Estetik Dergisi

BÖLGESEL İNCELMEDE MUCİZE; SOĞUK LİPOLİZ - Dermatolog Dr. Bahar Öznur

BÖLGESEL İNCELMEDE MUCİZE; SOĞUK LİPOLİZ - Dermatolog Dr. Bahar Öznur
Sıcak havaların gelmesiyle birlikte yavaş yavaş tatil planları yapmaya başladık. Peki ama mayo ve bikinilerimizi giymeye gerçekten hazır mıyız? 1 yılı aşkın süredir evde hareketsiz kaldık, üstelik stres nedeniyle beslenme biçimlerimiz değişti ve sonuç olarak kilolarımızda gözle görünür bir artış söz konusu… Yaza girmeden, spor ve diyet dışında etkili yöntemlerle nasıl incelebiliriz? Sizler için araştırdık ve bölgesel incelmede etkin bir yöntem olan Soğuk Lipoliz hakkında bilgi almak üzere Dr. Bahar Öznur’un kliniğine misafir olduk.  
 
Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
 
Bilecik’de doğdum. İlkokul, orta ve lise öğrenimimi Yalova’da, Yüksek Öğrenimimi, 1992-99 yılları arasında  Hacettepe Tıp Fakültesinde Tıp Doktorluğu anabilim dalında tamamladım.  Dermatoloji dalında uzmanlık eğitimimi İzmir Dokuz Eylül Tıp Fakültesinde 2003 yılında bitirdim. 4 yıl süren uzmanlık eğitiminin ardından Ankara Özel Güven hastanesinde Dermatoloji ve Kozmetik Dermatoloji bölümünde 11 yıl Dermatoloji Uzmanı olarak çalıştım.
2012 yılından itibaren Ankara Acıbadem Hastanesi’nde çalışmaya devam ediyorum. Bilgisayarlı Dermatoskop ile ben takibi, Kozmetik Dermatoloji alanında lazer uygulamaları,  Botoks, Peeling uygulamaları dahil farklı uygulama alanlarında da çalışmaktayım. 2019 yılında kendi kliniğimi kurdum ve burada da belli günlerde hastalarıma aynı alanlarda hizmet vermeye devam ediyorum. Evli ve iki çocuk annesiyim.
 
Soğuk Lipoliz (cryo lipoliz) yöntemi nedir?
 
Soğuk lipoliz yöntemi, yağların soğuğa duyarlı olmasına dayalı olarak geliştirilmiş güvenli ve etkili bir bölgesel incelme yöntemidir. Bu tedavi yönteminde, diyet ve egzersiz uygulanmasına rağmen giderilemeyen inatçı lokalize yağlanmayı güvenli bir şekilde ortadan kaldırmak için, yağlı bölgeye özel bir cihaz yardımıyla kontrollü soğutma sağlanır. Yağ dokusunu dondurarak parçalayan ve doğal yollarla vücuttan atılmasını sağlayan FDA onaylı etkinliği ispatlanmış etkili bir uygulamadır.
 
Soğuk Lipoliz yöntemi nasıl uygulanır?
Soğuk lipoliz uygulanacak alana cihazın cilt ile temasını kesecek kişiye özel ped serilir. Bu pedler cildinizi korurken, cihazın yağ dokusunu daha etkin bir şekilde işleme tabi tutmasını sağlar.
İkinci aşamada cihaz uygulama bölgesindeki yağ dokusunu vakumlayarak cihazın haznesine doğru çeker ve dondurma işlemine hazır hale getirir.
Üçüncü aşamada yağ dokusu dondurma ve parçalama işlemi başlamış olur. Tedavi bittiğinde yağ dokusu doğal yollarla vücuttan atılır ve uygulanan bölgede incelme sağlanır.
Hastalara uygulanan seans sıklığı nedir? Ve seans süresi ne kadardır?
Uygulama genelde tek seanslık bir uygulamadır. Ancak yoğun yağlanması olan hasta gruplarında ikinci veya üçüncü bir seans uygulanabilir. Seans aralıkları en az 3 aydır. Uygulama süresi ortalama 60-70 dk. kadar sürer.
Aynı anda vücudun farklı bölgelerinde işlem yapılması mümkün müdür?


Tedavi esnasında aynı anda uygulanabilen farklı başlıklar ile 3 farklı bölgeyi aynı anda tedavi edebiliyoruz. Özel gıdı başlığı ile gıdı bölgesini, büyük, orta ve küçük boy başlıklar sayesinde de farklı büyüklükteki bölgeleri tedavi etmek gayet mümkün.
 
Vücudun hangi bölgelerinde uygulanabilir?
Bölgesel incelme ihtiyacı duyulan yağ dokusunun biriktiği hemen her bölgeye uygulanabilen Soğuk Lipoliz; daha ziyade vücudun lokal yağlanma alanları olan:
Karın bölgesi,
Gıdı (Çene altındaki yağlı bölge),
Bel bölgesi,
İç Bacaklar, basenler, üst kol bölgelerine uygulanmaktadır.
Soğuk Lipoliz işlemi yağ dokusu dışında çevre dokulara zarar verir mi?
Bu yöntem direk olarak yağ hücrelerini hedefler ve çevre dokulara zarar vermez. Yağ hücrelerini -7 dereceye kadar kontrollü olarak dondurur ve kristalize olan yağlar apoptozis denilen yöntemle vücut tarafından yok edilir. Bu yöntem çevre dokulara bir zarar vermez çünkü çevre dokular çok daha düşük sıcaklıklara duyarlıdır.
Hastalarda kilo kaybı olur mu?
Bu işlem kilo kaybı değil bir yağ kaybı sağlar. Uygulama sonrası kişi, daha fit ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.
İşlem sonrasında herhangi bir deformasyon oluşur mu?
Bu tedavide işlem sonrası asimetri, deformasyon, topaklanma gibi problemler oluşmaz.
Hastalara uygulanan işlem ne zaman sonuç verir?
Soğuk Lipoliz sonrası hastaların lokal yağlanması ölçülür. Bireylerde gözle görülür bir incelme 30.günden itibaren başlar ve ortalama 1,5- 2 ay sonra parçalanan yağ dokusunun tamamen vücuttan atılması ile maksimum incelme sağlanır.
 
Bu yöntem için kullanılan cihazlar güvenli midir?
Bu yöntem için kliniğimizde kullanılan yeni teknoloji 4D Kriyolipoliz aleti FDA onaylı güvenli ve etkili bir teknolojidir.  
 
Hangi hastalara uygun bir yöntemdir?
4D Lipoliz uygulaması Liposuction gibi cerrahi bir işlem yaptırmak istemeyen ve tek seansta sonuç almak isteyen tüm hastalar için çok iyi bir alternatiftir.
 
Kliniğinizde başlıca hangi işlemler uygulanmakta ve son olarak eklemek istedikleriniz?
Dermatoloji ve Kozmetik Dermatoloji alanında hizmet almak isteyen ve özellikle bölgesel incelme ve selülit tedavisi arzu eden hastalarımızı kliniğimize bekliyoruz.
 
19/05/2021
Paylaş: