Estetik Dergisi

DERMAPEN HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER - Dr. BETÜL ÖKKAN

DERMAPEN HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER - Dr. BETÜL ÖKKAN
Merhaba.
Adını sıkça duyduğunuz bir uygulama olan Dermapen hakkında merak ettiklerinize cevap vermeye çalışacağım. 

Nedir bu Dermapen?
Dermapen cilt gençleştirme, leke ve ince çizgilerin görünümünü azaltma, gözenekleri sıkılaştırma, skar (akne veya yara izi) görüntüsünü hafifletme, cildi sıkılaştırma gibi beklentilerle cilde uygulama yapılan bir cihazdır. Cihaz kalınca bir dolmakaleme benzer görüntüsünden ve cildin dermis tabakasını etkilediğinden dolayı “Dermapen” olarak adlandırılır.

Dermapen cihazlarının değişik adette ve değişik yapıda iğneleri olan değiştirilebilir uçları mevcuttur. Cihaz, ucuna takılan bu çok ince boyuttaki iğneleri çok seri bir şekilde cilde batırdığı için yapılan uygulamaya “mikroiğneleme” de denmektedir.  Cildin kalınlığı yüzün her yerinde aynı değildir. Ayrıca yapılan uygulamanın hedefine göre iğnelerin ulaşması istenen derinlik değişmektedir. Bunun için Dermapen iğnelerinin uygulama derinliği ayarlanabilmektedir. Yine benzer şekilde cihazdaki hız ayar düğmesi ile uygulama hızı değiştirilerek cilde saniyede 130 civarında mikro kanal açmak mümkündür.

Dermapen cildime ne yapar?
Uygulamanın mantığı vücudumuzun yara onarma mekanizmasını tetikleyerek cildin hasar verilen tabakasının yenilenmesidir. Vücudumuz herhangi bir yara aldığında hemen onarım başlatılır. Cilt gençleştirmede de bu mekanizma kullanılarak dermapen cihazı ile cilde kontrollü bir hasar verilir ve cildin kendini onarması beklenir. İşlem sadece cihazla hasar vererek kuru iğneleme şeklinde yapılabildiği gibi eş zamanlı olarak kolajen, hyaluronik asit, aminoasitler, vitaminler, leke veya kırışık açıcı, cilt germe özellikli serumlar verilerek de yapılabilir. Mezoterapi ile kombine edilerek de yapılabilir ve işlemin etkinliği kombine uygulamalarda çok daha artar.

İşlemin etkinliği nedir?
Yapılan işlem ne kadar bilinçli olarak yapılırsa başarısı da o kadar yüksek olmaktadır. Yani almak istediğiniz sonuca ve uygulanan bölgenin cilt kalınlığına göre iğne derinliğinin ayarlanması, eş zamanlı olarak beklenen sonuca uygun ürünlerle işlemin desteklenmesi alınan sonucu olumlu etkilemektedir.

Bir diğer önemli husus da uygulama yapılan cihazın ve kullanılan iğnelerin kalitesidir. Piyasada 1000-20.000₺ aralığında cihaz bulmak mümkündür. Ancak cihazın seri iğneleme sırasında cildi çizmemesi çok önemlidir. Cihazın yapması gereken işlem cilde çizik atma şeklinde değil iğneleme şeklinde hasar vermektir.

Cihazın değiştirilebilir iğneli uçlarının kalitesi, kaç defa kullanıldığı da işlemin sonucunu etkileyen bir diğer faktördür. Çok defa kullanılmış iğneler kütleşeceği için hem daha fazla acı verir hem de beklenen kalitede hasarlandırma yapamaz.

Neden farklı uçlar var?
Üstünde değişik boyutlarda değişik sayılarda ve değişik malzemeden iğneler olan farklı uçlar bulunmaktadır. En yaygın kullanılan 12 pin denen 12 iğneli uçlardır. Bu uç cilde kontrollü hasar vermek için kullanılır. Nano uç denen uçlar ise daha çok bir solüsyonun cildin üst tabakasına nüfuz etmesini sağlamak maksatlı kullanılır. Bu uçların iğnesi çok daha kısadır.
Sonuç olarak Dermapen bilinçli ellerde çok güzel sonuç veren, sık kullandığımız, diğer uygulamalarla sıklıkla kombine ettiğimiz bir işlemdir.

Hepinize sağlıklı mutlu günler dilerim.
 
04/03/2021
Paylaş: