Estetik Dergisi

DERiMiZiN YAŞLANMASINA KARŞI ELiMiZDEKi SiLAHLAR NELERDiR? - Doç. Dr. Pınar ÖZUĞUZ

DERiMiZiN YAŞLANMASINA KARŞI ELiMiZDEKi SiLAHLAR NELERDiR? - Doç. Dr. Pınar ÖZUĞUZ

ZAMAN’ın, her şeyin ilacı olduğunu bilsek te, derimiz için bu özdeyiş geçerli değildir. Zamanın acımasız etkisiyle maalesef kollajen ve elastik liflerde azalma olur. Cildin elastikiyetinin kaybolması ise, klinikte karşımıza derinin esnekliği ve yapısının bozulması şeklinde vuku bulur. Aynı zamanda cildimizin en önemli yapı taşlarından biri olan hyaluronik asit miktarı da azalır. Dolayısıyla cildimiz matlaşır, incelir, kırışıklıklar ortaya çıkar. Tabi ki bu süreçte tek düşman zaman olmayıp başka etkenlerde mevcuttur. Güneşin zararlı etkileri en başta olmak üzere, stres, hava değişiklikleri, hormonlar, besinler, sigara, kuru deri ve yerçekimi gibi etkenler bunlardan bazılarıdır. Bu saymış olduğum düşmanlar dışında derinin normal fizyolojik yaşlanmasını bilmek zorundayız. Mesela epidermal yenilenme süresi zamanla %30-50 uzar, epidermis incelir, melanositleri azalır ve derinin bağışıklık sistemi olan langerhans hücrelerinin sayısı azalır. Derinin alt tabakası olan dermişte fibroblast sayı ve işlevlerinde azalma olması nedeniyle kollajen ve elastin sentezi azalır ve deride gevşeme ve kırışma oluşur. Ter ve yağ bezlerinin fonksiyonları azaldığı için deri kuruluğa daha eğilimli hale gelir.

Derimiz bu kadar çok şeyle savaşırken bizim onu yalnız bırakmamız tabî ki doğru olmaz. Sonuç ta yıllarca derimizin hastalıklarını tedavi etmek ve derimizin sağlığını korumak için dirsek çürüttük.

Şanslıyız ki, bu süreci biliyoruz. Bundan dolayı da süreci yavaşlatmayı, deriyi yenilemeyi ve neme doymasını sağlayabiliyoruz.

Cilt yenileme yöntemlerine genel olarak göz atacak olursak; dolgu, botoks, lazer tedavileri, radyofrekans tedavileri, ulthera, mezoterapi, mezolifting, PRP veee gençlik serumları ilk sıralarda yer almaktadır.

Gençlik serumu demişken; NEDİR BU GENÇLİK SERUMU?

Gençlik serumu cildimize nemini geri kazandıran, kırışıklıkları düzelten, cildi parlak canlı bir hale getiren, yüzümüzün ihtiyacı olan hyaluronik asit ve aminoasitleri içeren bir mezo vital tedavidir.

Serum içerikleri bizim için önemli olup, yaşlanma sürecini yönetmemizde bize ne kadar yardımcı olabileceğini değerlendirmede kriter olmalıdır.

Örneğin, hyalüronik asit; Deride su tutarak dokuların tamir edilmesine ve elastikiyetin artmasına yardımcı olur. Derideki nemi artırır

Piruvat: Pürivik asit hücre içi oksijenlenmeyivle hücre yenilenmesini sağlayan KREBS döngüsünü başlatan TEK etken maddedir.

Mannitol; Bilinen en güçlü antioksidanlardandır, ve ödem çözücü etkisi vardır. Hyalüronik asitin dokudaki ömrünü uzatır.

Procollagen peptide; Kollajen büyüme faktörüdür. Kırışıklıkların açılmasına derinin doğal yolla doldurulmasına sıkılaşmasına yardımcı olur.

Hexapeptide-8; Büyüme faktörüdür. Yüz mimik çizgilerinin ve kırışıklıkların açılmasına yardımcı olur.

Pentapeptide-18; Kas kasılmasını rahatlatarak kırşıklıkların açılmasına yardımcı olur.

DMAE (Dimetilaminoetanol); Deri altındaki kas dokusunu destekleyerek sıkılaşmaya ve sarkmaların azalmasına yardımcı olur. Anti oksidan etkisi vardır.

Organic Silica; Kollajen ve elastik fibrillerin artışını sağlayarak deri tonusunun düzelmesine yardımcı olur.

Vitamin (B1-B6); Anti-oksidan etkilidirler. Yaşlanma sürecinin gecikmesinde yardımcı olurlar

Çeşitli aminoasitler; Deride hücre yenilenmesini artırır.

Klinikte benim kullandığım, bu içerikleri barındıran bir ürün olan H100 plus gençlik serumuna bazı hastalara içerik olarak ektra botulinum toksini ekleyerek de işlem yapmaktayım. Sonuçlar mükemmel olup, hastaların ve benim yüzümü güldürmektedir 

H 100 gençlik serumu nedir? Nerelere uyguluyoruz?

Yüz, boyun, gıdı, dekolte ve el üzerine, gerekli gördüğüm hastalara, 20’li yaştan itibaren güvenle kullanmaktayım. Yoğun hyaluronik asit sayesinde bu ürün ciltte nem tutar, kırışıklıkları azaltır. Yine benzerlerinden farklı olarak ihtiva ettiği mannitol sayesinde güçlü ödem çözücü etki yaratır ve hyaluronik asitin dokudaki kalıcılığını arttırır.

H 100 gençlik serumundaki hyaluronik asit normal dolgulardan farklı olarak çapraz bağsızdır. Yani bulunduğu yerde hacim kazanmaz, çevre dokulara yayılarak genel bir etki gösterir. Bu yüzden uygulandığı tüm alana etki sağlar. Bunun yanında prokollajen peptit; kollajen liflerini büyütürken, hexapeptit 8 kırışıklıkların açılmasına yardımcı olur. Peptapeptit 8 ise myofibrilleri etkileyerek, DMAE kas dokusunu destekleyerek etkiyi arttırır. B1 ve B6 vitaminleri antioksidan etkilidir ve içerdiği 7 adet aminoasit hücre yenilenmesini arttırır.

H-100 Gençlik Serumu Nasıl Uygulanır?

Herhangi bir ağrı, hassasiyet olmaması için önce lokal anestezik kremlerle uyuşturuyoruz. Uygulama son derece basit ve konforludur.

2-3 hafta aralıklarla 3 seans uygulanması gerekmektedir. Ancak hastamızın derisi çok yıpranmışsa, kırışıklıkların çok fazla olduğu durumlarda 5 seans uygulama tercih edebiliyoruz. Uygulamadan 2 hafta sonra sonuçlar görünmeye başlar, devamında etki artarak devam eder. Ortalama 1 yıl kadar kalıcılığı vardır ve her sene tekrarlanabilir.

H-100 Gençlik Serumunun Yan Etkileri var mıdır?

Tabi ki her işlemde olabilecek, uygulamaya ait enjeksiyon yerlerinde kızarıklık, hafif şişlik, morluk gibi yan etkiler olabilir, uygulama içeriğine karşı bir reaksiyon olmadıkça yan etkisi bulunmamaktadır.

Bu arada çapraz bağsız hyaluronik asit (dolguların ana içeriği) ihtiva etmesi, yapılan uygulamanın yüzün tamamına yayılarak etki etmesine olanak sağlamaktadır. Proteinin yapı taşı olan ve ciltteki yaşlanmayı giderici en önemli aminoasitlerde olan Glicine, L proline, L Lysine, L Leusin H100 gençlik serumu içinde bulunmaktadır.

Yapılır yapılmaz bir canlılık oluşmaya başlar, 1 haftada kırışıklıklar azalır, 1 ayda ise yeni kollajen üretimi de oluşacağı için etkisi daha da belirginleşir. Cilt elastikiyeti ve tonusu artar.


İYİ Kİ, elimizde güzel ve etkili silahlarımız var.

SAĞLIKLI YAŞLANMAK, SAĞLIKLI YAŞ ALMAK DEMEKTİR.

DERİNİZİ DERMATOLOĞUNUZA EMANET EDİNİZ. ÇÜNKÜ ÇOK KIYMETLİ…

Sevgiler

01/12/2020
Paylaş: