Estetik Dergisi

BURUN PROBLEMİNE GÖRE RİNOPLASTİ ÇEŞİTLERİ - OP. DR. CENK TEKER

BURUN PROBLEMİNE GÖRE RİNOPLASTİ ÇEŞİTLERİ - OP. DR. CENK TEKER

BURUN PROBLEMİNE GÖRE RİNOPLASTİ ÇEŞİTLERİ

Op. Dr. Cenk Teker

Burun Estetiğinde burnun yapısına, yaşanan soruna göre en uygun cerrahi yaklaşımla doğru yöntemi uygulamak büyük bir önem arz ediyor. Op. Cenk Teker uyguladığı teknikler ve cerrahi yaklaşımıyla olduğu kadar rinoplastinin felsefesini etik temeller üzerine inşaa eden yönüyle de dikkat çekiyor. Op. Cenk Teker, yaşanan burun problemlerine göre rinoplasti çeşitleri hakkında önemli bilgiler paylaştı.


Eğri Burun Rinoplasti

Eğri burun, karşıdan bakıldığında sağa veya sola kayan veya her ikisini bir arada bulunduran s şeklinde eğrilikler oluşturan deforme burundur.

Tamir etmek oldukça zorlu ve zorlu bir iştir. Hassas ve titiz bir çalışmayla istenilen kırıkları oluşturup birkaç greft kullanarak burnu orta hatta getirmeye çalışıyoruz.

Bu burun tipinde tercih ettiğimiz yöntem septorinoplasti ameliyatıdır.

 Aquiline Burun Rinoplasti

Burun kemeri profil görüntüsünü deforme eder. Kambur yüksekliğinin derecesine göre bu şekil bozukluğunun yarattığı estetik etkinin şiddeti değişmektedir. Gözlerin duruşu, çene ucu ve dudaklar büyük bir çıkıntının gölgesinde kalır ve olduklarından farklı görünürler. Genellikle ergenlik döneminde daha sonra ortaya çıkan kemerli burun, yavaş yavaş büyüyebilir ve burun kusurları arasında en rahatsız edici olanıdır.

Burun kemerini açık burun estetiği veya kapalı burun estetiği ameliyatı ile düzeltebiliriz. Kişiye uygun teknikle yapılan burun ameliyatı sonrasında profil görüntüsü tamamen değişmektedir.

Burun sırtındaki kemerin kaldırılması ve burun ucunun yeniden konumlandırılması sayesinde kaştan çene ucuna kadar estetik açıdan kusursuz bir hat elde ediyoruz.

Burun Kırıklığı Ameliyatı

 Fiziksel müdahale, darbe, trafik kazası gibi travmalar sonucunda burnun fonksiyonel ve biçimsel yeteneklerinin zayıfladığı veya kaybolduğu burun tipleridir.

Burun Deliği Sorunları

Burun kanatlarının karşı taraftan bakıldığında burun yanlarında görülen çok geniş çentikler olması ve burun deliklerinin görünmesi, burun ucunun kıkırdak kaymasına bağlı çok belirgin burun deliği asimetrileri gibi sorunların düzeltilmesi burun deliği estetiği sorunları kapsamında değerlendirilir.

Nefes Alamayan Burun 

Burun kemiklerinin ve kıkırdakların eğriliği nedeniyle burun içindeki dış etlerin şişmesi, patolojik bir bulgu olan polipler ve sıkışık burun görünümü ile ortaya çıkan kapakçık sorunları burundan nefes almada güçlük yaratan sorunların başında gelir.

Ameliyat öncesi doğru süreç ve planlama ile burun estetiği sürecinde bu sorunlar ortadan kalkar.

Burun Ucu Düşüklüğü (Tip Plasti)

Yandan bakıldığında burun tabanından burun ucuna kadar olan yükseklik dudaklarla belli bir açı yapmalıdır. Bu açının daralması burun ucunun dudağa yakınsaması ile fark edilir hale gelir. Burnu uzun olan hastalarda bu açının daraldığını gözlemlemek daha kolaydır.

Burun ucu estetiği ile sarkık burun ucunun ucunun olması gereken anatomik konuma getirilmesi ile hem görsel hem de fonksiyonel iyileşmenin önemli ölçüde düzeltilmesi mümkündür.

Gerilmiş Burun

Burnun kıkırdak ve kemik bölgesinde bir kambur oluşturacak şekilde yükselerek burun ucunu uzun ve alçak gösterecek bir şekil alması ile karakterize edilen bir durumdur.

Kısaca zarfının içinde büyük olan bir mektubun görüntüsü olarak tarif edilebilir. Çoğu hastada yandan bakıldığında çengel görünümlü bir burun köprüsü vardır.

Sorunu doğru tespit ederek burnun kıkırdak ve kemik yapısını anatomik olarak cilde uygun hale getirerek istediğimiz görüntüyü elde edebiliriz. Yani gerilmiş burun ameliyatı elbisenin vücuda uyum sağlama yöntemidir diyebiliriz.

 Geniş Burun

Diyelim ki burun olması gerekenden daha kapsamlı. Bu durumda yüzü estetik açıdan çekici bulmanın belirleyici ve evrensel kriteri olan altın oranda bir sapma meydana gelebilir.

Örneğin etnik burunlarda yaygın olan burun kanatlarının duruşu iki göz arasındaki mesafeyi aşıyorsa ve burun yüksekliği kısa olduğunda ya da travmatik burunlarda açık burun kanatları kalınlaşır. Bu da burun deliklerinin nispeten büyük olmasına yol açar ve altın oran bozulur.

Aynı şekilde problem doğru tespit edilir ve uygun teknikler ve estetik yaklaşımlarla burun kanatlarında istediğimiz görüntüyü elde edebiliriz. Bazen burun genişliği ancak burun kemiklerinin genişlemesi nedeniyle oluşabilmektedir; yanak estetiği ile bu durumu ortadan kaldırmak da mümkündür.

İnce Deri Rinoplasti  

Bazen burun derisi o kadar ince olur ki alttaki kemik ve kıkırdak iskeleti tamamen açığa çıkar. Bu nedenle açık tenli rinoplasti ameliyatlarında dikkatli çalışmak esastır. Küçük kusurların çok büyük görüneceğini unutmadan, maksimum doğrulukla ve doğru aşılama yöntemleriyle yapılmalıdır.

Kalın Deri Rinoplasti

Hasta sahip olduğu cilt yapısını değiştiremeyeceği için öncelikle mevcut durumu anlaması gerekir ki bu noktada hekimin sorumluluğu artar. Doktor ve hasta birbirini gerçekçi bir beklenti noktasında anlamalıdır. Aksi takdirde hayal kırıklıkları olabilir.

Kalın derili ancak estetik açıdan son derece güzel görünen bir buruna sahip olmak oldukça mümkündür.

Kalın derili hastalarda, doğru kıkırdak greftleme teknikleri kullanılarak deriyi olabildiğince inceltmek, cilt altı dokusunu fizyolojik sınırlara indirmek ve belirgin tip tanımı elde etmek mümkündür.

Bazı hastalarda cilt altı enjeksiyonlarla ameliyat sonrası iyileşme sürecini desteklemek gerekebilir.

19/01/2023
Paylaş: