Estetik Dergisi

10 SORUDA MEME ESTETİĞİNDE SON TRENDLER - OP. DR. SAFA MANAV

 10 SORUDA MEME ESTETİĞİNDE SON TRENDLER - OP. DR. SAFA MANAV

10 SORUDA MEME ESTETİĞİNDE SON TRENDLER

OP. DR. SAFA MANAV


Meme Estetiğiyle ilgili merak edilenler hakkında bilgi almak üzere Estetik Cerrah Safa Manav ile Nişantaşı’ndaki kliniğinde biraraya geldik. Deneyimleri ve operasyon sonuçlarındaki başarılarıyla adından sıkça sözettiren Op. Dr. Safa Manav meme estetiğindeki gelişmeler ile en güncel bilgileri sizler için paylaştı.

 

1. Meme Estetiği kimlere uygulanır?

Meme estetiği, meme boyutundan veya şeklinden rahatsız olan, meme rekonstrüksiyonu gereken veya meme asimetrisi yaşayan kişilere yönelik bir cerrahi prosedürdür. Bu prosedürler meme büyütme, meme küçültme, doğuştan meme düzensizliklerinin giderilmesi, meme sarkmasının toparlanması yani meme dikleştirme veya meme kanseri nedeniyle memesi alınan hastalara yeniden meme oluşturulması işlemleri olarak sınıflandırılabilir.

2. Meme Estetiğinde uygulanan son teknikler nelerdir?

Meme estetiği alanında sürekli gelişen teknikler bulunmaktadır. Bu teknikler arasında minimal iz teknikleri, meme implantlarının daha doğal bir görünüm sunmasını sağlayan ileri teknolojiler, yağ transferi ile meme büyütme ve 3D meme simülasyonu gibi yöntemler yer alır. Minimal iz teknikleri, ameliyat sonrası dikiş izlerini minimize ederek daha doğal ve estetik sonuçlar elde etmeyi amaçlar. Yağ transferi ise hastanın kendi vücut yağını kullanarak meme şeklini düzeltebilir veya büyütebilir.

3. Meme kanseri son zamanlarda çok yaygınlaştı maalesef, hastalık nedeniyle memesi alınan kadınlara aynı operasyon esnasında meme yapılabiliyor mu? Bu durumda hastalığın tekrar etme olasılığı var mıdır?

Meme rekonstrüksiyonu, meme kanseri nedeniyle memesi alınan kadınlara yeniden meme oluşturulması için bir seçenek sunar. Bu işlem, hastalığın tekrarlama riskini artırmaz. Rekonstrüksiyon ameliyatı, hastanın fiziksel ve duygusal iyileşmesine katkıda bulunur. Hastalığın tekrarlama riski, meme rekonstrüksiyonu ile ilgili değil, temel kanserin tedavi edilmesi ve izlenmesi ile ilgilidir.

4. Eğer hastanızda yeterli meme dokusu yoksa nasıl bir yol izliyorsunuz?

Yetersiz meme dokusu durumunda, meme büyütme işlemi için iki ana seçenek vardır: meme implantları ve yağ transferi. Meme implantları, meme dokusu altına veya göğüs kasının altına yerleştirilebilir. Yağ transferi, hastanın kendi vücut yağını kullanarak meme bölgesini şekillendirmek veya büyütmek için kullanılır. Doktor, hastanın ihtiyaçlarına ve fiziksel yapısına bağlı olarak hangi yöntemin en uygun olduğunu belirler. Bazı durumlarda iki tekniği birlikte kullanmak gerekebilmektedir.

5. Meme Estetiğinde protezler hangi bölgelere konuyor?

Meme implantları, cerrahi işlem sırasında meme dokusunun altına (subglandüler ), göğüs kası zarının altına (subfasyal) veya göğüs kasının altına (submusküler) yerleştirilebilir. İmplantların yeri, hastanın vücut yapısına, implant tipine ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişebilir. Submusküler konum, implantın daha doğal bir görünüm sunmasına yardımcı olabilir, ancak her hasta için en iyi yerleşim yeri farklı olabilir.

6. Sonuçtan memnun olunmadığı takdirde revizyon yapılabiliyor mu?

Evet, meme estetiği sonuçları memnun edici olmadığında veya hastanın istediği değişiklikler varsa revizyon işlemleri yapılabilir. Revizyon ameliyatları, önceki cerrahinin sonuçlarını düzeltebilir veya istenen değişiklikleri gerçekleştirebilir. Ancak her zaman revizyon mümkün olmayabilir, bu nedenle başlangıçta doğru cerrahi yaklaşımın seçilmesi önemlidir.

7. Silikon ameliyatlarından sonra emzirmede sorun yaşanılıyor mu?

Genellikle meme implantları emzirmeyi etkilemez. Ancak bu, cerrahinin nasıl uygulandığına, implantların yeri ve meme dokusunun durumuna bağlı olarak değişebilir. Doktorunuz, meme implantlarının emzirme yeteneğinizi nasıl etkileyebileceğini açıklayacak ve emzirmeyle ilgili özel durumunuzu değerlendirecektir.

8. Silikon meme protezlerinde teknolojik gelişmeler var mıdır? Kullanıcılarına ne gibi faydalar sağlamaktadır?

Meme implantları teknolojisi sürekli gelişmektedir ve farklı implant türleri mevcuttur. Genellikle silikon implantlar, doğal his ve görünüm sunmaları nedeniyle tercih edilir. Günümüzde kullanılan silikon meme implantlarının silikon iç jel yapısındaki gelişmeleri sayesinde, dokunma hissi memeye en yakın ve formunu koruyabilen implantlar geliştirilebilmiştir. Aynı zamanda silikon implantların dış yüzey yapısının doku uyumlulukları arttırılarak, uzun dönem sorun yaşamadan kullanılmaları sağlanmıştır.

9. Ameliyat ve iyileşme süreci ne kadar sürüyor? Nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Meme estetiği ameliyatı süresi ve iyileşme süreci kişinin özel durumuna ve seçilen cerrahi işleme bağlı olarak değişebilir. Genellikle ameliyat sonrası iyileşme birkaç hafta sürebilir. İyileşme dönemi boyunca hastaların dikiş bakımına özen göstermeleri, fiziksel aktiviteleri sınırlamaları ve doktorun önerilerine uymaları önemlidir.

10. Meme Estetiği ile birlikte hangi estetik operasyonlar kombine edilebilir?

Meme estetiği, diğer estetik operasyonlarla kombine edilebilir. Örneğin, karın germe, liposuction, yüz germe veya vücut şekillendirme prosedürleri gibi diğer estetik operasyonlarla aynı anda yapılabilir. Bu, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve hedeflerine bağlıdır. Meme estetiği ve diğer estetik operasyonların aynı anda yapılması, daha kapsamlı bir estetik dönüşüm elde etmek isteyen kişiler için bir seçenek olabilir. Doktorunuz size en iyi kombine edilecek prosedürleri önerirken kişisel durumunuzu dikkate alacaktır.

22/11/2023
Paylaş: