keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 
 
1. Dolgu uygulamalarının öncelikli hedefi nedir? 
 
Bu işlemlerde öncelikli hedefimiz hastanın yüzünde hacim kaybının bulunduğu bölgeleri saptamak ve iyileştirmek. Bir başka tabirle; yüze orantısal olarak yaklaşıldığında diğer yüz özellikleriyle olan uyumu dengelemeyi hedefliyoruz. Bunu yaparken de aşırılığa kaçmamaya ve hastalarımıza yalnızca ihtiyacı kadar işlem uygulamaya dikkat ediyoruz.
 
2. Yüzün hangi noktalarına dolgu uygulaması yapılabilmektedir? Ve uygulama isimleri nelerdir?

Dolgu enjeksiyonu ile;
* dudakların dolgunlaştırılması
* kırışıklıkların giderilmesi
* elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi
* yüz hatlarının keskinleştirilmesi
* çene ve jawline hattının oluşturulması
* göz altı hacim kaybının giderilmesi
* burun ucundaki düşüklüğün giderilmesi
* dudak çevresi kırışıklıkların giderilmesi
* burun kökünden aşağı dudaklarımızın iki yanından aşağı uzanan nasolabial çizgilerimizin giderilmesi
İşlemleriyle ihtiyaca göre problemlerin çözümüne yönelik tedaviler uygulamaktayız.
 
3. Bir yüzde dolgu ihtiyacı gerekliliğini nasıl anlarız?
 
Yüz dolgularının gerekli olup olmadığının belirlenmesi bireysel estetik hedeflere ve kaygılara bağlıdır. Yaşın beraberinde getirdiği yanaklarda hacim kaybı, yüz kıvrımlarında ve kırışıklıklarda derinleşme, dudakların incelmesi, göz altlarında çukurlaşmalar dolgu ihtiyacının göstergesi olabilecek belirtilerdir. Ayrıca asimetri veya orantısız yüz hatları da dolgu maddeleri ile giderilebilir. Sonuç olarak bu karar, özel endişelerinizi değerlendirebilecek ve kişiselleştirilmiş öneriler sunabilecek nitelikli ve deneyimli bir uzmana danışılarak verilmelidir.
 
4. Son zamanlarda dudak dolgusunda en çok talep gören biçimler hakkında bilgi alabilir miyiz?

 
Özellikle son zamanlarda trend olan dudak uygulamalarımızdan biri 3D Lips, bir diğeri ise Russian Lips teknikleri.  Rus dudak tekniğimizde belirlediğimiz kontür hattına odaklanıyoruz, Cupid yayları diye adlandırdığımız dudaktaki M çizgisine yükseklik kazandırarak dudakla burun arasındaki mesafeyi kısaltırken, bir yandan da dudak gövdesine hacim kazandırıyoruz. Aynı şekilde alt dudağı da aşağı çekerek çeneye doğru daha derin bir ‘V’ şeklinde eğri veriyoruz. 3D Dudak tekniğimizde ise daha doğal görünümlü sonuçlar elde etmeye odaklanıyoruz. Üst ve alt dudakların hacmi, dudak tanımını geliştirmek için ‘vermilyon’ hattına vurgu yaparak, diğer yüz özellikleriyle orantılılığı ve uyumu korumak için dikkatlice dengelenir.
 
5. Dudak dolgusunda doğallık konusundaki yorumlarınızı alabilir miyiz?

Doğal görünüm eğiliminde olan hastalarımızın aradığı uygulama türü artık sadece dudakların hacmini arttırmak değil. Bu nedenle uygulama esnasında çoğu zaman anatomik açıdan asimetrik olan bölgeye odaklanmak, önceki dolgu deneyimlerini düzeltmek ve dolgun bir dudaktan ziyade daha yüksek bir dudak hattıyla yüz anatomisine daha uyumlu bir dudak şekli oluşturmak hastalarımızın da istekleri doğrultusunda önceliğimiz haline geldi. Bu da bize bir yandan hastalarımızın uygulamalar açısından günümüzde daha bilinçli olduklarını gösteriyor ve biz de bu durumdan memnunuz. En güzel dudak, yüzünüze en uygun dudaktır.
 
6. Burun dolgusu hangi problemli görüntü için uyguladığınız bir yöntemdir?
 
Bu işlem tüm şekil bozukluklarında uygulanabilen bir yöntem değildir.
Şu durumlarda burun dolgusu işlemi uygulanabilir:
 
Burun üzerinde küçük çöküntüler/girintiler
Cerrahi işlemlerden sonra oluşan küçük bozukluklar
Burunda bir tarafın diğerine göre düşük ya da çökük olması
Burnun hafif derecede asimetrik bir görünüşe sahip olması
Burun ucunda görülen düşüklük
Burun kemerinin çökük olması gibi durumlarda bu işlemi uygulayabiliriz.

7. Burun ameliyatı olmadan da burnun sekli değiştirilebilir mi?

Ameliyatsız bir rinoplasti ile yani burun dolgusuyla, sarkık burun ucu veya burunun
'dorsal kamburu' olarak bilinen ve onları rahatsız eden bir yumru olan hastalar için uygundur.
Dolgunun cerrahi olmayan bir rinoplastiye stratejik olarak yerleştirilmesi, burun ucunu iyileştirebilir,
uç kısmı kaldırabilir ve yumruyu düzelterek yan profili düzeltilebilir."
 
9. Kliniğinizde uyguladığınız dolgu trendleri nelerdir?
 
Dudak dolgusu ve ameliyatsız rinoplasti dışında son dönemde özellikle de erkek hastalarımızın en çok ilgisini çeken uygulamamız Jawline Dolgusu.
Jawline çene ucundan kulak önlerine kadar uzanan kemik hattına yapılan bir işlemdir.

Daha simetrik ve uyumlu bir yüz için yapılan çene dolgusu yüzün genel görünümünü olumlu anlamda etkiler, güçlü, karakteristik bir ifade oluşturulmasına yardımcı olur.
Çene kontürü bu işlem sırasında daha belirgin hale getirilir.
Kadınlar kadar erkeklerin de tercih ettiği bir işlem olan jawline dolgusu, kadınlarda daha oval bir yüz elde etmek için kullanılırken, erkeklerde maskulen hatların ifadesi olarak kabul gören, çene köşelerinin belirginleştirilmesi ve genişletilmesi şeklinde maskulen yüz ifadesini arttırmak için uygulanır.
 
10. Son olarak estetik mağduru olmamak adına danışanlara mesajınız?
 
Değerli Danışanlarımız,
 
Güzellik ve kendini geliştirme arayışında güvenliğe, özgünlüğe ve bilinçli karar vermeye öncelik vermek çok önemlidir. Dolgu maddeleri ve enjekte edilebilir ürünler gibi estetik prosedürler dönüştürücü sonuçlar sunarken aynı zamanda potansiyel riskleri ve hususları da beraberinde getirir. Olumlu bir deneyim sağlamak ve etik olmayan uygulamaların kurbanı olmaktan kaçınmak için akılda tutulması gereken bazı önemli noktalar vardır.
 
Danışma Önemlidir: Hedeflerinizi, beklentilerinizi ve olası endişelerinizi tartışmak için birden fazla uzmanla istişareler planlayın. Saygın bir uygulayıcı ihtiyaçlarınızı dinlemek, sorularınızı yanıtlamak ve benzersiz anatominize ve tercihlerinize göre kişiselleştirilmiş bir tedavi planı önermek için zaman ayıracaktır.
 
Pazarlıklara Dikkat Edin: İndirimli tedavileri veya "özel teklifleri" tercih etmek cazip gelse de, gerçek olamayacak kadar iyi görünen anlaşmalara karşı dikkatli olun. Kaliteli estetik prosedürleri, genellikle daha yüksek fiyata sahip olan yüksek kaliteli ürünler ve uzmanlık gerektirir. Maliyet düşürücü önlemler yerine değere ve güvenliğe öncelik verin.
 
Gereksiz tedavilere girmeniz konusunda size baskı yapan veya gerçekçi olmayan sözler veren uygulayıcılardan kaçının. Sağlığınız ve refahınız her zaman önce gelmelidir.
Gerçek güzelliğin içten yayıldığını ve estetik tedavilerin sağlığınızdan veya bütünlüğünüzden ödün vermeden, doğal özelliklerinizi geliştirmesi ve özgüveninizi artırması gerektiğini unutmayın.
 
Bilinçli seçimler yapmak ve benzersiz güzellik yolculuğunuzu kucaklamak için buradayız.
 
Sevgilerimle,
Dr. Buğra Gültekin
 
07/05/2024
Paylaş: